V Fıstıklı Bere Modelinin Yapılışı – Video

Son Günlerde Özellikle rus kanallarında paylaşılan V Fıstıklı Berenin Yapılışını Sizler için Bulduk.

Aşağıda Paylaşmış Olduğumuz modeli öncelikle kafa çapınıza göre oluşturarak modeli oluşturun, üzerine ise üst üste modeli devam ediniz.

V Fıstıklı Bere Yapılışı Video

Örgü Yıldız Bere Yapılışı

Kız çocuklarımız ve bizler için uygun olabilecek tığ ile batik ip kullanılarak örülen bu beremiz benim çok hoşuma gittiği için sizlerle paylaşmak istiyorum.

Örgü Yıldız Bere Yapılışı

Öncelikle beremize tığ işi trabzan tekniği ile düz olarak başımıza göre yapıyoruz. Beremizin şablonu resimde mevcut.

Daha sonra ise resimlerde mevcut olan Yıldız motifini yaparak bir biri ile ekleyerek iğne yardımıyla düz beremizin üzerine monte ediyoruz. En son ise oyasını yaparak beremizi tamamlıyoruz.cok-sikbere

Derya Baykal Fırfırella Bere Yapımı 30-03-2015

Merhaba arkadaşlar bugün (30-03-2015) Derya’nın Dünyası programında Derya hanımın konuğu örgü ustalarımızdan Nurgün Tezcan hanım oldu.

Nurgün Tezcan beremizin hem yazlık hemde kışlık olanını gösterdi. Yazlı olanı rafya ip ile kışlık olanı ise pamuklu yün ip ile yapıldı.

Öncelikle Nurgün tazcan hanımın beresine 5 zincirle yuva yapıyoruz.

1 Sırada 5 zincirin üzerin 3 zincirle çıkarak 10 tane trabzan yapıyoruz.

2. Sırada her trabzana çift trabzan yaparak 20 tane trabzan yapıyoruz.

3. Sırada 1 trabzana tek 1 trabzana çift batarak 30 tane trabzan yapıyoruz.

4. sırada  2 trabzana tek 1 trabzana çift batarak 40 tane trabzan yapıyoruz.

5-6-7. sıralarda aynı mantıkla genişleterek 70 trabzan elde ediyoruz.

10 sırada hiç arttırma yapmadan beremizi örüyoruz toplamda 17 sıra olduğunda ön kısımına geçiyoruz.

Nurgün hanımın kışlık bere tarifinde 17 sıra sonra 2 sıra sık iğne çekerek bitiriyoruz.

Yazlık olanında ise yine sık iğne ile ama ilk sırada her trabzana çift sık iğne yapıyoruz sonra ki sıralarda tek olarak istediğimiz kadar tereğini büyütüyoruz.

Fırfırellası için:

18 zincir çekiyoruz, üzerine 15 tane trabzan yapıyoruz son zincire 3 tane trabzan yapıyoruz zincirin alt kısmınada 15 tane trabzan ardından son zincire yine 3 tane trabzan yapıyoruz ve birbiri ile kapatıyoruz.

Üst sıralarda ise her sırada çift batarak 3 sıra yapıp ilk zincir attığımız yerden beremize dikiyoruz.

Derya Baykal Ve Nurgün Hanım yine çok şık bir bere yapımını bizlere anlattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.deryabaykal-30-mart-2015-izle-nurgun-tezcan-bere

 

Çiçekli Çapraz Bere Yapılışı

Hamarat hanımlar Buraya grubumuzun hamarat admini Gül Tuhafiyenin yaptığı harika Çiçekli çapraz Bere tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alize flower ipimizle 7 numaralı şiş kullanarak yapıyoruz beremizi.

50 ilmek atıyoruz ve 2*2 lastik örneği ile başlıyoruz. 6 cm kadar örüyoruz. (10 sıra olucak)

10 Sıradan sonra sarhoş bacağı örneği kurup ip bitene kadar örüyoruz.

Bir seferde kesip, yanlardan dikiyouz üst kısımını ise kendi ipiyle büzüyoruz.

Tırmıkla Dut Atkı Yapılışı

Dut ip kullanılarak tırmıkla yapılan bir atkı. İlk duyduğumda şok oldum diyebilirim. Ama bundan sonra örgü konusunda ne duysam inanırım şaşırmam. Kol, parmak, aparat, tarak örgüsü derken tırmık örgüsü gerçekten orjinal bu örgüyü bulanı alnından öpmek istiyorum.

