Çeyizlik Harika Tığ İşi Yelek Modelleri

Merhaba arkadaşlar sizden gelen mesajlar üzerine tığ ile yapılan çeyizlik, günlük olarak giyilebilecek yelek modellerini sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle bu kış sezonuna damga vuran genellikle lif yaparken kullanılan fıstık örneği kullanılarak yapılan modeller çok sayıda türedi ve ortaya harika işler çıktı. Fıstık örneği kullanılarak yapılan Çeyizlik Fıstıklı Başak Yelek Örneği için Tıklayınız.

Sitemizde En çok beğenilen Yapraklı Yelek modelinin yapılışı için buraya tıklayınız..

Muhteşem örgüler sayfasının sahibi Muhterem hanımın bizlerle paylaştığı Firkete işi gelin yeleğinin yapılışı için tıklayanız.

Aralarında Motif Makinesi ile yapılan modellerde Bulunmaktadır. Motif Makinesi İle yapılan Gül Motifli Yelek için Buraya Tıklayınız. Birbirinden güzel tam 32 tane tığ ile yapılan kolay ve zor modeller bulunmaktadır.

1,5 yumaktan çıkan ütülenerek giyilen Kolay Oklava işi Çapraz Yelek Modeli İçin Tıklayınız.

Değişik ve güzel modellerden olan Çeyizlik Yonca Yelek Modelinin Yapılışı İçin Buraya Tıklayınız.

İnşallah aralarından beğenilerinize sunmuş olduğumuz yeleklerden beğendiğiniz çıkmıştır. Sevgilerle HATUNZADE…

batik-yelek-150x150 d-yelek-yapilisi firkete-isi-yelek-yapimi-33 fistikli-yelek-modeli guzel-orgu-bayan-yelekleri kelebek-yelek-modeli krem-oklavali-yelek-modelleri-el-orgusu-tig-isi-yelek-20014 orgu-yelek-tig-isi tig-isi-yelek-modelleri tig-isi-yelek-modelleri-2 tig-isi-yelek-modelleri-7 tig-isi-yelek-modelleri-5 tig-isi-yelek-modelleri-6 tig-isi-yelek-modelleri-4 tig-isi-yelek-modelleri-3 tig-isi-yelek-modelleri-12 tig-isi-yelek-modelleri-11 tig-isi-yelek-modelleri-10 tig-isi-yelek-modelleri-9 tig-isi-yelek-modelleri-8 tig-isi-yelek-modelleri-13 tig-isi-yelek-modelleri-14 tig-isi-yelek-modelleri-15 tig-isi-yelek-modelleri-16 tig-isi-yelek-yaprakli yelek-ornegi-2 yelek-ornegi-1 oklava-isi-yelek yonca-yelek-ornegi yelek-ornegi-3 basak-yelek abiye-ylk

Basit Önü Uzun yelek Yapılışı

Merhaba hanımlar bugün yine çok şık bir yelek örneği ile karşınızdayım.

Resim yabancı kaynaklıdır fakat bu iplerin karşılığı Alize extra yada vals iplere denk gelmektedir. bu tür ipleri oradan bulabilirsiniz.

Basit Uzun yelek Yapılışı

Öncelikle Şişinize göre ilmek değişeceğinden bu yüzden cm olarak veriyorum ölçüleri 125 cm olacak şekilde ilmek atıyoruz.

Modeliniz ister haraşo, ister düz isterseniz de pirinç modeli olabilir. ama en iyi pirinç örgüsü duracaktır.

ve ördüğümüz her sırada iki kenardan bir ilmek içinden yalancı ilmek çıkarak arttırma yapıyoruz. ve genişliğini istediğiniz ölçüye geldiğinde tamamlıyoruz.

Arkası için 35 cm ölçüsünde ilmek atıp 32 cm önde ördüğünüz örnekten örüyoruz her sırada olmak üzere toplamda 3 ilmeği 1 – 1 olacak şekilde kol için kesiyoruz. 14 cm daha örüp bitiriyoruz.

Şimdi Geldik dikişine:)

Dikili için önlerde ilk ilmek attığımız yer ile arka parçanın ucundan başlayarak 32 cm dikiyoruz. 14 cm kol oyuntusu için bırakıp arkanın bitiş bölgesi ile 33 cm olacak şekilde dikiyoruz. 14cm kol için bırakıp yine aşağıya doğru 32 cm daha örüp bitiriyoruz. Aslında Oldukça kolay bir örnek yalnız ip ve şişini iyi seçmek gerekiyor.

