Basit Haraşo Bebek Yelek Örneği Yapılışı Video

Renkli Kolay Haraşo bebek Örgü yeleği 2 Şişle örülen basit bebek yeleğine örnektir, bunu yeni bebek bekleyen acemi annelerde sadece haraşo örgü yaparak yenidoğan bebeklerine yelek örebilirler.

Bu örneğimiz pratik yazar tarafından anlatılmıştır.Elinde kalan iplerimizi değerlendirerek yapılmıştır 2 adet ip gitmiş ve 4 numaralı şiş ile örülmüştür. Ölçüler Yenidoğan Bebeğe Göre Verilmiştir sizde bebeğinize ve ip kalınlığınıza göre ilmek sayılarını ayarlayabilirsiniz.İlmek sayı ve sıraları alttaki videomuzda mevcuttur.

Basit Haraşo Bebek Yelek Örneği Yapılışı Video

Kolay Haraşo Bebek Yeleğinin Bitmiş Halinin resimleri ise;

Yeni Doğan Örgüleri

Evet, 9 ay beklediniz. Meleğiniz doğdu doğacak. 9 ay boyunca araştırmalar yaptınız ve internette her gördüğünüz bebeğe hayranlıkla baktınız. Ne tatlı örgüler örüp fotoğraf çekmişler dediniz. Siz de aşağıdaki fotoğraflara bakıp, örnek alıp, örebilirsiniz. Bu örgü modasını çıkaran kim bilmiyorum ama yeni doğan bebek fotoğrafları bunlarla çok tatlı. :)

y1 y2 y3 y4 y5 y6 y7 y8 y9 y10 y11 y12 y13 y14 y15 y16 y17 y18 y19 y20

Uzun Bacaklı Battaniye Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar çok uzun süreden beri değişik bir battaniye modeli ararken karşıma bu model çıktı ve çok hoşuma gitti hemde iki renk için güzel uyum sağlayacak bir model tek renkten güzel duracağını da sanmıyorum.
Örnek aslında oldukça basit trabzan ve üstten almak tekniği ile sık iğne kullanılıyor. Üstten alma tekniğini bilmeyen arkadaşlar hemen vazgeçmesin altta ilk videoda bu detaylı bir şekilde anlatılmıştır
Modele başlamak için öncellikle istediğiniz ölçüde zincir çekmelisiniz. Daha sonra üzerine 2 sıra üstten alarak sıkiğne yapıyoruz. Üçüncü sırada ise 5 zincirle çıkarak 4 dolayarak 5li trabzan uygulayarak uzun bacak yapıyoruz.

Bu modelin videosu altta yer almaktadır. Videodan yararlanarak battaniye modelini çıkarabilirsiniz.uzun-bacakli-battaniye-modeli

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle kolay ve yapımı hızlıca olabilecek bir bebek battaniyesi modelini paylaşmak istiyorum.

İstediğiniz büyüklükte yapabileceğiniz bu battaniye zig zaglar oluşmaktadır. ve modelin bozulmaması için zigzagların yarım olmaması gerekir. bir zigzag 18 zincirden oluşmaktadır. Yani battaniyemiz 18 ve katları zincir atılarak yapılmalıdır.Battaniyeden yola çıkmış olsak ta aynı modelden siz battaniyesi, koltuk örtüsü yatak örtüsü de yapılabilir.folgu-zigzag-orgu-battaniye-yapimi

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Tunus İşi Balıklı Bebek Yelek Yapılışı

Tudunun Örgü Işleri Sari facebook sayfası admini ablamızın kendi elleriyle yaparak harika düşürdüğü 1 yaşındaki bebekler için uygun tunus işi balıklı yelek modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.

1 yaş için yeleğimize 2 renkte ip ve 3,5 numaralı afgan mili kullanılmıştır. Yelek modelinin anlatımı resimlerin üzerine tıkladığınızda yazılı olduğunu göreceksiniz. Tunus işi yelek ve üzerindeki figürlerin tam şablonu altta galeride mevcuttur.


Tunus İşi Nasıl Yapılır Diyorsanız Videosu Alttadır.

Tunus işi Lastik Yapımının Videosu Alttadır.

Tığ İşi Ebruli Bebek Battaniyesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar sizlere tığ işi harika bir battaniye modeli paylaşmak istiyorum battaniyemizin ilk sırası karışık fakat 2 sırada bir kendini tekrarladığı için bir kaç sıradan sonra kolaylaşıyor.

Öncelikle 5 zincirle bir yuva oluşturuyoruz.