Dut ipi kullanılarak yapılmış atkı ve çok hoş düşmüş. Kendimi demekki bu ip bunun için tasarlandı demekten alamıyorum.

Tırmıkla Dut Atkı Yapılışı 

Öncelikle ilk dutumuzun yanındaki ipimize düğüm atıp tırmığa bağlıyoruz:)

Sonrada diğer ipleri birere dut atlayarak bir defa her tarağa bağlıyoruz.

hepsi tamamlanınca geri dönüp bağladığımız ilmeği çekip içinden elimizdeki ipi tırmığa geçiriyoruz bu kadar kolay.tirmikla-dut-atki-nasil-orulur

Kurtçuklu Bayan Bere Yapılışı

Herkesin hayranlık duyduğu ve beğendiği bu berenin yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak istiyorum. beremize başlamadan önce zincir çekerek baş çapımızı ölçüyoruz ve iki ucunu birleştiriyoruz.

Kurtçuklu Bayan Bere Yapılışı

Üzerine 1 sıra trabzan, 1 sıra sıkiğe, 1 sıra trabzan, 1 sıra sık iğne yaparak bir yuvarlak oluşturuyoruz.

tığımızın üzerine 6 kere doluyoruz 6. deliğe batıyoruz ve içinden geçirerek çıkarıyoruz, ve bu şekilde 6 tane kurtçuk oluşturuyoruz hepsini aynı deliğe batıyoruz ve 6 delik öteye sık ile batıyoruz.

yine aynı işlemi dönerek beremize uyguluyoruz.

2. sırada ise sık iğne ile battığımız yerlerin üzerine kurtçuk işlemini yapıyoruz ve bu şekilde devam ederek her sırada bir örnek azalarak beremizin şekli oluşuyoru en son 2 örnek yapıarak bir seferde toplanıp beremizi sonlandırıyoruz.

Renkli Atkı Modeli Yapılışı

Ebruli iplerle yapılmış boynumuzu ve sıcacık içimizi ısıtacak bir atkıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Atkımızın boyu 1,60 ve 2,5 adet yumak gitmiştir. Yapacak olanlara kolay gelsin…

Öncelikle 29 zincir çekiyoruz ve 25. zincirin üzerine trabzanla batıyoruz, 3 zincir çekip ileri doğru 5. zincire  9 tane trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekiyoruz ileri doğru yine 5. zincire arasında 2 zincir olan 2 trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekiyoruz yine ileriy doğru 5. zincire 9 trabzan yapıyoruz ve 3 zincir çekip yine 5. zincire arasında 2 zincir olan 2 trabzan yapıyoruz ve bu şekilde devam ederek sırayı tamamlıyoruz.

2. Sırada 1 zincir çekiyoruz ve hemen üzerine arasında 2 zincir olan 2 trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekip alt sıradaki 9 trabzanın 5. olanına sık iğne ile batıyoruz, 3 zincir çekiyoruz tam altına gelen 5 zincirin 3. süne aralarında 2 zincir olan 2 tane trabzan yapıyoruz ve bu sırayı da bu mantıkla tamamlıyoruz.

3. sıradan sonra 1 ve 2. sıraların tekrarı olacak şekilde devam ediyoruz.

Bütün atkı tamamlandıktan sonra etrafına oyasını geçiyoruz. Takılanlar olursa şablondan bakabilirler.

 

Kulaklı Bere Yapılışı

Hamarat hanımlar Buraya Grubu hünerlerini sergilemeye devam ediyor. Beremiz Bodliva Rosa tarafından örülmüştür.model çok güzel düşmüşltür kendisinine ellerine sağlık diliyorum

Özellikle kız çocukları için mavi ve koyu renkleri de erkek çocuklar için harika olan beremizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İki Parça olan beremize üç ilmekten başlıyoruz  15 ilmeğe kadar iki taraftan artırıyorsunuz sonra onları şemadaki gibi ilmek atarak birleştiriyorsunuz.

Ve her iki parça 15 ilmeğe ulaşınca boşta olan bir şişe 7 ilmek atıyoruz ve ilk parçamızı da örerek şişimize alıyoruz. Sonra 15 ilmek daha atıyoruz ikinci parçamızı da örerek şişimize geçiriyoruz ve 7 ilmek daha atıp 59 ilmeğe ulaşıyoruz.

