Çeyizlik Harika Tığ İşi Yelek Modelleri

Merhaba arkadaşlar sizden gelen mesajlar üzerine tığ ile yapılan çeyizlik, günlük olarak giyilebilecek yelek modellerini sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle bu kış sezonuna damga vuran genellikle lif yaparken kullanılan fıstık örneği kullanılarak yapılan modeller çok sayıda türedi ve ortaya harika işler çıktı. Fıstık örneği kullanılarak yapılan Çeyizlik Fıstıklı Başak Yelek Örneği için Tıklayınız.

Sitemizde En çok beğenilen Yapraklı Yelek modelinin yapılışı için buraya tıklayınız..

Muhteşem örgüler sayfasının sahibi Muhterem hanımın bizlerle paylaştığı Firkete işi gelin yeleğinin yapılışı için tıklayanız.

Aralarında Motif Makinesi ile yapılan modellerde Bulunmaktadır. Motif Makinesi İle yapılan Gül Motifli Yelek için Buraya Tıklayınız. Birbirinden güzel tam 32 tane tığ ile yapılan kolay ve zor modeller bulunmaktadır.

1,5 yumaktan çıkan ütülenerek giyilen Kolay Oklava işi Çapraz Yelek Modeli İçin Tıklayınız.

Değişik ve güzel modellerden olan Çeyizlik Yonca Yelek Modelinin Yapılışı İçin Buraya Tıklayınız.

İnşallah aralarından beğenilerinize sunmuş olduğumuz yeleklerden beğendiğiniz çıkmıştır. Sevgilerle HATUNZADE…

batik-yelek-150x150 d-yelek-yapilisi firkete-isi-yelek-yapimi-33 fistikli-yelek-modeli guzel-orgu-bayan-yelekleri kelebek-yelek-modeli krem-oklavali-yelek-modelleri-el-orgusu-tig-isi-yelek-20014 orgu-yelek-tig-isi tig-isi-yelek-modelleri tig-isi-yelek-modelleri-2 tig-isi-yelek-modelleri-7 tig-isi-yelek-modelleri-5 tig-isi-yelek-modelleri-6 tig-isi-yelek-modelleri-4 tig-isi-yelek-modelleri-3 tig-isi-yelek-modelleri-12 tig-isi-yelek-modelleri-11 tig-isi-yelek-modelleri-10 tig-isi-yelek-modelleri-9 tig-isi-yelek-modelleri-8 tig-isi-yelek-modelleri-13 tig-isi-yelek-modelleri-14 tig-isi-yelek-modelleri-15 tig-isi-yelek-modelleri-16 tig-isi-yelek-yaprakli yelek-ornegi-2 yelek-ornegi-1 oklava-isi-yelek yonca-yelek-ornegi yelek-ornegi-3 basak-yelek abiye-ylk

Yakası Lastikli yelek Yapılışı

yakadan-kiz-cocuk-yelegi

 

Kız çocuklarımızın için yapılan yelek, etek, hırka battaniye modelleri çok şirin olmasının yanı sıra çok fazla model seçeneği bulunmaktadır. bu modelimiz Nako tvden alıntıdır.

Yakasının lastikli ve toplu olması göğüs kısmının üşümemesine ve daha sıcak olmasını sağlayacaktır. yeleğimizin örnek döşenmesi ve yapılışı altta yer almaktadır.

Yakası Lastikli yelek Yapılışı
45 ilmek başlanarak 1 sıra ters örülür. 1 ilmek kesilir, 3 ters, 1 düz ilmekten toplam 9 ilmek çıkarılır, 1 ilmek kesilir, 3 ters … şeklinde ilmekler dizilir. Bu şekilde toplam 7 sıra örülerek her düz sırada düz örülen 9 ilmeğin yanlarından 1’er ilmek keserek 1 ilmeğe düşürülür. Ters örülen ilmekler yine ters örülmeye devam edilir. Bu işlem aynı sıralamayla örülür. Beden boyu 20 cm örülerek kol artışı yapılır. 26 ilmek artış yapılarak 1 sıra örülüp 3 ters, 7 ilmek kesilir, 3 ters … şeklinde sıra tamamlanır. Sonraki sırada 3 ters örülen ilmekler yine ters örülürken kesilen 7 ilmek tekrar artırılır. 7 sıra örülerek her düz sırada düz örülen 7’şer ilmeğin yanlarından 1’er ilmek kesilerek 1 ilmeğe düşürülür. Bu şekilde elimizdeki ilmek sayısı 47 ilmeğe ulaşır. 47 ilmek her düz sırada yanlardan 1’er ilmek kesilerek 4 sıra düz örülür. Kalan 39 ilmek 1+1 lastik örülür. Her iki sırada bir yanlardan 4’er ilmek kesilerek kalan 31 ilmek toplam 3 cm 1+1 lastik örülerek bitirilir.
ÖN :
Arka parçayla aynı şekilde örülür