1. SIrada: 3 zincirle yukarı çıkıyoruz 1 zincir 1  trabzan 1 zincir şeklinde 7 trabzan olana kadar devam edip sırayı kapatıyoruz.

2. SIrada: 1 deliğe sık iğne ile bağlıyoruz, 2. deliğe 7 trabzan yapıyoruz, 1 deliğe sık iğne ile batıyoruz ve deiğer deliğe 7 trabzan yapıyoruz. 4 tane köşe olduğunda diğer ucu ile sırayı kapatıyoruz.

3. Sırada: 4 zincirle yukarıya çıkıp bir trabzan 3 zincir çekiyoruz 1 trabzan 1 zincir 1 tane trabzan yapıyoruz ( aynı deliğe) 5 zincirle atlayıp diğer deliklerede aynı işlemi uygulyarak  sırayı tamamlıyoruz.

4. SIrada: ilk 1 zincirin üzerine 7 tane sık iğne batıyoruz 3 zincirin üzerine sık iğne ile batıyoruz yine diğer 1 zincirin üzerine 7 zincir çekiyoruz, sık iğnenin üzerine sık iğne yapıp bu işlemleri tekrarlayarak sırayı kapatıyoruz.

5. Sırada: 4  zincirle çıkıp 1 trabzan yapıyoruz 5 zincirle  diğer deliğe geçiyoruz

Pembe bebek battaniyesi yapılışı

Battaniyemiz bebe yününden en 104,5 boy 134 cm olarak örülmüştür. Hem yumuşacık hem de oldukça büyük bebekten sonra da diz battaniyesi olarak bile kullanılabilir. Süsleme için bu sefer hazır hayvan figürlü armalar alıp diktim. Kenarlarına dantel fisto dikip altına da battaniyenin rengine uygun pazen diktim. Gelelim yapılışına ; 200 ilmek başlıyoruz 8 sıra haroşa yapıp sağda ve solda 10 ilmeği de haroşa devam edip ortayı düz örgü olarak örüyoruz. İstediğiniz boyuta gelince bitimini de başlangıcı gibi yani 8 sıra haroşa yapıp ilmekleri kapatıyorsunuz. Battaniyeyi düz bir zemine koyup benim gibi arma dikmek isterseniz armaları toplu iğne ile tutturup elde dikin. Daha sonra pazenini yıkayın ütüleyin teğelleyin dikiş makinasında dikin. En son fistosunu dikin kenarlarına battaniyemiz hazır :)

cats (8)

Kelebek Motifi Yapılışı

Sizlerle özellikle kız çocuk battaniye, portbebe gibi modellerde yada genç kızlarımızın yataklarının üzerine yatak örtüsü, koltuk örtüsü gibi modellerde kullanılabilecek çok şık bir örtü.

Kelebek Motifi Yapılışı

Öncelikle 12 zincir atarak bir yuva oluşturuyoruz. Üzerine 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan şeklide 8 tane 3^lü trabzan olana kadar doldurup birleştiriyoruz.

2. sırada ise 2 zincirlerin üzerine 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan zincirsiz diğer, 2 zincirin üzerine geçiyoruz ve aynı ilmei tamamen yaptık sonra sırayı birleştiriyoruz. böyle biraz bol bol olması gerekiyor örgümüzün. ve bunu tam ikiye katlıyoruz.

İkiye katladığımız 2 zincirlerin üst üste gelmesi gerekiyor bunların ikisini birlikte tutturuyoruz.

ve üzerine motife hanım dilendi bey beğendi olarak devam ediyoruz.

 

Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle çok şık ve çok güzel bir süveter modeli paylaşmak istiyorum. Sitemize ve facebook sayfamıza sürekli erkek örgü modelleri de bekliyoruz diyenlere gelsin modelimiz.

Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Öncelikle çocuğumuzun ebatında ilmek atıyoruz ve ilk 2 ilmeği haraşo örüyoruz 9 ilmek düz, 3 ilmek haraşo, 9 ilmek düz 3 haraşo şeklinde örneğimizi döşüyoruz. Bu şekilde 9 sıra devam ediyoruz.

10. sırada bir diş haraşo örüyoruz.

11. sırada ise farklı renkte örüyoruz.

12. sırada ise 3 haraşonun yanlarındaki iki ilmeği bir biri ile yer değiştiriyoruz ve 3 haraşoyu örüyoruz.

Daha sonraki sıralarda yine aynı şekilde devam ediyoruz.erkek-cocuksuveteri

 

Çilek Sırt Çantası Yapılışı

merhaba arkadaşlar sizlerle çilek görünümlü örnek ile yapılan çilek sırt çantası yapımını paylaşacağım.

