Tığ İşi Örgü Çorap Yapılışı

merhaba arkadaşlar sizlerle tığ işi harika bir çorap paylaşmak istiyorum.

Patiğimize 4 zincir atarak başlıyoruz ve sürekli sık iğne ile örüyoruz. zincirle yaptığımız yuvanın üzerine   tane sık iğne yapıyoruz.

2. sırada 20, 3. sırada 30, 4. sırada 40 tane sıkiğne yapıyoruz. 6 sıra hiç arttırmadan devam ediyoruz.

daha sonra sadece 20 sıkiğneyi dönerek 7 sıra örüp 10-10 olacak şekilde sıkiğne ile bağlıyoruz topuk kısmı oluyor daha sonra 40 sıkiğne olacak şekilde istediğimiz uzunlukta örüp bitiriyoruz.

Örgü Babet Patik Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle çok şık olan bir patiği paylaşmak istiyorum. Patiğin resim ve yapılışı yabancı siteden alıntıdır.

Örgü Babet Patik Yapılışı

20 ilmek le başlayarak bir sıra örüyoruz.

2. Sırada 4 düz örüp 1 tane gizli arttırma yapıyoruz 4 düz diye devam ediyoruz.

Her gisiş ve dönüşte 4 ilmekler sabit kalacak şekilde gizli arttırma yapıyoruz.

15 sıra olduğunda yanlardan ilmek çıkartarak 4 haraşo kalanını düz örgü olarak ayağımızın uzunluğuna göre örüyoruz.

Yalnız flora iplerimiz ince olduğundan 2 kat yaparak kullanmalıyız. bu kadar muntazam durabilmesi için.cok-sik-patik

Çatlak Kahve Örneği ile Atkı Yapılışı

Bu hafta çatlak kahve örneği ile bir bebek takımı yaptım. Bu takımın içerisinde şapka,patik,eldiven ve atkı var. Bebek 3,5 yaşına kadar rahatlıkla kullanabilir. Nako baby minnoş kahverengi ip kullandım merak edenler için söyleyeyim  .Örneği kurarken 4 nolu şişle şapkayı,atkıyı,patiği ördüm,eldiveni ise 3,5 nolu şişle 5 şiş ördüm. Eldiven de dikiş yapmadım. Size atkının yapılışını anlatacağım zaten anlattığım kısımla şapka,patik ve eldiveni de çıkarabilirsiniz. Başlayabilmeniz için hepsinin ilmek sayıları şu şekildedir :

Şapka 95 ilmek başlanıyor

Patik 55 ilmek başlanıyor

Eldiven 40 ilmek başlanıp 5 şişle örülüyor

Atkının yapılışı : Atkıya 47 ilmekle başlıyoruz. Örnek 3 düz 1 ters olarak örülür arkalarda da ilmekler geldiği gibi örülür. 2 ters örüp  3 düzün ilk baştaki ilmeğini alıp şişten çıkarın(başlarda 2 ters var sonra 1 ters olarak devam ediyor isterseniz hep 1 ters yapabilirsiniz).Yani iki tane ilmeğin üstünden atlatıyoruz. Sonra burada iki ilmek kalacak bir tanesini bir düz örün bir şişe ipinizi dolayın tekrar bir düz örün şimdi tekrar 3 ilmek oldu. Sonuna kadar bu şekilde devam edin. Aralarda da bir ters örgü var. Yani sonuna kadar 3 düz 1 ters bu şekilde gidin. Başta anlattığım uygulamayı da yapın. Üç sırada bir aynı işlemi tekrarlayın. Yaptığım şapka,patik,atkı ve eldivenin resimlerini de inceleyebilirsiniz. Çatlak kahve örneği ile bunlar dışında bebek hırkası, yeleği, battaniyesi,elbisesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda düz örgünün etek kısımlarına da süs olarak örebilirsiniz. Kolay gelsin…

IMG_20150331_231946       IMG_20150401_211855             IMG_20150401_211823

 

 

Örgü T Patik Yapılışı

Bebekler için Örülen T şeklinde olan harika bir patiğin yapılışını video olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz.

Örgü T Patik Yapılışı

11 İlmek atıyoruz ve örgümüz ön yüzden hep düz, arka yüzden hep ters örülecek.

2 sıra düz örüyoruz.