 

Kolay Çapraz Oklava İşi Yelek Yapımı

Merhaba kızlar sizlerle çok ekonomik , yazlık yada sezonluk olarak kullanabileceğiniz çok şık bir yelek örneğini paylaşmak istiyorum.

Yeleğimiz ekonomik demiştim simli angora iplerden 2 tane bile gitmiyor. Gerçekten tam sezounluk bir yelek. Angora iplerde yün oranı fazla olduğu için az ip gitse bile sırtınızı sıcacık tutuyor. Beyaz ve krem rengi tam yeni gelin yeleğini anımsatıyor. Çeyizle için yada sipariş alanlar için ideal bir örnek hem de çok hızlı ürüyor. 2 günde bitebiliyor.

Çapraz Oklava Örgüsü yelek Yapılışı

Öncelikle 96 zincir çekiyoruz ve her zincirden oklavaya bir ilmek çıkarıp takıyoruz.

Bütün oklavamızda 96 ilmek olunca hepsini çıkararak modelimizi döşemeye başlıyoruz.

İlk 4 ilmeği elimizde tutup sonraki 5. İlmeği içinden geçirip bir sık iğne yapıyoruz, 6. İlmeği 4 ilmeğin içinden çıkarıp bir sık iğne yapıyoruz, 7. İlmeği ve 8. İlmeğide aynısını yapıp sonra içinden geçirdiğimiz ilk ilmeğin üzerine bir sık iğne yapıyoruz ve diğer üçünede aynısını yapıp bir örneği yapmış oluyoruz. Daha sonra tek tek hepsine aynı işlemi uyguluyoruz ve sıra sonunda 12 tane örnek olması gerekiyor.

Ve üst sırada başlangıçtaki gibi ilmek alıp aynı işlemi tekrarlıyoruz.

En Alttan yukarıya doğru 24 sıra olduğundan kol kısımdan iki örneği bir seferde yaka kısmında ise her sırada birr tane olmak üzere 4 tane örnek kesiyoruz. Kol kesiminden yukarı doğru 10 tane motif olduğundan ( toplam 34 sıra) önümüzü bitirmiş oluyoruz.

Arka Kısım için

192 ilmek atıp önlerle aynı işlemi yapıyoruz, ve kol kesimlerinde 2 her iki taraftan 4 tane örnek kesiyoruz. Ve

Örümcek örneği ile birleştirme yapıyoruz.

Bu modeli gösteren ütüden sonrası modelimizin oyası ve dikme işleminden sonra üzerine bir tülbent yada ince bir örtü serilerek sıcak ütüleme işlemi yapıyou-ruz ve yeleğimiz bitiyor. Güle güle kullanın… Sevgilerle HATUNZADE…

 

Basit Haraşo Yelek Yapılışı

Yumuşacık ve güzel el örgüsü kıyafetleri bebeklerine giydirmeyi herkes tercih eder fakat el örgüsü biraz el becerisi, biraz zevk biraz terapidir. Örgüye yeni başlayanlar içinde hem küçük bir parça olduğundan hemde sadece haraşo örgüsü olduğundan güzel bir başlangıç olabilir. Verdiğimiz ölçüler 1-1,5 yaş içindir siz bu ölçülere riayet ederek büyültebilir yada ufaltabilirsiniz.

Basit Haraşo Yelek Yapılışı

Yeleğimiz çok kolay olduğu kadarda ekonomik 1 tane 100 gramlık yumak yetmektedir.

5 numara şişle 60 ilmek atarak başlıyoruz. ve 61 diş haraşo örüyoruz 62. sırada 3-2-1 olarak her iki taraftan kol kesimlerini yapıyoruz. 20 diş daha

Önler için 32 ilmek atıyoruz 62. haraşo sırasında yine kol kesimini 3-2-1 olarak kesiyoruz.

Kol kesim sırası tamamlandığında her gelişte 1 tane olmak üzere 17 diş haraşo sırası kalana kadar yaka kesimini yapıyoruz. Yaka kesimini başladığımız sırada iki ilmek içeride kalacak şekilde ilmek yeri bırakıyoruz. ve buraya kurdele dikiyoruz Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

Tarafımdan tavsiyedir.