Çilek sırt çantamız küçük boyutlarda yapıldığında minik kızlarınıza, büyük ebatlarda ise genç kızlarımız için ve bizler için uygun olacaktır.

Modelimizi uygulayabilmek için kırmızı, beyaz ve yeşil renkte koton yada kadife ipimize ihtiyacımız var. İpin gramajı yapacağınız büyüklüğe göre değişir. Modelimizde beyaz iplerimizle sadece trabzanlar, Kırmızılar ile de aynı deliğe 4 kez batarak çileklerin gövde kısmı ve arka sırada geçilen yeşil iple çakma sık iğne yapılarak sap kısımları oluşturulur.
cilek-cata-yapimi

Renkli Yelpaze Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle bugün özellikle bebek örgülerinde battaniye, yelek, hırka gibi modellerde yada angora iplerimizle öreceğimiz şal ve yelek modellerinde kullanabileceğimiz bir renkli yelpaze modelini paylaşmak istiyorum.

Renkli Yelpaze Örneği Yapılışı

Modelimize öncelikle 5 ve 5 in katları ilmek atarak başlıyoruz.

ana rengimizle 3 diş haraşo örüp diğer rengimize geçiyoruz.

Köşe ilmeğimizi ördükten sonra 3. ilmeğin altından bir ilmek çıkartıp şişimize takıyoruz sıradaki ilmeği örüyoruz ve ondan sonra 4 ilmeğide aynı delikten aynı şekilde çıkartarak örüyoruz.

Arka sırada ise aşağıdan uzatarak taktığımız ilmekleride sırada ilmekle ikisi bir arada alarak örüyoruz.

bu sırayıda tamamladıktan sonra ilk sıradan itibaren devam ederek istediğimiz ölçüde büyütüyoruz.orgu-modeli

Robadan Dikişsiz Süveter Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlere robadan başlanan ve dikişsiz olarak bitirilen bir süveter modelimizi paylaşmak istiyorum.

 

Robadan Dikişsiz Süveter Yapılışı

6-12 aylık bebeklere olabilecek süveterde bebek yünü ve 3,5 numara şiş kullanılmıştır.

öncelikle 80  ilmek atıyoruz ( ön ve arakaya 19*2 kollara 14*2 ajurların olduğu bölüme 1*1 ve ilik yerine 5*2 olacak şekilde)

80  ilmeğimizi 3 diş haraşo örüyoruz.

5 ilmek haraşo 1 ilmek süz 1 arttır 1 düz 1 arttır 19 ilmek ör 1 arttır 1 ör 1 arttır 19 ilmek düz ör 5 haraşo ör sırayı tamamlıyoruz.

Arkada haraşolar aynı düzler ters olarak örülecek. ve aynı şekilde aşağıya doğru 15 ajur olana dek devam ediyoruz. 15 ajur olduğunda kollarda kalan iki ajur arasını kesip ön ve arka olarak 1 karış süz devam edip bitiriyoruz.

 

 

Tığ İşi Örgü Çorap Yapılışı

merhaba arkadaşlar sizlerle tığ işi harika bir çorap paylaşmak istiyorum.

Patiğimize 4 zincir atarak başlıyoruz ve sürekli sık iğne ile örüyoruz. zincirle yaptığımız yuvanın üzerine   tane sık iğne yapıyoruz.

2. sırada 20, 3. sırada 30, 4. sırada 40 tane sıkiğne yapıyoruz. 6 sıra hiç arttırmadan devam ediyoruz.

daha sonra sadece 20 sıkiğneyi dönerek 7 sıra örüp 10-10 olacak şekilde sıkiğne ile bağlıyoruz topuk kısmı oluyor daha sonra 40 sıkiğne olacak şekilde istediğimiz uzunlukta örüp bitiriyoruz.

Örgü Babet Patik Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle çok şık olan bir patiği paylaşmak istiyorum. Patiğin resim ve yapılışı yabancı siteden alıntıdır.

Örgü Babet Patik Yapılışı

20 ilmek le başlayarak bir sıra örüyoruz.

2. Sırada 4 düz örüp 1 tane gizli arttırma yapıyoruz 4 düz diye devam ediyoruz.

Her gisiş ve dönüşte 4 ilmekler sabit kalacak şekilde gizli arttırma yapıyoruz.

15 sıra olduğunda yanlardan ilmek çıkartarak 4 haraşo kalanını düz örgü olarak ayağımızın uzunluğuna göre örüyoruz.

Yalnız flora iplerimiz ince olduğundan 2 kat yaparak kullanmalıyız. bu kadar muntazam durabilmesi için.cok-sik-patik