1 Saatte Örülen Patik Modeli

Bu çok şık ve kolay patiğimizin yapılış videosunu ve anlatımını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1 Saatte Örülen Patik Modeli

Genellikle Flora patik ipi kullanarak örüyoruz patiğimizi.

32 ilmek atıyoruz 24 diş haraşo örüyoruz.

25. sırada 3 bir arada alarak topluyoruz.

26. sırada tek seferde kesiyoruz, ön üst ve arkadan dikiyoruz.

süslemesi sizin zevkinize kalmış çok kolay ve hızla örülen bu örneği güzel bir süslemeyle harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

haraso-patik-yapimi haraso-patik haraso-patik-2

Bayan Karpuz Patik Yapılışı

Çok şık olan bu patiğimiz farklı ve uyumlu renklerde örüldüğünde daha da hoş durmaktadır. Patiğimiz iki şiş ile alt kısımdan haraşo örülerek başlamıştır. gerkesin kolaylıkla yapacağı patiğimizin yapım aşamaları 3 bölüm halinde video olarak altta yer alacaktır

Bayan karpuz Patik Yapılışı

53 İlmekle başlanan patiğimiz 4 arttırma noktasından arttırılarak 7 diş haraşodan sonra 77 ilmeğe ulaşacaktır. taban kısımını tamamlamış olacağız.

Daha sonra ayağımızın üst kısmına gelen bölüm örülerek tamamlanacaktır.bayan-karpuz-patik


Converse Bebek patiği Yapılışı

Uzun süredir sizlerle paylaşmak istediğim örgü converse bebek patiğinin yapılışı bugüne nasip oldu.

Converse Bebek patiği Yapılışı

Video anlatım Filizce’nindir kendisine teşekkür ediyorum.

Öncelike 12 zincir çekiyoruz ve üzerine 12 trabzan yapıyoruz ve sonra deliğe 3 trabzan denk geliyor.

Sonra tam ortaya gelen bu noktalara 3’er trabzan yaparak 6 sıra trabzan örerek patiğimizin tabanını oluşturuyoruz.

Üzerine arttırma yapmadan 2 sıra çakma sık iğne, 2 sıra normal sık iğne yapıyoruz ve tam ortaya denk gelen 24 tane deliğin üzerine 1 sıra trabzan yapıyoruz 2. sorada tunus işi gibi ilmek çıkarıp birlikte toplayıp sık iğne ile bağlıyoruz. bunun üzerine yine 13 trabzanı 3 sıra yaparak Ayakkabının dilini oluşturuyoruz.

Daha sonra bu dilin iç kısmından da iki trabzan içeri girerek kalan kısımları 3 sıra trabzan örüp tamamlıyoruz.converse-patik

Tığ İşi Bebek patiği Yapılışı

tig-isi-bebek-patigi-yapilisiBebek patiği denilence akla artık süslü püslü ve çok şık patikelr geliyor aklımıza. Bu patikte tığ ile yapılmış çok hoş bir örnek. Öncelikle 12 zincir çekiyoruz ve üzerine 12 tane 2’li trabzan yapıyoruz. Son daki zincire 5 tane trabzan yapıyoruz.

Zincirin diğer tarafınada 12 trabzan ve son deliğe yine 5 tane trabzan yaparak ilk sırayı birbirine sabitliyoruz.

İkinci sırada ise 5 trabzan yaptığımız yerlere iki kere aradakilere tek olarak sırayı tamamlıyoruz.

  1. sırada bu arttırma noktalarına ve tam ortasına gelen trabzana 2 şer diğer yerlere birer defa batarak tabanı üç sıra olarak tamamlıyoruz.

Beyaz ipimize geçiyoruz her deliğe bir sık iğne olacak şekilde tam tur sık iğne yapıyoruz.

Şimdiki sırada beyaz ipimizle yukarı doğru boyut veriyoruz. Bunun için arttırma yaptırmamız gerekiyor. Her sıraya çakma sıkiğne yapıyoruz.

