Uzun Bacaklı Battaniye Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar çok uzun süreden beri değişik bir battaniye modeli ararken karşıma bu model çıktı ve çok hoşuma gitti hemde iki renk için güzel uyum sağlayacak bir model tek renkten güzel duracağını da sanmıyorum.
Örnek aslında oldukça basit trabzan ve üstten almak tekniği ile sık iğne kullanılıyor. Üstten alma tekniğini bilmeyen arkadaşlar hemen vazgeçmesin altta ilk videoda bu detaylı bir şekilde anlatılmıştır
Modele başlamak için öncellikle istediğiniz ölçüde zincir çekmelisiniz. Daha sonra üzerine 2 sıra üstten alarak sıkiğne yapıyoruz. Üçüncü sırada ise 5 zincirle çıkarak 4 dolayarak 5li trabzan uygulayarak uzun bacak yapıyoruz.

Bu modelin videosu altta yer almaktadır. Videodan yararlanarak battaniye modelini çıkarabilirsiniz.uzun-bacakli-battaniye-modeli

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle kolay ve yapımı hızlıca olabilecek bir bebek battaniyesi modelini paylaşmak istiyorum.

İstediğiniz büyüklükte yapabileceğiniz bu battaniye zig zaglar oluşmaktadır. ve modelin bozulmaması için zigzagların yarım olmaması gerekir. bir zigzag 18 zincirden oluşmaktadır. Yani battaniyemiz 18 ve katları zincir atılarak yapılmalıdır.Battaniyeden yola çıkmış olsak ta aynı modelden siz battaniyesi, koltuk örtüsü yatak örtüsü de yapılabilir.folgu-zigzag-orgu-battaniye-yapimi

Dolgu Zig Zag Battaniye Yapılışı

Tığ İşi Ebruli Bebek Battaniyesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar sizlere tığ işi harika bir battaniye modeli paylaşmak istiyorum battaniyemizin ilk sırası karışık fakat 2 sırada bir kendini tekrarladığı için bir kaç sıradan sonra kolaylaşıyor.

Öncelikle 5 zincirle bir yuva oluşturuyoruz.

1. SIrada: 3 zincirle yukarı çıkıyoruz 1 zincir 1  trabzan 1 zincir şeklinde 7 trabzan olana kadar devam edip sırayı kapatıyoruz.

2. SIrada: 1 deliğe sık iğne ile bağlıyoruz, 2. deliğe 7 trabzan yapıyoruz, 1 deliğe sık iğne ile batıyoruz ve deiğer deliğe 7 trabzan yapıyoruz. 4 tane köşe olduğunda diğer ucu ile sırayı kapatıyoruz.

3. Sırada: 4 zincirle yukarıya çıkıp bir trabzan 3 zincir çekiyoruz 1 trabzan 1 zincir 1 tane trabzan yapıyoruz ( aynı deliğe) 5 zincirle atlayıp diğer deliklerede aynı işlemi uygulyarak  sırayı tamamlıyoruz.

4. SIrada: ilk 1 zincirin üzerine 7 tane sık iğne batıyoruz 3 zincirin üzerine sık iğne ile batıyoruz yine diğer 1 zincirin üzerine 7 zincir çekiyoruz, sık iğnenin üzerine sık iğne yapıp bu işlemleri tekrarlayarak sırayı kapatıyoruz.

5. Sırada: 4  zincirle çıkıp 1 trabzan yapıyoruz 5 zincirle  diğer deliğe geçiyoruz

Pembe bebek battaniyesi yapılışı

Battaniyemiz bebe yününden en 104,5 boy 134 cm olarak örülmüştür. Hem yumuşacık hem de oldukça büyük bebekten sonra da diz battaniyesi olarak bile kullanılabilir. Süsleme için bu sefer hazır hayvan figürlü armalar alıp diktim. Kenarlarına dantel fisto dikip altına da battaniyenin rengine uygun pazen diktim. Gelelim yapılışına ; 200 ilmek başlıyoruz 8 sıra haroşa yapıp sağda ve solda 10 ilmeği de haroşa devam edip ortayı düz örgü olarak örüyoruz. İstediğiniz boyuta gelince bitimini de başlangıcı gibi yani 8 sıra haroşa yapıp ilmekleri kapatıyorsunuz. Battaniyeyi düz bir zemine koyup benim gibi arma dikmek isterseniz armaları toplu iğne ile tutturup elde dikin. Daha sonra pazenini yıkayın ütüleyin teğelleyin dikiş makinasında dikin. En son fistosunu dikin kenarlarına battaniyemiz hazır :)

cats (8)

