Çeyizlik Fıstıklı V Yelek Yapılışı

Merhaba arkadaşlar yine sizlerin karşısına harika bir çeyizlik gelin yeleği olarak ta bilinen Fıstıklı V yelek örneği ile geliyorum Yeleğin resim ve yapılışları Duygu ablama aittir. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Çeyizlik Fıstıklı V Yeleğimizin Yapılışına 92 zincir çekerek önlerden başlıyoruz. 2 sıra trabzan yapıyoruz.

ilk sırada 3 zincirle yukarı çıkıyoruz ilk deliğe 3 lü fıstık yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz, yine aynı deliğe 3 lü fıstı yapıyoruz 1 zincir daha çekip 3 delik öteye yine aynı işlemi yaparak sırayı tamamlıyoruz.

Ve bu mantıkla resimlerdeki gibi yaka ve kol kesimlerini uyguluyoruz.

Arkamız ise 176 zincir çekerek başlıyoruz ve önlerdeki gibi örneği döşüyoruz.

Modelimiz simli iplerle daha hoş ve güzel durmaktadır.

Çeyizlik Harika Tığ İşi Yelek Modelleri

Merhaba arkadaşlar sizden gelen mesajlar üzerine tığ ile yapılan çeyizlik, günlük olarak giyilebilecek yelek modellerini sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle bu kış sezonuna damga vuran genellikle lif yaparken kullanılan fıstık örneği kullanılarak yapılan modeller çok sayıda türedi ve ortaya harika işler çıktı. Fıstık örneği kullanılarak yapılan Çeyizlik Fıstıklı Başak Yelek Örneği için Tıklayınız.

Sitemizde En çok beğenilen Yapraklı Yelek modelinin yapılışı için buraya tıklayınız..

Muhteşem örgüler sayfasının sahibi Muhterem hanımın bizlerle paylaştığı Firkete işi gelin yeleğinin yapılışı için tıklayanız.

Aralarında Motif Makinesi ile yapılan modellerde Bulunmaktadır. Motif Makinesi İle yapılan Gül Motifli Yelek için Buraya Tıklayınız. Birbirinden güzel tam 32 tane tığ ile yapılan kolay ve zor modeller bulunmaktadır.

1,5 yumaktan çıkan ütülenerek giyilen Kolay Oklava işi Çapraz Yelek Modeli İçin Tıklayınız.

Değişik ve güzel modellerden olan Çeyizlik Yonca Yelek Modelinin Yapılışı İçin Buraya Tıklayınız.

İnşallah aralarından beğenilerinize sunmuş olduğumuz yeleklerden beğendiğiniz çıkmıştır. Sevgilerle HATUNZADE…

batik-yelek-150x150 d-yelek-yapilisi firkete-isi-yelek-yapimi-33 fistikli-yelek-modeli guzel-orgu-bayan-yelekleri kelebek-yelek-modeli krem-oklavali-yelek-modelleri-el-orgusu-tig-isi-yelek-20014 orgu-yelek-tig-isi tig-isi-yelek-modelleri tig-isi-yelek-modelleri-2 tig-isi-yelek-modelleri-7 tig-isi-yelek-modelleri-5 tig-isi-yelek-modelleri-6 tig-isi-yelek-modelleri-4 tig-isi-yelek-modelleri-3 tig-isi-yelek-modelleri-12 tig-isi-yelek-modelleri-11 tig-isi-yelek-modelleri-10 tig-isi-yelek-modelleri-9 tig-isi-yelek-modelleri-8 tig-isi-yelek-modelleri-13 tig-isi-yelek-modelleri-14 tig-isi-yelek-modelleri-15 tig-isi-yelek-modelleri-16 tig-isi-yelek-yaprakli yelek-ornegi-2 yelek-ornegi-1 oklava-isi-yelek yonca-yelek-ornegi yelek-ornegi-3 basak-yelek abiye-ylk

Su Taşı Kolay Yelek Modeli Yapılışı

Bu batik modeli çok hoş ve güzel durmasının yegane sebebi ipinin modele uygun olarak seçilmiş olmasıdır.

Modelimizi ister alttan tek parça ( arka ve önler birlikte) başlayabilir isterseniz de önleri ayrı arkayıda ayrı başlayabilirsiniz.

