Arpa Boncukla Kurdele Oyası Yapılışı

kurdele-nakisi-oya-modeliArpa Boncuk 10mm lik organze kurdale  naylon dantel ipliği çakmak ve tığ gerekiyor.

Öncelikle arpa boncuğu tığımıza  geçiriyoruz ve organze kurdelenin en kenarından tutup çekerek boncuğun içinden geçiriyoruz ve çıkan zinciri tığı da bekletip ikinci boncuğu tığa takıyoruz ve aynı şekilde göz kararı ayarladığım mesafeyi tekrar (yaklaşık bir parmak genişliğinde)çekiyoruz ve tığıda bekletip aynı işlemi 6 boncuk olana dek tekrarlıyoruz.

Naylon ipimizi elimize dolayarak tığda bekleyen 6 organzeyi ipe bırakıyoruz ve iyice sıkıp sabitliyoruz iplerli kesip düğüm atarak bitiriyoruz.

Çakmağımızı elimize alıyoruz ve öncelikle iplerimizin ucunu yakıyoruz modelin ipin açılmaması için daha sonrada organze kurdelelerimizi yakarak şekil verip modelimizi tamamlıyoruz.

Yapacak olanlara kolay gelsin.

Videosu Altta yer almaktadır.

Arpa Boncukla Kurdele Oyası Yapılışı

Boncuklu Motif Yapılışı

Kızlar ben bu motife bayıldım.

Boncuklu Motif Yapılışı:

öncelikle sihirli halka yapıyoruz ve içine 6 tane sık iğne yapıyoruz ve bunlar arttırma noktası oluyor bu noktalara geldiğimizde 2 kere sık iğne yapıyoruz ve altıgen olmasını sağlıyor.

ve 7 sıra sık iğne yapıyoruz.

ve 8 zincir çekip içerisinden 8 ilmek çıkarıyoruz. ve tunus işi gibi 9 ilmeğide motiften çıkarak topluyoruz.

ve bu işlemi sondan aldıklarımızla birlikte 3 ilmek bir arada alarak bitene kadar yapıyoruz ve diğer yaprağa geçiyoruz üstteki yapraktaki işlemin aynısını yapıyoruz.

6 yaprak  olduktan sonra

ortadaki kısıma geçip aynı işlemi uyguluyoruz hepsi tamamlandıktan sonra ortasına boncuk dikiyoruz.