Penye İpten Bebek Taşıma Sepeti Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle bugün benimde çok hoşuma giden harika bir bebek ana kucağı modelini anlatmak için karşınızdayım.

Penye İpten Bebek Taşıma Sepeti Yapılışı

Öncelikle malzelerimiz.

1 kilo penye ip ve 6 numaralı tığ. penye ip bulamayanlar evdekileri değerlendirebilir fakat tek renk ve giyilmemiş olması gerekir bebeklerin kullanacağı bir eşya olduğu için.

21 zincir çekiyoruz köşelere 3 er tane olmak üzere 2 taraflı sık iğne toplamı 48 tane olması gerekiyor. (21+21 üzerlerine 3’er delik köeşelere)

2. sırada köşelere çift batarak 50 sıkiğne yapıyoruz.

3. sırada köşelere 4 tane batarak 58 sık iğne yapıyoruz.

4. sırada 3 er batıyoruz 62 tanesık iğne yapıyoruz bu mantıkla 9 sırada devam ediyoruz.

9. sırada kapatıp tabanınını oluşturuyoruz

10. sırada arttırma yapmadan aynı şekilde devam ederek 9 sıra sık iğne yapıyoruz. Kolları ve üst kısmı ayırmak için geçiyoruz.

Arka kenardan içeri doğru 15 sık iğne yapıyoruz 30 zincir çekiyoruz 8 delik öteye batıyoruz. 36 tane sık iğne yapıyoruz yine aynı şekilde 30 zincir çekip 8 delik öteye batıyoruz.

bir sonraki sırada tam tur sık iğne yapıyoruz.

Sonraki 3 sırada 38 tane olacak şekilde bir biri üzerine dönerek sık iğne yapıyoruzç

sonraki sırada 38 den 2 tane sık iğne eksil

terek ve dönerek 3 sıra örüyoruz.

Sonraki sırada bitene kadar 1 – 1 eksilterek bitiriyoruz.

Arkadaşlar ipimizi ve tığımız kalın olduğu için çok hızlı bir şekilde işlenmektedir yalnızca biraz yorucu olabilmektedir.

Bebek Taşıma Kundağının Yapılışı:

 

Çiçek Motifli Bebek Battaniyesi Yapımı

Sık iğne ile yapacağımız  bebek battaniyesi çiçek motiflidir.  9-12 ay arası bebekler için kullanılabilir.Battaniyemizi yapmak için 2 numara tığ kullanıyoruz. Trabzan , fıstık örneği, zincir , sık iğne örgü şekillerini kullanarak yapıyoruz.

Yapılışı : 6 zincir çekilerek birleştirilir üzerine 1 no’lu diyagram uygulanarak 1 adet motif yapılır. Motiflerin 1. ve 2. sırası aynı renk iplikle yapılırken, 3. sırada değiştirilerek kullanılır. 4.sıradan itibaren yine farklı renk iplikle örülür. Renkleri nasıl tercih ederseniz kendinize göre ayarlarsınız ;) Toplam 48 adet motif yapıyoruz. Son sıraları yapılırken birbirine; eni 6 motif, boyu 8 motif olacak şekilde eklenir. Battaniye etrafına renkler kullanılarak 2 no’lu diyagram uygulanarak bitirilir.

 

11071663_1488803101342227_585423198007296758_n 10995460_1488803114675559_2800813668256842746_n10646954_1488803108008893_5801986491804325457_n  10730972_1488803088008895_5710915886782647161_n

Kesme Şeker Örneği Bebek Battaniyesi (Uğur Böcekli)

Bu bebek battaniyesini ben bebek takımının bir parçası olarak Aysel’in Hobi Evi’nde yaptım. Biraz da büyük yapayım dedim normal bebek battaniyelerine göre :)
Takımı uğur böcekli olarak düşündük. Motifleri de keçeden seçtim. Uğur böcekleri kırmızı renkte olacağı için ip olarakta beyazı seçtim yalnız ipiniz ince ise iki yumağı birlikte kullanarak örün.