Gül Motifli yelek Yapılışı

aparata-ile-yelek-modeli-yapilisimerhaba kızlar motif aparatı ile yapılan bir yeleği sizlerle paylaşmak istiyorum. Yelek modeli Hilal hanım tarafından yapılmıştır. Kendisine ince davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Motif makinesi ile yapılan yeleğimiz de angora ip kullanılmıştır. İp markası veremiyorum tepki aldığım için ama hiç bir marka ile anlaşmam yoktur olmadı da.

Yeleğimize toplamda 50 tane motif gitmiştir. 30 arka 10 ar tane önlere olmak üzere.

Motif makinesi ile motif yapmayı bilmeyenler için Buraya tıklayarak videosunu izleyebilirler.

Birleştirmek için önce 6-7 tane zincir çekilerek  kare şekli yapılır üzerine sık iğne geçilir ve orta noktaları bir birine tutturularak bütün bir parça edilir. Burada en önemli ve zor nokta yaka kol kesimidir. burada arka ve önlere gelecek kısımları iyi tayin etmeliyiz. arkaya 5 sıra yaptık bunun birer olanını kol için önlerde ise yarım motif kol için kesilecekve su taşı olacak şekilde 1 karış dört parmak uzunluğundan örüp bitiriyoruz. ve üzerine tam tur bir dolgu geçiyoruz ve tam göğüs hizasına zincirle bağ yapıp bitiriyoruz.

Fıstıklı Yelek Yapılışı:

fistikli-yelkDeryalı günle programın eski yayınlarında da yapılan bu modelin yeleğini yapmaya bugün başladım gerçekten çok kolay ve hızlıca giden bir örnek. Kutucuk ve fıstıklardan oluştuğu içinde ayrıca fazla ip gitmiyor.

Sadece tığımızı biraz kalın seçersek bizim için daha iyi oluyor ben önce daha ince tığla yaptım pek hoşuma gitmedi. sökülecek olarak beklemekte. 3 numara ile başladığım ip daha yumuşak ve derya hanımın dediği gibi fışır fışır oldu.

Fıstıklı Yelek Yapılışı:

Öncelikle bedenimize göre zincir atıyoruz ve üzerini 3 sıra trabzanlarla dolduruyoruz. ben sürekli böyle yapıyorum ki sürekli altı kalkmasın aşağı doğru iyi dursun diye. Sonra üzerine 51 kutu yapıyoruz ve örneğe üst sırada başlıyoruz.

3 kutu arayla 6 dolgu fıstık yapıyoruz böyle sırayı tamamlıyoruz.

arkadan ise fıstıkların ortasından fıstık yapıyoruz. ve bu şekilde bitiriyoruz. daha sıkı isterseniz araya iki fıstık ta koyabilirsiniz.

Çok Amaçlı Yelek Anlatımlı

Merhaba arkadaşlar netten bulduğum bu harika modeli sizlerle paylaşmak istedim. çok hoş bir yelek, panço oluyor yalnız ipimizi ve şişimizin kalın olması gerekiyor. 8-9 numara gibi.

Çok Amaçlı yelek Modeli:

15 ilmek atarak her iki taraftan arttırmak suretiyle 20 diş haraşo olana kadar arttırma işlemi yapıyoruz ve 20 diş haraşo olduktan sonra 15 tane ilmeği orataya sırt kısmına işte burada sırtınızın genişliği önemlidir arkadaşlar sırtınızın genişliğine göre atmanız gerekiyor bu ilmekleri.

daha sonra şişlerimizle önce bir tarafı arttırmalar devam ederek 20 sıra daha örüyoruz. sonra ortadaki 15 ilmeği 20 diş haroşa örüyoruz ve diğer tarafıda arttırarak ördükten sonra 2 diş haroşa örüp örgümüzü tamamlıyoruz. ve buradan sonra tığ ile devam ediyoruz. isteyenler yine haraşo devam edebilir fakat tığ toparlayıcı olduğunu düşünüyorum. ve yine arttırılacak bir örnek yaparak arttırabilir bir şekilde istediğimiz kadar örüp bitiriyoruz.