Kolay Üçgen Şal Yapılışı

Merhaba hanımlar artık kış bitti bahar yüzü göstermeye başladı. Baharla birlikte akşam üzeri triko kazak, yelek ve şallar artık kullanılmaya başlanıyor. Özellikle şallar pratik kullanımı ile bahar ve soğuk yaz akşamlarının vazgeçilmezidir. Sizlerle bahar aylarında güzelce kullanabileceğiniz zincir ve trabzan tekniği uygulanarak yapılmış şık bir bahar şalıdır.

Şalımız tığ ile işlenerek 10 zincir ile başlanmış ve yanlardan zincir atarak arttırılan ve istediğiniz boyuta göre büyüklüğünü kendiniz ayarlayabileceğiniz şık bir modeldir. Yapılışının devamı için şemalı resimden galeriyi takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kolay Dalgalı Şal Yapılışı

Sizlerle çok kolay bir yazlık ve baharlık şal modelini paylaşmak istiyorum. Şalımıza 3,5 (350 gram) koton içerikli ip gitmektedir. Şalımızı ördükten sonra üzerine bir bez koyup ütülememiz gerekiyor bu kadar özenli durması için.

Şalımızda şemaya sürekli takip etmemiz gerekiyor yoksa dalgası bozulur ve güzel bir model olmayabilir.

Kolay Dalgalı Şal Yapılışı

51 zincir atarak şalımıza başlıyoruz.

1. Sırada: 5 zincirle yukarıya çıkıp ilk deliğe trabzanla batıyoruz, 4 zincir çekiyoruz alttan sayarak 7. deliğe trabzanla batıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe yine trabzanla batıyoruz, 2 zincir çekerek 6. deliğe trabzanla batıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe trabzanla batıyoruz, 8 zincir çekiyoruz 10 delik öteye trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe trabzanla batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz 6 zincir öteye trabzanla batıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe trabzanla batıyoruz, 8 zincir çekiyoruz 10 delik öteye trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe trabzanla batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz 6 zincir öteye trabzanla batıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe trabzanla batıyoruz, 4 zincir çekiyoruz ve en son zincire batıyoruz 1 zincir çekip aynı deliğe yine trabzanla batıyoruz.

Bundan sonraki sıralarda trabzanla battığımız yerler değişmiyır ve oralara aralarında 1 zincir olacak şekilde iki tarafa iki tane trabzan yapıyoruz ve buna su taşı diyoruz. ve bundan sonraki sıralarda S.t kısaltmasını kullanacağım.

2. Sırada: 4 zincirle yukarıya çıkıp trabzanla ilk zincire batıyoruz, 4 zincir çekip S.t yapıyoruz, 3 zincir ST, 7 zincir ST, 3 zincir ST, 7 Zincir ST, 3 zincir ST, 4 zincir ST yaparak sırayı tamamlıyoruz

1 ve 2. sıradaki azaltma ve arttırmaları takip ederek 7 sıra yapıyoruz.

8. Sırada ise aynı mantıkla arttırma yapıyoruz.

14 sırada bir örnek tamamlanıyor 12 dalga olduğunda şalımızı tamamlayarak saçak yapıyoruz.

Takılanlar Diyagramdan Yardım alabilirler.