200 ilmek başlanır .5 sıra haroşa yapılır. 25 tane düz 25 ters ilmekler bitene kadar devam edilir.
Arkası da ilmekler düzse düz tersse ters olarak örülür. 25 sıra ördükten sonra düzleri ters tersleri düz yapılır. Battaniye istenilen büyüklüğe
gelince ilmekler kapatılır. Kenarlarına isterseniz fırfır dikebilir veya kendi ipinden oya yapabilirsiniz ya da kurdele geçirebilirsiniz.Ben uygun renkte fırfır aldım diktim.
Altına da pazen dikebilirsiniz ben öyle yaptım ama pazeni aldıktan sonra yıkayın ve ütüleyin öyle dikin çünkü pazen çekiyor.
Üzerine de ben keçeden hazır uğur böcekleri alıp elimle diktim siz istediğiniz motifi örebilirsiniz ya da farklı modellerde keçeler alabilir çocuklara uygun armalar alabilir onları dikebilirsiniz.
Önce süslemeleri ve kenar süslerini dikin daha sonra pazene geçin. Orantılı bir şekilde süslemeleri serpiştirin. Kolay gelsin ;)

11081346_950436354996562_8370730558246526898_n

Şirin Bebek Tulumu Yapılışı

Çok şık ve özellikle de kız bebekler için çok uygun olabilecek çok şirin bir bebek kundağı modelini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazlık olarak ta kullanılabilecek, yaz aylarında  yeni doğan bebekler için uygun olan bu bebek kundağımızın yapılışı video olarak ve resimlerle anlatılmıştır.

Şirin Bebek Tulumu Yapılışı

Bu kundağımız alt kısımdan 8 zincirle yuva yapılarak başlanmış ve arttırmalarla çoğaltımıştır. Bunu isterseniz çocuklarınız içinde uyku tulumu şeklinde örebilir, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sizlerle ayrıca çok şık olan başka bir kundak modelimizide paylaşmak isterim onun yapılışı için buraya tıklayabilirsiniz.
Çiçek Fıstıklı Battaniye Yapılışı

Kızlar sizlerle bugün harika bir çiçekli battaniye modelini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok şirin ve şeker olan bu modeli diz battaniyesi olarak yada kız çocuklarında yelek ve hırka olarak ta örneği kullanabilirsiniz.

Çiçek Fıstıklı Battaniye Yapılışı

Öncelikle modelimiz 3 zincir üzerinden 4 sırada döşenmektedir.

öncelikle 103 zincir çekiyoruz ve üzerine 2 sıra 100 trabzan yapıyoruz.

Sonra üst sıraya geçerek 4 zincir ile yukarı çıkıyoruz ve ilk deliğe 1 trabzan 1 zincir 1 trabzan aynı deliğe batıyoruz. 3 delik öteye yine aynı işlemi yaparak sırayı tamamlıyoruz.

3. Sırada ise 3 zincirle yukarı yukarıdaki 1 zincirin üzerine 1 fıstık yapıyoruz 3 zincir yapıyoruz yine aynı şekilde sırayı tamamlayoruz.

4. Sırada yine sadece trabzan yapıyoruz ve modeli tekrarlıyoruz.Kalp Desenli Battaniye Yapılışı

Uzun zamandır yapımını merak ettiğim bir modelin yapım aşamaları ve videosunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Duruşu harika duran bu modelimiz tığ işi ile yapılmakta ve çok kolay bir şekilde iki renkli ip gitmektedir.

Kalp Desenli Battaniye Yapılışı

Battaniye modelimiz öncelikle 103 zincir atılarak başlanır ve üzerine her deliğe bir defa batmak suretiyle 100 trabzan yapılır.

2. sırada ise ilk deliğe 3 zincirle batıyoruz tekrar 3 zincir çekip 5. deliğin üzerine 2 trabzan 2 zincir 2 trabzan yapıyoruz yine 3 zincir çekip 5. deliğe aynı işlemi yapıyoruz.