Üst sırasında ise 4’lü olacak şekilde trabzan fıstık yapıyoruz (videodan bunu görebilirsiniz) ve bir delik atlayarak bu işlem yapılıyor. Bir üst sırada da aynı işlemi yapıyoruz.

Beyaz ipimize geçiyoruz ve ortalayarak 12 tane trabzan fıstık yapıyoruz. İkinci sırasında ise 2 fıstığı üzerine bir tane gelecek şekilde ayarlıyoruz. Yani 6 tane yapıyoruz.diğer başlangıç ucuyla son ucunu birleştirerek sabitliyoruz.

Tam orta sabitlediğimiz yerden başlayarak yine arka kısmınıda alarak yukarı doğru boyutlandırıyruz bunun uzunluğu size kalmış.

 

Su Taşı patik Yapılışı

Bu tip patikler artık oldukça kolay ve şık göründüğünden tercih ediliyor. Bende buna bayıldım ama batik iple yaparak giyinmeyi planlıyorum.

12 zincir atarak başlıyoruz patiğimize. Ve üzerine 12 tane ikili trabzan yapıyoruz. Ve 12. Zincire 3 kez trabzan yaparak batıyoruz. Ve diğer yanına geçip aynı ilmei yaparak iki ucu birleştiriyoruz ve ucu oluşmuş oluyor.

5 sıra aynı mantıkla arttırarak trabzan yapıyoruz.

Üzerine geçiyoruz ve bir deliğe 5 tane ikili trabzan yaparak 3 delik sonrasına sabitliyoruz. Ve 1 dolama ile sonraki 3. Deliğe yine 5 trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

Ve bu sıranın üzerine su taşı örneğini koyuyoruz ve aralarına 1 zincir çekiyoruz.

(4 tane su taşı gerisi ikili trabzan olacak burasıda ayak altına gelecek olan kısım)

8 sıra su taşı olduktan sonra tam ortaya denk gelen iki su taşını örmeden dönüyoruz.

7 sıra daha bu şekilde örerek birleştiriyoruz.

Ve üzerine sık iğne yada yalancı sık iğne ile istediğiniz uzunluktan bileğiniz ölçüsünde bilek kısmını yapıyoruz.

Kolay Gelsin…

 

 

 

 

Sık İğne Patik Yapılışı

10967674_858326477557575_802650608_nBu patik çok sade ve sade olduğu kadarda güzel bir patik.

Tığla yapılan bu patik sadece sık iğne ile yapılıyor ve dora patik ipi kullanılıyor.

11 zincir çekiyoruz ve  kenarlarda artırmalar yapıyoruz. toplam 54 sık igne olunca baş ucu için ortadan 3 sık iğne kesiyoruz gide gele devam ediyoruz.

Patiğimiz 37 – 38 numaralı ayak için ayak başından sonuna kadar 26 – 27 cm örülecek 12 cm ayak başı için olacak. sık igne hepsi dolamadan çakmada degil az gevşek olsun taş gibide sert oluyor sonra arkasını dik veya tıgla birleştirin.

Kolay 5 Şiş Patik Yapılışı

Beş şişle yapılan patik dikişsiz ve sımsıcak tutar ayağı tamamen kavrar ama zor olarak bilinir. Aslında zor değil dikkat ve en önemlisi pratik isteyen bir modeldir.

Özellikle bu aralar düz siyah üzerine yapılanları cok moda.

bes-sisle-patik
5-sisle-patikcimbes-sisle-patikci5-sisle-patikcim10730943_297821273752292_254372965442376208_n

Bindallı patik yapımı

Bizim burada el örgüsü beş şiş ile yapılan patiğe Çetik denir (Trakyada) bu modeli bir arkadaşım gönderdi patik gerçekten harika görünüyor.

Bindallı çetiğin önden başlayıp ortaya kadar gelen kısmının motifini çıkardım.Bu motif toplam 45 sıradan oluşmaktadır. Orta kısımdaki motif ön 27, arka 27 toplam 54 ilmekten oluşuyor. 54’e yandaki çizgileride ekleyerek öreceksiniz. Benim çetiğimde sağ ve sol yanlarda 8er ilmekten oluşuyor. Toplam bir sırada 70 ilmek var yani.