Deniz Kızı Battaniyesi Yapımı

Merhaba Arkadaşlar bugün çok güzel bir battaniye modeli ile karşınızdayım. Deniz Kızı Battaniyeyi ben çok beğendim özellikle bu soğuk karlı günlerde çocuklar için hem eğlenceli hem de sıcak bir fikir olabilir.
Polar Deniz Kızı Battaniye Yapımı

Bu Battaniye Modelimiz Örgü ile sıkiğne tekniği kullanılarak yapılmış ve toplamda 600 gram ip gitmiştir. Siz ister kendiniz örebilir isterseniz de polar yada kalın kumaşlarla dikebilirsiniz. Aşağıda Hem Örgü Hem de Polar Olarak Videoları mevcuttur sizlerde videoları izleyerek bu harika battaniyeye sahip olabilirsiniz.
Örgü Deniz Kızı Battaniye Yapımı

Uzun Bacaklı Battaniye Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar çok uzun süreden beri değişik bir battaniye modeli ararken karşıma bu model çıktı ve çok hoşuma gitti hemde iki renk için güzel uyum sağlayacak bir model tek renkten güzel duracağını da sanmıyorum.
Örnek aslında oldukça basit trabzan ve üstten almak tekniği ile sık iğne kullanılıyor. Üstten alma tekniğini bilmeyen arkadaşlar hemen vazgeçmesin altta ilk videoda bu detaylı bir şekilde anlatılmıştır
Modele başlamak için öncellikle istediğiniz ölçüde zincir çekmelisiniz. Daha sonra üzerine 2 sıra üstten alarak sıkiğne yapıyoruz. Üçüncü sırada ise 5 zincirle çıkarak 4 dolayarak 5li trabzan uygulayarak uzun bacak yapıyoruz.

Bu modelin videosu altta yer almaktadır. Videodan yararlanarak battaniye modelini çıkarabilirsiniz.uzun-bacakli-battaniye-modeli

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle kolay ve yapımı hızlıca olabilecek bir bebek battaniyesi modelini paylaşmak istiyorum.

İstediğiniz büyüklükte yapabileceğiniz bu battaniye zig zaglar oluşmaktadır. ve modelin bozulmaması için zigzagların yarım olmaması gerekir. bir zigzag 18 zincirden oluşmaktadır. Yani battaniyemiz 18 ve katları zincir atılarak yapılmalıdır.Battaniyeden yola çıkmış olsak ta aynı modelden siz battaniyesi, koltuk örtüsü yatak örtüsü de yapılabilir.folgu-zigzag-orgu-battaniye-yapimi

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Kesme Şeker Örneği Bebek Battaniyesi (Uğur Böcekli)

Bu bebek battaniyesini ben bebek takımının bir parçası olarak Aysel’in Hobi Evi’nde yaptım. Biraz da büyük yapayım dedim normal bebek battaniyelerine göre :)
Takımı uğur böcekli olarak düşündük. Motifleri de keçeden seçtim. Uğur böcekleri kırmızı renkte olacağı için ip olarakta beyazı seçtim yalnız ipiniz ince ise iki yumağı birlikte kullanarak örün.

200 ilmek başlanır .5 sıra haroşa yapılır. 25 tane düz 25 ters ilmekler bitene kadar devam edilir.
Arkası da ilmekler düzse düz tersse ters olarak örülür. 25 sıra ördükten sonra düzleri ters tersleri düz yapılır. Battaniye istenilen büyüklüğe
gelince ilmekler kapatılır. Kenarlarına isterseniz fırfır dikebilir veya kendi ipinden oya yapabilirsiniz ya da kurdele geçirebilirsiniz.Ben uygun renkte fırfır aldım diktim.
Altına da pazen dikebilirsiniz ben öyle yaptım ama pazeni aldıktan sonra yıkayın ve ütüleyin öyle dikin çünkü pazen çekiyor.
Üzerine de ben keçeden hazır uğur böcekleri alıp elimle diktim siz istediğiniz motifi örebilirsiniz ya da farklı modellerde keçeler alabilir çocuklara uygun armalar alabilir onları dikebilirsiniz.
Önce süslemeleri ve kenar süslerini dikin daha sonra pazene geçin. Orantılı bir şekilde süslemeleri serpiştirin. Kolay gelsin ;)

11081346_950436354996562_8370730558246526898_n

Çiçek Fıstıklı Battaniye Yapılışı

Kızlar sizlerle bugün harika bir çiçekli battaniye modelini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok şirin ve şeker olan bu modeli diz battaniyesi olarak yada kız çocuklarında yelek ve hırka olarak ta örneği kullanabilirsiniz.

Çiçek Fıstıklı Battaniye Yapılışı

Öncelikle modelimiz 3 zincir üzerinden 4 sırada döşenmektedir.

öncelikle 103 zincir çekiyoruz ve üzerine 2 sıra 100 trabzan yapıyoruz.

