Dilimlenmiş Çiğ Soğan Zehirliyor

Dilimlenmiş Çiğ Soğan Zehirliyor
22 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 18.107 kez okundu.

Soğan doğal bir anbiyotik, anti oksidan ve vitamin deposudur. Bunu hepimiz biliyoruz fakat doğranmış çiğ soğanın zararlı olduğunu biliyormuydunuz. Her gıdanın tüketilmesi gereken bir yol mutlaka vardır. Yanlış tüketildiğinde bu sağlık deposu olan soğan bile zararlı hale gelebiliyor.

Yapılan araştırmalara göre çiğ olarak doğranmış soğan kapaklı ve kilitli poşetle buz dolabında dahi olsa bakteri ve kokuları mıknatıs gibi çekerek içerisine hapsetmektedir. Evde grip olan biri var ise yatmadan önce dilimlenmiş soğanı odasına koyduğumuzda sabaha kadar o grip mikrobunu havadan içine hapseder ve diğer kişilere geçmesini engeller.

Bu yüzden kuru soğanı kabuklarını soyduktan sonra hiç bir şekilde bekletmeden tüketmemiz gerekiyor. Dilimlenmiş halde 1 gece bile beklemiş soğan safra salgılarını arttırır, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine yol açarak geri dönüşü olmayan yollara girilebilir.

Soğanımız eğer arttıysa onu kilitli poşetle No-Frost bölümünde saklamalıyız. Yada evimizin bir bölümüne tabakla koyarak hava temizleyicisi olarak kullanarak ertesi gün çöpe atmalıyız.

Bu önemli bilgiyi paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayınız. Bir kişi bile okusa kardır.cig-sogan-zehirliyor

 

Etiketler:

Dilimlenmiş Çiğ Soğan Zehirliyor Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. sevgi dedi ki:

    sağlıklı günlere

Sayfa başına git
Google+