Öncelikle istediğimiz genişlikte bir zincir çekiyoruz ve üzerine su taşı örneğini döşüyoruz.

  1. sırada ise su taşı ( 2 trabzan + 2 zincir + 2 trabzan) zincir çekmeden diğer su taşına atlıyoruz ve trabzan + 2 zincir ve trabzan sonra yine su taşı olarak modelimizi döşüyoruz.

Bu şekilde üst üste modeli yapıyoruz “V” lerin üzerine su taşı, su taşının üzerine “V” gelecek şekilde döşüyoruz.

Ve istediğimiz uzunluğa gelince önlerde kol evinde birer su taşı yaka kısmından ise 2 sutaşı ve bir “V” olarak kesimi yapıyoruz.

Tamamen bütün parçaları tamamladıktan sonra üzerine pıtırcık oyası yapıyoruz.

Firkete İşi Yelek Yapılışı

Muhteşem örgüler sayfasının sahibi olan Muhterem hanımın kendi tasarladığı tığ işi firkete modeli ile yapılan bu yelek özellikle abiye kıyafetlerimizin üzerinde harika durmaktadır.

Muhterem hanım bizler için tek tek resimlemiştir ve tüm çiçekler ve bitmiş halindeki çiçek sayıları, ipin markası resimlerde mevcuttur.

Resimlere ek olarak sadece 3’ü bir arada aldığımız ipi aralarına 7 zincir çekilecektir. ve tam karşılığına gelen ipler birlikte sık iğne ile tutturulmaktadır.

Firkete işini bilmeyenle buraya tıklayarak videosunu öğrenebilirsiniz.

 

Tığ İşi Kolay Yelek Yapılışı

Öncelikle önleri için bedeninizde zincir atıyorusunuz ve üzerine her deliğe bir tane olmak üzere 3 sıra trabzan yapıyoruz.

Örneği tam ortalayacak şekilde resimdeki modeli döşemeye başlıyoruz.

öncelikle iki zincirle kutucuklarla yapıyoruz 4 tane trabzan yapıyoruz. 5 zincirle 2 delik öteye sık iğne ile sabitliyoruz.

aynı şekilde 2 tane daha yapıyoruz. 3 Zincir çekiyoruz ve trabzanla bağlıyoruz.

ve modele başladığımız modeli başlıyoruz ve model sonunda kutucuklarla sırayı tamamlıyoruz.

üst sırada ise içeri doğru kaydırıyoruz tam ortaya gelen 4’lü trabzanın üzerine 4 zincir gelecek şekilde ayarlıyoruz.

3. Sırada ise aynı şekilde içeri kayıdırıyoruz tam ortadaki 4 zincirin üzerine balık sırtı işlemi yapıyoruz.

Bundan sonrasında da üstteki diyagramı uyguluyoruz. modeli lif ipi ile uygulayanlar var fakat Ankara tiftik ile yapıldığında daha da hoş görünmektedir.

Fıstıklı Yelek Yapılışı:

fistikli-yelkDeryalı günle programın eski yayınlarında da yapılan bu modelin yeleğini yapmaya bugün başladım gerçekten çok kolay ve hızlıca giden bir örnek. Kutucuk ve fıstıklardan oluştuğu içinde ayrıca fazla ip gitmiyor.

Sadece tığımızı biraz kalın seçersek bizim için daha iyi oluyor ben önce daha ince tığla yaptım pek hoşuma gitmedi. sökülecek olarak beklemekte. 3 numara ile başladığım ip daha yumuşak ve derya hanımın dediği gibi fışır fışır oldu.

Fıstıklı Yelek Yapılışı:

Öncelikle bedenimize göre zincir atıyoruz ve üzerini 3 sıra trabzanlarla dolduruyoruz. ben sürekli böyle yapıyorum ki sürekli altı kalkmasın aşağı doğru iyi dursun diye. Sonra üzerine 51 kutu yapıyoruz ve örneğe üst sırada başlıyoruz.

3 kutu arayla 6 dolgu fıstık yapıyoruz böyle sırayı tamamlıyoruz.

arkadan ise fıstıkların ortasından fıstık yapıyoruz. ve bu şekilde bitiriyoruz. daha sıkı isterseniz araya iki fıstık ta koyabilirsiniz.