Ajurlu Yelek Örneği yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlere komşumun sipariş olarak yaptığı ajurlu baklava ve saç örgüden oluşan şiş örgüsü yelek modelini sizlerle paylaşmak istedim. Bu örnek özellikle çeyizler için en çok sipariş alınan bir örnek çeyizine yapmak isteyeler yada bu işin satışını yapanlar için güzel bir örnek olabilir.

Ajurlu Yelek örneği Yapılışı
Önler 98 ilmek olacak, Arkası ise 172 ilmek olacak şekilde başlanır.

Saç örgüsü olan kısım 2 düz 2 ters toplam 18 ilmek olacaktır.
Ajurlu olan kısım ise : 1 Düz 1 Ters 1 Düz  olarak başlanır  düz ilmeklerin kenarından  şişe ip takılarak arttırılır.  1-3-5-7-9-11 olacak şekilde haraşo örülür . sıranın tersinden ise bu ilmekler 2 – 2 kesilir.
Alt kısımdan 12 burgu olunca kol kesilir. Ve kolda içeri doğru bir saç örgüsü birde ajur modeli kesilir. Yaka kesiminde sadece ajur ve yarım burgu kesilir.

Örnek 5 angora ipinden çıkmaktadır ve 2,5 numaralı şişle örülmüştür.

sisle-bayan-yekejgi-ornegi-6

Çeyizlik V Yeleği Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar bize pek çok mesaj geldi şişle çeyizlik yelek modeli istiyoruz diye bende sizin için bulduklarımı anlatmaya ve paylaşmaya çalışıyoruz. Bu yeleğimiz tam çeyizlik ve ömürlük olabilecek bir yelek. Ama örneğine göre ebruli ip ile hoş olmayacağını düşünüyoru.

Açık soft renkler (Krem, pudra pembesi, açık yavru ağızı, toz pembe) tercih ederseniz model daha gösterişli duracaktır. Simli angora ipte kullanabilirsiniz ama size kalmış bir tercih.

Bu model internette pek çok sayfada paylaşılmış fakat yanlış anlatım yapılmış hali ile bunu örgüde usta olanlar hemen anlayacaklardır.

Öncelikle modelimizin adı ters “V” yeleği.

Öncelikle yeleğimize alt kısımdan Lastik Haraşo örüyoruz bir kaç sıra lastik örüyoruz.

1. ve 3.sıralar:5 ters,1 düz örüyoruz.
2. ve 4. sıra: Tersi ters düzü düz ör.
5.sıra:*1 düz,2 ters,1.sıranın 1.ve 2.ters ilmeğinin arasından 1 yalancı ilmeği gevşekçe çek şişte beklet,1 ters,1.sıranın 4. ve 5. ters ilmeğni arasından tekrar 1 yalancı ilmek çek şişte beklet,2 ters* sıra sonuna kadar tekrar et.
6.sıra:*1 düz,2 ters,1 ters ile 2 yalancı ilmeği beraber ters olarak ör(kes), Yani 5 düz ördüğümüz yerin tam ortasından bu iki yalancı ilmeği birlikte örüyoruz. 2 ters*sıra sonuna kadar tekrar et.

Tığ İşi Kolay Yelek Yapılışı

Öncelikle önleri için bedeninizde zincir atıyorusunuz ve üzerine her deliğe bir tane olmak üzere 3 sıra trabzan yapıyoruz.

Örneği tam ortalayacak şekilde resimdeki modeli döşemeye başlıyoruz.

öncelikle iki zincirle kutucuklarla yapıyoruz 4 tane trabzan yapıyoruz. 5 zincirle 2 delik öteye sık iğne ile sabitliyoruz.

aynı şekilde 2 tane daha yapıyoruz. 3 Zincir çekiyoruz ve trabzanla bağlıyoruz.

ve modele başladığımız modeli başlıyoruz ve model sonunda kutucuklarla sırayı tamamlıyoruz.