Birleşimden sonra 15cm istediğiniz desen model örebilirsiniz (biz 6no Şiş ve kalın iple yaptık siz yapacağınız kişiye göre Ölçün cm olayını) ayarlayabilirsiniz) sonra tepe kesmesi şöyle ilmek sayısını 5 parçaya bölüp hep aynı yerden kesiyorsunuz 59 ilmeğimiz 20 ilmek kalana kadar kesiyoruz ve iğneye geçirip dikiyoruz…

 

Parmaksız Düz Eldiven Yapılışı

10991403_1559882814261103_2798970879959212027_nHamarat Hanımlar burada grubumuzun hanımlar hanımlarından Funda Özkan’ın yaptığı harika ve kolay eldiveni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Parmaksız Düz Eldiven Yapılışı

Öncelikle Nako vizon kalınlığında bir ip ile yapılıyor eldivenimiz.

4 no şiş 38 ilmek 7-8 sıra 2 ters 2 düz lastik örün sonra ilk sıra düz 2. Ters 3. Yine düz 4. Düz bu şekilde üç sırada bir örnek dönecek …istediğiniz uzunlukta yapınca tekrar lastık örüp kesin ve dikin kolay gelsin..

Kastırmalı Bayan Bere Örneği Yapılışı

kastirmali-bayan-bereÖrneğimiz Facebook üzerinden fenomen olduğu Anlatım ve resimler için hamarat Hanımlar Buraya grubuna teşekkürler. Video Youtube sitesinden alınmıştır Anlatan hanımefendiyede teşekkürlerimi sunuyorum.

Kastırmalı Bayan Bere Örneği Yapılışı

86 ilmek atarak örneğimize başlıyoruz ve 2*2 lastik örüyoruz istediğimiz kadar.

2 sıra ters örgü yapıyoruz ve üzerine 10 sıra düz örgü gidiyoruz.

başta ve sondaki ilmekleri örneğe dahil etmiyoruz. (Dikiş Payı İçin)

1 Düz örneği örmeden alıyoruz, 6 tane ters örüyoruz ve kastırma işlemi yapıyoruz.

İpimizi arkaya alıyoruz alttaki ilk sıradaki ters ilmekleri sağ şişmize alıyoruz sol şişteki ilk ilmeği de sağ şişimize alıp alttan aldığımız ilmeği onun üzerinden geçiriyoruz ve ipimizi öne alıyoruz.

12 ilmek ters örüp yine kastırma yapıyoruz ve model bu şekilde kuruluyoruz.

Sadece ilk ve sonda kalan ilmekler de 6 ilmek oluyor onlarda dikildiği zaman örnek bütünlüğü sağlaması için öyle yapılıyor.

Katlı Bere Yapılışı

Hamarat Hanımlar Buraya grubu atölye gibi durmadan çalışmaya devam ediyor. Gül tuhafiye modeli olan bu bere kendi tasarımlarıdır.

Uzun bir zincir çekip birleştiriyorsunuz üzerine 112 Trabzan yapıyoruz.ikinci sıra 14trabzanın yapıp üzerinden 14 zincir çekip kalbin yuvasını yapıyorsun bu şekilde 8kalp yapıyorsun.3 Sırada 14trabzan yapıyorsun ve 14zincirin üzerine 14trabzan dolduruyorsun ve kalp oluşuyor .toplamda 17sıra 14trabzan yapıyorsunuz. Sonra her Sırada 14trabzanın iki kenarından keserek 6trabzan kalana kadar devam ediyoruz.ve bitiriyoruz tepe kısmında da Yaprakları topluyoruz. En başta zinciri birleştirdiğimiz için dikişsiz oluyo şapk

Sökmeli Boyunluk Yapılışı

sokmeli-boyunluk-yapilisiDilek Serkan Gökçe arkadaşımızın çocukları için yaptığı bu boyunluk ve şapkayı  sizlerle paylaşmak istedim.

Sökmeli Berenin yapılışı sitemizde zaten mevcut. sizlerle paylaşmak istiyorum.

Beremiz çocuk beresi batik ip kullanılarak örülmüştür ve misinalı ip kullanılmıştır.

çocuklar için 60 ilmek atıyoruz ve düz örgülerde her ilmeğin ardına 2 dolama yapıyoruz.

Arka sırada ise düz örüyoruz ve bu dolamaları serbest bırakıyoruz. ve 1 ip gidene kadar bu şekilde örüyoruz.

hızlı üreyen bir iş yapacaklara şimdiden kolay gelsin.

Saç Örgüsü Bayan Bere Yapılışı

Dört burgulu beremiz oldukça şık ve kullanışlıdır. Yabancı bir siteden bulunan örneğimiz Angora ipimiz iki kat yapılarak örülmüştür.