Sonra üst sıraya geçerek 4 zincir ile yukarı çıkıyoruz ve ilk deliğe 1 trabzan 1 zincir 1 trabzan aynı deliğe batıyoruz. 3 delik öteye yine aynı işlemi yaparak sırayı tamamlıyoruz.

3. Sırada ise 3 zincirle yukarı yukarıdaki 1 zincirin üzerine 1 fıstık yapıyoruz 3 zincir yapıyoruz yine aynı şekilde sırayı tamamlayoruz.

4. Sırada yine sadece trabzan yapıyoruz ve modeli tekrarlıyoruz.Kurdeleli Bebek Battaniyesi Yapılışı:

Merhaba arkadaşlar bugün 3 yıl önce kızım için ördüğüm Kırmızı kurdeleli bebek battaniyesi ile karşınızdayım. Gerçekten çok umutlar, çok hayalleri olan bir battaniye. bebeğim karnım büyürken onun için ilmek ilmek ördüm ve ama mutlu sonu annem yaptı ve tamamladı.  Sonlara doğru çok ağırlaşıyor.

Kurdeleli Bebek Battaniyesi Yapılışı:

Battaniyemiz’e başlarken olmazsa olmazı tabiki misinalı şiş yoksa hiç bir şişe sığmıyor tek parça çıktığı için. biz Nako Bonbon Bebek yünü kullandık ve 11 tane gitti. evet 11 tane 1100 gramdan çıktı. bir top incir biz kurdeleyi kırmızı kullandığımız için gri aldık. 2 top kırmızı simli kurdele.

şişmiz 4,5 numara kullandık ve 140 ilmek attık siz şişinize ve ipinize göre ayarlayabilirsiniz bizimki 95*95 oldu.

1. sıra 140 ilmeği 10 düz 10 ters olarak 14 model olarak başladık.

2. sıra Dönüş sırası hep ters örgü oluyor.

3 sırada ise 10 ters örüyoruz 10 düzü örmeden sağ şişe geçiriyoruz ve ipleri öncen geçirerek tekrar 10 ters örüyoruz bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

4. sıra hep ters örgü

5. sıra 10 ters 10 ilmeği örmeden al ipi önden geçir. şeklinde aşağıya doğru 10 ip olunca bu sefer ön yüzden 10 düz ters, 10 tersi düz örüyoruz e aynı mantıkla battaniyemizi tamamlıyoruz. isteyen olursa aşamalarını fotoğraflayabilirim. yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

Kare Motifli Battaniye – yatak Örtüsü yapılışı

Kızlar harika bir model harika bir motif örgüsüde güzel motif motif olduğu için koluda yormuyor. şimdiden yapacaklara Kolay gelsin.

5 ZİNCİR İLE BAŞLANIR VE BİR HALKA OLUŞTURULUR.

3 ZİNCİR ÇEKİP 1.SIRAYA GEÇİLİR.

12 ADAT 3 LÜ TRABZAN YAPILIR.

  1. Cİ SIRADA TIĞA 5 ‘Lİ FISTIK YAPILIR İKİNCİ FISTIK ARASI TEK ZİNCİRDİR. VE TOPLAMDA 12 TANE FISTIK OLUR.

3.SIRA 1 ZİNCİR ÇEKTİĞİMİZ FISTIK ARALARI 3 ADET 3 LÜ TRABZANLA DOLDURULUR ARALARI YİNE 1 ZİNCİR ÇEKİLİR.

4.SIRA KÖŞELERE GELEN KISIM 3 LÜ TRABZAN 2 ZİNCİR 3 LÜ TRABZAN TEKRAR DAHA SONRA ÜÇLÜ TRABZAN YAPARAK DİĞER KÖŞEYE GEÇİLİR ARALAR 1 ZİNCİR

SON SIRA 17 TRABZAN KÖŞELER 2 ZİNCİR ÇEKİLİR.

VE BU ŞEKİLDE MOTİFLERİMİZ TAMAMLANMIŞ OLUR. BİRLEŞİMİ İSE MOTİFLER TERS ÇEVRİLEREK 2 ZİNCİR SIK İĞNE ŞEKLİNDE BİRLEŞTİRİLİR. VE BEBEK BATTANİYESİ İÇİN TOPLAMDA 64 ADET MOTİF GEREKMEKTEDİR. VE YAKLAŞIK 900 GRAM BEBEK YÜNÜ GİTMİŞTİR.

FAKAT BEN TEK KİŞİLİK YATAK ÖRTÜSÜ YAPACAĞIM İÇİN DAHA FAZLA İP GİDECEKTİR ONUDA BİTTİĞİNDE SİZLERLE MUTLAKA PAYLAŞACAĞIMDAN EMİN OLABİLİRSİNİZ.

NOT: BU MOTİFLERDEN BARDAK ALTLIĞI YADA DAHA KALIN İP KULLARAK PASPAS VEYA MİNİK HALI YAPABİLİRSİNİZ.