üst sırada ise içeri doğru kaydırıyoruz tam ortaya gelen 4’lü trabzanın üzerine 4 zincir gelecek şekilde ayarlıyoruz.

3. Sırada ise aynı şekilde içeri kayıdırıyoruz tam ortadaki 4 zincirin üzerine balık sırtı işlemi yapıyoruz.

Bundan sonrasında da üstteki diyagramı uyguluyoruz. modeli lif ipi ile uygulayanlar var fakat Ankara tiftik ile yapıldığında daha da hoş görünmektedir.

Gül Motifli yelek Yapılışı

aparata-ile-yelek-modeli-yapilisimerhaba kızlar motif aparatı ile yapılan bir yeleği sizlerle paylaşmak istiyorum. Yelek modeli Hilal hanım tarafından yapılmıştır. Kendisine ince davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Motif makinesi ile yapılan yeleğimiz de angora ip kullanılmıştır. İp markası veremiyorum tepki aldığım için ama hiç bir marka ile anlaşmam yoktur olmadı da.

Yeleğimize toplamda 50 tane motif gitmiştir. 30 arka 10 ar tane önlere olmak üzere.

Motif makinesi ile motif yapmayı bilmeyenler için Buraya tıklayarak videosunu izleyebilirler.

Birleştirmek için önce 6-7 tane zincir çekilerek  kare şekli yapılır üzerine sık iğne geçilir ve orta noktaları bir birine tutturularak bütün bir parça edilir. Burada en önemli ve zor nokta yaka kol kesimidir. burada arka ve önlere gelecek kısımları iyi tayin etmeliyiz. arkaya 5 sıra yaptık bunun birer olanını kol için önlerde ise yarım motif kol için kesilecekve su taşı olacak şekilde 1 karış dört parmak uzunluğundan örüp bitiriyoruz. ve üzerine tam tur bir dolgu geçiyoruz ve tam göğüs hizasına zincirle bağ yapıp bitiriyoruz.

Yelpaze BayanYeleği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar facebook’ta Duygu Naz İsimli arkadaşımızın elinden gelen bu modelin yapılış aşamalarını sizlerle paylaşma istiyorum.

Yelpaze yelek Modeli Yapılışı

49 kemik yaparak arka sırasında ise on iki örnek koyuluyor. 27 sırasında koltuk kesiliyor ondan sonra 12 örnek konuluyor önüde 6 örnek konuyor trabzan oluyor. bu şekilde arka tamamlanıyoruz.

örnek sadece su taşı olarak gidiyor yalnızca 2 sıra aşağıya 7 zincirle inip 8 zincir yaparak yukarı çıkıyoruz. ve alize 4 yumak gidiyor.

Yakadan Başlama Bayan Yelek Yapılışı

yakadan-baslama-bayan-yelegi-modelleriMerhaba kızlar bu modeli ilk gördüğümde gerçekten şaşırdım. genellikle bebek örgülerinde kullanılan bir model büyük olarak yapılması oldukça zor olmaktadır.

Yakadan Başlama Bayan Yelek Yapılışı:

4,5 numara şiş kullanılarak 100 ilmekle başlıyoruz. ip olarak alizenin ipini kullandığımda36-38 beden oldu ama nako inci kullandığımda 42-44 bedene uygun oldu.

100 ilmek başlıyoruz ve 5 sıra Haraşo dişi örüyoruz ve daha sonra 1 düz 1 ters örgü yapıyoruz ve 1 ör bir arttır 1 ör bir arttır şekliyle 200 ilmeğe ulaşıyoruz 8 sıra örüyoruz ve 1 diş haraşo örüyoruz.

2. kısımda 2 ör bir arttır yapıyoruz ve şeklinde yapıyoruz 1 düz bir ters örgüsüyle 8 sıra örüyoruz ve bir diş haraşo örüyoruz.

3. kısımda ise 3 ör bir arttır şeklinde 1 düz 1 ters lastik örgü ile 8 sıra örüyoruz ve 2 sıra haraşo örüyoruz ve önden 65 arkadan 110 diğer önden 65 ilmek bırakarak kol kısımlarını kesiyoruz ve dönüş sırasında ise sadece kol altından 5 ilmek çıkartıyoruz.