Modelimize 15 ilmek atarak başlıyoruz bir başlangıç ilmeği 1 ters 2 düz 1 ters 2 düz 1 ters 2 düz 1 ters 2 düz 1 ters 1 son ilmek olarak örüyoruz.

Sonraki 3 sırada da düzü düz tersi ters olarak örüyoruz.

buradaki düz örnekler burgu için kullanılacaktır. 4 sıra sonunda 4 lü burguyu bilen arkadaşlar bilir bilmeyen içinde resimden anlaşılır sağdaki 2 düz en üstte kalacak şekilde sağdakiler sola, soldakiler sağa doğru ilmelşer yer değiştirilir. ( bunun videosu altta yer almaktadır.)

ve Bu şekilde ilmekleri 4 sırada bir yer değiştirerel kafa çapınızı kapatacak şekilde örüp bitiriyoruz.

bu işlemden sonra bu bant şeklindeki örgüyü dikerseniz üzerine dikişsiz bir örgü yapabilirsiniz.

Ve misinalı ipimizde her sıradan bir ilmek olmak üzere yanlardan ilmek çıkarıyoruz. ve ters örgü olarak örmeye devam ediyoruz. 8 sıra düz bir şekilde örüyoruz ve eksiltmelere geçiyoruz.

İlk olarak ilmeğiniz kaç ise 4 e bölüyoruz 4 ilmeği kesiyoruz. ve bu noktalardan her sırada keserek 8 sıra sonunda bitiriyoruz.

Tığ İşi Bayan Kasket Yapılışı

orgu-kasketAngora ipi iki kat yapıyoruz ve 6 zincirle bir yuva oluşturuyoruz. 2 zincirle yukarı çıkıyoruz 4’lü fıstık yapıyoruz ve aralara 2 zincir çekiyoruz 8 tane fıstıkla sırayı tamamlıyoruz. bu 8 fıstıgın araları arttırma merkezlerimiz oluyor.

2. sırada: her deliğe 2 tane trabzan yapıyoruz aralara da 2 zincir çekiyoruz.

3. Sırada: 8 arttırma noktası dediğimiz yerlere 2 tane fıstık diğer deliklere 1 tane fıstık oluşturuyoruz. ( 1 deliğe, 1 deliğe 2 şeklinde)

4. Sırada: 3. sırada yine arttırma noktalarında 2 diğer boşluklara 1 ( 1-2-2 şeklinde)

8 sıra bu şekilde artırarak devam ediyoruz.

3 sıra hiç arttırmadan her boşluğa bir fıstık yapıyoruz.

12. sırada 3 tane aralara iki zincir çekerek 3 ve 4. fıstık arasınıda zincirsiz yapıyoruz.

bu sıra sonunda ipimize bir kat daha katıyoruz 3 kat oluyor. bu modelde ip ve katı önemli modeli gösteren ipidir.

3 katlı ipimizde her deliğe 2 fıstığın üzerine 1 sık iğne yapıyoruz.

5 sıra sıkiğne yapıyoruz.

6 sırada 20 sıkiğne yapıp dönüyoruz.

7. sırada sonda 3 tane sık iğne kalına dönüyoruz.

8. sırada. 3 sık iğne ile gidiyoruz ve son 3 sıkiğneyi örmeden dönüyoruz.

9. sırada sık iğneleri örüyoruz ve bir önceki sıradaki örmediğimiz 3 sık iğneyi ve yanındaki iki deliğe de sık iğne örüyoruz.

10. sırada bir önceki sırada örmeğimiz yine 2 sıkiğneyi ve ona ek 2 sıkiğne daha örüp dönüyoruz.

ve bir sıra ters sık iğne yaparak örgümüzü tamamlıyoruz.

ve ön üzerindeki kısım için istediğimiz kadar zincir çekip üzerine ikili trabzan yapıyoruz bir sıra sık iğne geçip yanlarına düğme ile kaskete dikiyoruz.

 

 

 

 

Derya Baykal Uyuyan Kedi Şapkası

derya-baykal-30-ocak-2015-yayini-izleDerya Baykal Uyuyan Kedi Şapkası

Derya Baykal’ın hanımın programında bugün Sibel hanım harika bir bere tarifi verirken bir berede bir sürü püf noktası daha verdi. Uyuyan kedi şablonu, gizli dikim, düz bereden kedi kulağı yapımı gibi bir çok püf noktasını severleriyle buluşturdu. Düze şekilde örülen berenin içinden ip yürüterek arada olan iplerin görünmemesine sağladı. Uyuyan Kedi şapkasının Videosu ALttadır. oradan yapılışına ulaşabilirsiniz.