3 sırada başta ve solda 2 ilmek artırarak 13 ilmek elde ediyoruz. 4. sıradada aynı şekilde örüyoruz

5. sırada yine başta ve sonda arttırma yaparak 15 ilmek elde ediyoruz.

7 ve 26. sıralarda 15 ilmek olarak aynı şekilde örüyoruz.

27. sırada başta ve sonda 2 ilmek azaltarak 13 ilmek örüyoruz.

28. sırada aynı şekilde örüyoruz

29. sırada başta ve sonda iki ilmek azaltarak 11 ilmek elde ediyoruz

30. sırada aynı şekilde örüyoruz.t-patik-yapimi

30 Dakikada Pratik Patik Yapılışı

Bebeklerimize hızlı ve şık bir şekilde yapabileceğimiz, hediye yapabileceğimiz çok pratik bir patik örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

30 Dakikada Pratik Patik Yapılışı

Öncelikle 26 ilmek atıyoruz ve  10 diş haraşo örüyoruz.

Her iki taraftan 10!ar ilmeği kesip ortadaki 6 ilmeği 12 diş haraşo örüp bir seferde kesiyoruz.

26 ilmek olan kısımdan öne doğru iki parçayı getirerek dikiyoruz işte bu kadar kolay yarım saatte 1 çift bile örebilirsiniz kolay gelsin.

Kuzucuk Patik Yapılışı

Bebek patiğinin her tığ ve şiş ile her çeşidi yapılmakta ve süslenmektedir. Bu kuzucuklu patik ise çok şık durmaktadır. İster beyaz İster mavi, pembe renklerle uygulayabilirsiniz.

Kuzucuk Patik Yapılışı

Patiğimizde 12 zincir atarak başlıyoruz ve şablonumuzdaki diyagramı uyguluyoruz.

Sonra arttırmadan her deliğe 4 tane trabzan yaparak kuzucuğun tüylerini oluşturuyoruz.

3 sıra arttırmadan oluşturduktan sonra 7 tane bölüm yaparak dönerek aşağı ile birleştiriyoruz (resimlerde mevcut anlatım) 5 sırada bu şekilde yaptıktan sonra bütün olarak dönüp boğaz kısmını örüyoruz.

en son sırada başka renk ile bir sıra çakma sık iğne geçerek bitiriyoruz.

 

 

Converse Bebek patiği Yapılışı

Uzun süredir sizlerle paylaşmak istediğim örgü converse bebek patiğinin yapılışı bugüne nasip oldu.

Converse Bebek patiği Yapılışı

Video anlatım Filizce’nindir kendisine teşekkür ediyorum.

Öncelike 12 zincir çekiyoruz ve üzerine 12 trabzan yapıyoruz ve sonra deliğe 3 trabzan denk geliyor.

Sonra tam ortaya gelen bu noktalara 3’er trabzan yaparak 6 sıra trabzan örerek patiğimizin tabanını oluşturuyoruz.

Üzerine arttırma yapmadan 2 sıra çakma sık iğne, 2 sıra normal sık iğne yapıyoruz ve tam ortaya denk gelen 24 tane deliğin üzerine 1 sıra trabzan yapıyoruz 2. sorada tunus işi gibi ilmek çıkarıp birlikte toplayıp sık iğne ile bağlıyoruz. bunun üzerine yine 13 trabzanı 3 sıra yaparak Ayakkabının dilini oluşturuyoruz.

Daha sonra bu dilin iç kısmından da iki trabzan içeri girerek kalan kısımları 3 sıra trabzan örüp tamamlıyoruz.converse-patik

Basit Zarf Patik Yapılışı

Öncelikle çok şık ve spor duran bu haraşo Zarf patik yapışının çok kolay olduğunu belirtmek istiyorum sizlere. Bu patiğimizi ister büyüklere, yetişkinlere, isterse çocuk ve bebeklere uygulayabilirsiniz.

Basit Zarf Patik Yapılışı

3 ilmek atarak başlıyoruz patiğimize.Haraşo örerek her sıra başında 1 ilmek arttırarak ayal genişliğimize ulaşana kadar arttırıyoruz. genişliğine ulaştığımızda ise yine haraşo olarak düz şekilde ayak uzunluğumuzu ölçüp önden ve arkadan dikiyoruz. Üst kısmına da düğme yada ip geçiriyoruz.