3. Sırada Diğer renk ipimizle alt sıranın üzerinden larak trabzan yapıyoruz ve 2 zincirle alt sıradaki 2 zincirin üzerine batıyoruz, yine 2 zincirle yine alt sıradan alarak trabzan yapıyoruz.

4. Sırada yine aynı şekilde üzerlerine trabzan yapıyoruz.

5. Sırada 2. sıradan tekrar yapıyoruz.

Çok Basit Bebek Battaniyesi Yapılışı

Arkadaşlar gerçekten çok kolay ama çok şık olan bir bebek battaniyesi, hırka, yelek ve lif modeli olarakta kullanılabilecek bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle istediğimiz battaniye uzunluğu kadar zincir çekiyoruz. 80*80 – 90*90 – 100 *100 olarak yapılıyor normalde battaniye örgüleri bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Çok Basit Bebek Battaniyesi Yapılışı

ilk sırayı sadece trabzan olarak yapıyoruz.

2. Sırayı 3 trabzan 1 zincir çek 2. deliğe bat 3 trabzan yap şeklinde yapıyoruz.

3. Sırayı 2. sıra ile aynı yapıyoruz.

4. sırada: Renk değişimi yapıyoruz (aynı renkte pek hoş durmuyor). 1 trabzan yapıyoruz 1 zincir 2. deliğe batıyoruz ( bu alttaki 3 trabzanın tam ortasındaki deliğe denk geliyor) 2. trabzanın bir alttaki zincirin ortasına batarak uzatarak yapıyoruz, bir trabzan daha yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz 2. deliğe batıyoruz yine bir alltan uzun trabzan yapıyoruz bu şekilde 4. sırayı takip ederek battaniyemizi tamamlıyoruz.

Gül Motifli Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar model olarak çok hoşuma giden bir modeli sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu modeli özellikle angora ip ile yapıldığında şal modellerine, bebek ipi ile yapıldığında bebek battaniyesi modeline çok takışan bir model…

modelin anlatımının altta videosu bulunmaktadır ama ben yinede anlatmak isterim.

öncelikle sihirli halka yapıyoruz (videodan bakabilirsiniz) yada 5 zincir çekerek bir yuva oluşturuyoruz. Üzerine 8 tane trabzan yapıyoruz ama birleştirmeden bir üst sıraya geçiyoruz. ve alttan alma tekniği (videoda mevcut) ile ilk sırada her deliğe çift trabzan yaparak dolduruyoruz. ilk başlama noktamız olan trabzana da bir tane bel edecek ip yada çengel takıyoruz ve bu şekilde dönerek aynı teknikle hem arttırıyoruz hemde alttan alma tekniğine devam ediyoruz.

32 tane trabzanımız olduğundan modelimizin sonra sırasına geçiyoruz. 8 trabzan yapıp 2 zincir çekiyoruz aynı deliğe bir trabzan daha yapıyoruz ve köşe yapmış oluyoruz. bu şekilde dört köşemiz olduğunda birleştirerek istediğimiz modeli çıkartabiliriz.gul-ornegi-battaniye

Kelebek Modeli Battaniye Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle kızıma hamileyken kurdelelisini yaptığımız modelin size üstte toplanmış olanını hem paylaşmak hemde yapmak isteyenler olursa resimli ve videolu bir şekilde anlatmak istedim.

Kelebek Modeli Battaniye Yapılışı

Öncelikle ipinize ve şişinize göre ilmek sayısını siz ayarlayabilirsiniz ben 4,5 numaralı şiş ve orta kalınlıkta bir ip ile 140 ilmek attım. bebek ipiyle yapmak isteyenler 150 ilmek atabilirler.

öncelikle bir sıra düz örüyoruz ve arkasını düz örüyoruz ve 3. sırada modelimize başlıyoruz.

