Kolay Üçgen Şal Yapılışı

Merhaba hanımlar artık kış bitti bahar yüzü göstermeye başladı. Baharla birlikte akşam üzeri triko kazak, yelek ve şallar artık kullanılmaya başlanıyor. Özellikle şallar pratik kullanımı ile bahar ve soğuk yaz akşamlarının vazgeçilmezidir. Sizlerle bahar aylarında güzelce kullanabileceğiniz zincir ve trabzan tekniği uygulanarak yapılmış şık bir bahar şalıdır.

Şalımız tığ ile işlenerek 10 zincir ile başlanmış ve yanlardan zincir atarak arttırılan ve istediğiniz boyuta göre büyüklüğünü kendiniz ayarlayabileceğiniz şık bir modeldir. Yapılışının devamı için şemalı resimden galeriyi takip etmeniz yeterli olacaktır.

Gül Motifli Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar model olarak çok hoşuma giden bir modeli sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu modeli özellikle angora ip ile yapıldığında şal modellerine, bebek ipi ile yapıldığında bebek battaniyesi modeline çok takışan bir model…

modelin anlatımının altta videosu bulunmaktadır ama ben yinede anlatmak isterim.

öncelikle sihirli halka yapıyoruz (videodan bakabilirsiniz) yada 5 zincir çekerek bir yuva oluşturuyoruz. Üzerine 8 tane trabzan yapıyoruz ama birleştirmeden bir üst sıraya geçiyoruz. ve alttan alma tekniği (videoda mevcut) ile ilk sırada her deliğe çift trabzan yaparak dolduruyoruz. ilk başlama noktamız olan trabzana da bir tane bel edecek ip yada çengel takıyoruz ve bu şekilde dönerek aynı teknikle hem arttırıyoruz hemde alttan alma tekniğine devam ediyoruz.

32 tane trabzanımız olduğundan modelimizin sonra sırasına geçiyoruz. 8 trabzan yapıp 2 zincir çekiyoruz aynı deliğe bir trabzan daha yapıyoruz ve köşe yapmış oluyoruz. bu şekilde dört köşemiz olduğunda birleştirerek istediğimiz modeli çıkartabiliriz.gul-ornegi-battaniye

Kürk Modeli şal Yapılışı

Alize Angora patik ip kullanılarak örülmüş tığ işi bir model Alize’nin sayfasından alıntıdır. fakat diğer resimdeki örgü bize aittir. Harika bir örgüdür.aslında zor gibi görünsede çabuk üreyen ve biten bir örgü modelidir. örgümüz bu kadar dolgun durmasına rağmen iki tane ip yeterli olmaktadır.

Kolay ve Şahane Şal Yapımı

 

Arkadaşlar bugün şalımı elime aldım ve daha önceden Derya Baykal’ın programından aldığım bir modeldi ve bir tane bile gitmiyordu. özellikle de Angora batik iplerle harika görünüyor. ELimde kalan iplerle bunu yapmak istiyorum. Onu sizlerle paylaşmak istedim.

Harika bir Şal Modeli Yapılışı:

Arkadaşlar öncelikle 1,5 metre halinde zincirler çekiyoruz. ve bunları bir köşeye alıyoruz.

İlk parçamız da 6 tane 1 dolayarak 3’lü trabzan yapıyoruz. 6 zincir çekiyoruz ve yine 6 tane 3’lü trabzan yapıyoruz. 1,5 metre sonunda parçamızı bitirip ipimizi koparıyoruz.

2. olan 1,5 zincirimizde 6 tane 3’lü trabzan yaparak kalan diğer zincirleri ilk parçanın içinden geçiriyoruz. 6 zincir çekiyoruz bu sefer geçirdiğimiz zincirin üzerinden yapıyoruz. ve sıra sonunda kadar böyle devam ediyoruz. ve bu şekilde istediğimiz ölçüye geldiğinde bitiriyoruz. ben uçlarına kurtçuk yapmıştım sizlerde saçak yada farklı birşey yapabilirsiniz.

Ayrıca arkadaşlar bu modelden harika yazlık yelek olabilir diye düşünüyorum.