Standart bir örgü olduğu için şiş yada ipiniz nasıl olursa olsun kolaylıkla yapabileceğiniz bir patik.11054464_1557523184536396_1749636198387354321_n

Tek Parça Akerdion Patik Yapılışı

Yeşimin Elişi Bahçesi Sayfasının tasarımı olan Tek Parça karpuz patik yapılışını sizlerla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle 16 ilmek atıyoruz ve tek tarafntan olmak üzere haraşo örgü olarak her sırada bir arttırma olacak şekilde 4 ilmek arttırıp 20 ilmeğe ulaşıyoruz.

daha sonra yine haraşo olarak 7 diş haraşo örüyoruz.

Arttırma yapmadığımız kenardan 8 ilmeği kesip 12 ilmeği 2 sıra düz 1 sıra ters olacak şekilde 9 sıra örüyoruz.

Arttırma yaptığımız kenardan yine her sırada tek tarafı olacak şekilde 4 ilmeği eksiltiyoruz.

1 sıra arttırma veya eksiltme yapmadan örüyoruz.

Sonra her sırada arttırma yaparak 4 sıra daha örüyoruz. 2 düz sıra 1 ters sıra olacak şekilde 9 sırada arttırmadan örüp 8 ilmek kestiğimiz taraftan 8 ilmek çıkarıyoruz.

7 Diş haraşo örüp her sırada 1 tane olacak şekilde 1’er ilmek azaltarak 16 ilmek kalınca tamamlıyoruz.

8 er ilmek kestiğimiz yeri teğelleyerek büzdürüyoruz diğer kısmını da iğne ile dikiyoruz.tek-parca-patik-yapimi

Haraşo Çorap Patik Yapılışı

Facebook üzerinde örgü paylaşım sayfalarında paylaşılan ve favori olan herkesin kolaylıkla yapılabileceği patik modelini sizlerle paylaşmak istedim. Yapılışı tarafımdan yapılmadı yabancı içerikli bir patik olabilir bende dora patik ipleriyle başladım kaç numara ayak için uygun olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Haraşo Çorap Patik Yapılışı

Örgü çorabımıza bacak kısmından başlıyoruz. 40 ilmek atıyoruz ve 2*2 lastik şeklinde örneğimizi döşüyoruz. 10 sıra lastikten sonra haraşo örmeye başlıyoruz ve istediğiniz boyutta bunu örebilirsiniz. Şimdi püf noktası olan Yere topuk kısmına geldik.

Topuk için yelek kolu gibi önce 10 ilmek atıyoruz ve bu 10 ilmeği dönerek ve 40 ilmeğin başındaki ilmekleri 2 tane alıp keserek 40 ilmek kalana kadar örüyoruz. ve o sırayı sonuna kadar örüp diğer tarafa da aynı şekilde örüyoruz.

iki taraftaki topuk oluştuğundan ayak uzunluğumuza göre haraşo örüyoruz ve parmak kısımlarına geldiğinde iki taraftan birer tane kesilerek ayak ucunu oluşturuyoruz ve patiğimizi tamamlıyoruz

 

haraso-ptk

Şirin Bebek Patiği Yapılışı

Çok şık olan bu bebek patiğimiz yeni doğan ve 6 aylık için ölçüleridir. Çok hoş ve güzel görünen bu patiğimiz tığ ile işlenmiştir ve oldukça çabuk üreyen bir modeldir.

Modelimiz işlmesi ve modellemesi Hamarat Hanım Buraya grubunun kurucularından Bodliva Roza tarafından yapılmıştır.

Şirin Bebek Patiği Yapılışı

Patiğimiz bebek yünü ve 4 numaralı tığ ile başlanmıştır.

Öncelikle 17 zincir çekiyoruz  üzerine 15 Trabzan yapıyoruz başta ve sondaki döngü zincirlerine yapmış dönüşlerde 3 Trabzon’dan 2.er batıyorsun ve dönüyoruz.

Bu mantıkla dönerek tabanı oluşturuyoruz 62 Trabzan olana kadar.

Daha sonra  üstünden de (arttırma işlemi yapılmadan ) 62 trabzan çıkarıyoruz

iki yanlar 17 Normal Trabzan ön kısmı daki 28 trabzan ise bir önden(tığımızı trabzanın altından geçirerek) bir arkadan alınarak işliyoruz. 4 sıra trabzan yaptıktan sonra pembe ipimizle bir sıra sık iğne geçme işlemi yapıyoruz.