önce 5 ilmek örüyoruz sonraki 5 ilmeği örmeden alıyoruz ipini önden geçirip yine düz olacak şekilde 5 ilmek örüyoruz 5 ilmeği örmeden alıyoruz ve ipini önden geçiriyoruz. ve bu mantıkla sıramızı tamamlıyoruz. Arka sırada ise sadece büyün ilmekleri ters örgü örüyoruz.

bu şekilde 10 sıra olduğunda arka yüzünde örmeden aldığımız ilmeklerin 2 tanesini örüyoruz 3. olan ilmekle beraber alttaki ipleri birlikte örüyoruz. ve bir model sıramızı böyle tamamlıyoruz.

diğer örnek için ise başta 5 ilmeği örmeden alıp sonrakini düz yapıyoruzki örülenler üst üste gelemesin  diye.

Aynı örnekle yapılmış olan KURDELELİ BEBEK BATTANİYESİ YAPILIŞI için buraya tıklayınız.

kelebek-orgusu-battaniye-yapimi

 

Salkım Motifli Battaniye Yapılışı

Battaniyenin modeli çok şık ve güzel durmaktadır bu yüzden sizle paylaşmak istedim.

Salkım Motifli Battaniye Yapılışı

1. Sıra: 10 zincir yuva oluşturuyoruz.

2. Sıra: Aralarına zincir çekmeden 16 trabzan yapıyoruz.

3. SIrada: aralara 2 zincir çekere yine 16 trabzan oluşturuyoruz.

4. Sırada: aralara iki zincir çekerek 16 tane trabzanlı fıstık yapıyoruz.

5. SIrada: 4 tane trabzan fıstık yapıyoruz ve 16 zincir çekip yine 4 tane trabzan fıstık yaparak sırayı tamamlıyoruz.

6. Sırada: 3 tane trabzan fıstık yapıp 3 zincir çekip 16 zincirin üzerine 6 tane trabzan 3 zincir 6 trabzan 3 zincirle yine 3 tane trabzan fıstık şeklinde bu sırayı tamamlıyoruz.

7. Sırada: 2 tane trabzan fıstık yapıyoruz  3 zincir çekip 10 trabzan yapıyoruz 3 zincir yine 10 trabzan 3 zincir çekip 2 tane trabzan fıstık yapıyoruz.

8. Sırada: 1 tane trabzan fıstık 3 zincir 14 trabzan dolduruyoruz 3 zincir yine 14 trabzan 3 zincirle yine 1 tane trabzan fıstık yapıyoruz.

9. Sırada trabzanların üzerine trabzan 3 zincirlerin üzerine 3 zincir gelecek şekilde 3 sıra örüp bir motifimizi tamamlamış oluyoruz. Yapacak olanlara kolay gelsin ortasını ve kenarlarını farklı renkte yaparsanız daha hoş duracaktır.uzun-salkimi-battaniye

 

 

ZigZag Bebek Battaniyesi Yapılışı

Deryanın Dünyası Program konuklarından Nurgün Tezcan Hanımın programda paylaştığı Zig Zag Bebek battaniyesi modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.

ZigZag Bebek Battaniyesi Yapılışı

Öncelikle 180 ilmek çekiyoruz.  180 ilmek ile 80 cm oluyor battaniyemiz daha fazlada çekebilirsiniz. Yada oyasını biraz büyük yaparak büyütebilirsiniz.

Öncelikle 3 zincirle yukarıya çıkıyoruz ve 3 seferde çıkılan 2 trabzan yapıyoruz ve 3 zincir çekip alttan  delik atlayıp yine 3’lü 2 tane trabzan yapıyoruz.

Yine 3 zincir 3 zincir öteye atlıyoruz ve yine 2 tane trabzan yapıyoruz 3 zincir çekp aynı deliğe yine 2 tane trabzan yapıyoruz.

3 zincir çekip yine 2 tane trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip yine 3 ileri 2 tane trabzan yapıyoruz ve hiç zincir çekmeden 3 ileri 2 tane trabzan yapıyoruz ve baştan anlattığım modeli tekrar ediyoruz.

Boyu 90 cm olunca bitirip. Kenarlarına ister trabzan ister oya ile süslüyoruz.

Battaniyemize 4 ip gidiyor ve iki sırada bir renk değiştiriyoruz.

Ve bütün trabzanlar 3 seferde çıkılıyor.