Tığ İşi Bebek patiği Yapılışı

tig-isi-bebek-patigi-yapilisiBebek patiği denilence akla artık süslü püslü ve çok şık patikelr geliyor aklımıza. Bu patikte tığ ile yapılmış çok hoş bir örnek. Öncelikle 12 zincir çekiyoruz ve üzerine 12 tane 2’li trabzan yapıyoruz. Son daki zincire 5 tane trabzan yapıyoruz.

Zincirin diğer tarafınada 12 trabzan ve son deliğe yine 5 tane trabzan yaparak ilk sırayı birbirine sabitliyoruz.

İkinci sırada ise 5 trabzan yaptığımız yerlere iki kere aradakilere tek olarak sırayı tamamlıyoruz.

  1. sırada bu arttırma noktalarına ve tam ortasına gelen trabzana 2 şer diğer yerlere birer defa batarak tabanı üç sıra olarak tamamlıyoruz.

Beyaz ipimize geçiyoruz her deliğe bir sık iğne olacak şekilde tam tur sık iğne yapıyoruz.

Şimdiki sırada beyaz ipimizle yukarı doğru boyut veriyoruz. Bunun için arttırma yaptırmamız gerekiyor. Her sıraya çakma sıkiğne yapıyoruz.

Üst sırasında ise 4’lü olacak şekilde trabzan fıstık yapıyoruz (videodan bunu görebilirsiniz) ve bir delik atlayarak bu işlem yapılıyor. Bir üst sırada da aynı işlemi yapıyoruz.

Beyaz ipimize geçiyoruz ve ortalayarak 12 tane trabzan fıstık yapıyoruz. İkinci sırasında ise 2 fıstığı üzerine bir tane gelecek şekilde ayarlıyoruz. Yani 6 tane yapıyoruz.diğer başlangıç ucuyla son ucunu birleştirerek sabitliyoruz.

Tam orta sabitlediğimiz yerden başlayarak yine arka kısmınıda alarak yukarı doğru boyutlandırıyruz bunun uzunluğu size kalmış.

 

Çok Şirin Bebek Patiği Yapılışı

10933850_600826153351374_4917874959986392219_nÇok şık olan bu patiklerin yapılışı resimde mevcut ama isteyenler yada 5 şiş kullanmayı bilmeyenler tığ ile tabanını yaparak yandan ilmek çıkartıp da yapabilir. video’da ki patik aynı mantıkla yapılmıştır. ondan da fikir alabilirsiniz.

Bu model için iki renkli ip kullanmanızı tavsiye edebilirim daha güzel görünmesini sağlıyor renkler bir birini kaldırıyor.

İki Şişle Örgü Bebek Patiği Yapımı

  • Patiğimize 3 numaralı bebek yünü ile 35 ilmek atarak başladım. pembe ip ile her düz tarafta 4 ilmek arttırdık ve 10. sırada 66 ilmek olunca haraşo işlemini bitirdim.

    2 sıra bir beyaz bir pembe şeklinde ördüm ve ortadaki 10 ilmeğin yannlarına gel git yaparak 8 sıra haraşo ördüm ve 45 ilmek kaldı ve 15 sıra ördüm ve tamamladım.

    Bandana:

    Banda için 12 ilmek attık ve 45 sıra haroşa ördükten sonra kestik. ve arkasına çapraz yaparak lastik taktım. en sonun ikisinide fisto ve boncuklarla süsledim.

Karpuz Patik Nasıl Örülür?

Çok paylaşan var fakat hepsinin ilmekleri malesefki tutmuyor. bende göz kararı örüyordum. yaparken Derya Hanım geçenlerde yaptığınız ilmeği yazın dedi o şekilde örülmüş karpuz patiği sizlerle paylaşmak istedim. Fotoğrafları elimde olmadığından netten aldım. Şimdiden ören herkesin ellerine sağlık
25 ilmek atın.Yaklaşık 30 sıra kadar örmek istediğiniz iple haroşa örün sonra 10 ilmek kesin diğer ipinizle 4 sıra düz, diğeri ilede 4 sıra ters örün.9 ar sıra ördükten sonra kesin.Dikim sırasında patiğin ön kısmını büzerek dikin ki karpuz dilimi modelini andırsın, yada resimlerden faydalanarak dikebilirsiniz..