Basit Haraşo Bebek Yelek Örneği Yapılışı Video

Renkli Kolay Haraşo bebek Örgü yeleği 2 Şişle örülen basit bebek yeleğine örnektir, bunu yeni bebek bekleyen acemi annelerde sadece haraşo örgü yaparak yenidoğan bebeklerine yelek örebilirler.

Bu örneğimiz pratik yazar tarafından anlatılmıştır.Elinde kalan iplerimizi değerlendirerek yapılmıştır 2 adet ip gitmiş ve 4 numaralı şiş ile örülmüştür. Ölçüler Yenidoğan Bebeğe Göre Verilmiştir sizde bebeğinize ve ip kalınlığınıza göre ilmek sayılarını ayarlayabilirsiniz.İlmek sayı ve sıraları alttaki videomuzda mevcuttur.

Basit Haraşo Bebek Yelek Örneği Yapılışı Video

Kolay Haraşo Bebek Yeleğinin Bitmiş Halinin resimleri ise;

Çatlak Kahve Örneği ile Atkı Yapılışı

Bu hafta çatlak kahve örneği ile bir bebek takımı yaptım. Bu takımın içerisinde şapka,patik,eldiven ve atkı var. Bebek 3,5 yaşına kadar rahatlıkla kullanabilir. Nako baby minnoş kahverengi ip kullandım merak edenler için söyleyeyim  .Örneği kurarken 4 nolu şişle şapkayı,atkıyı,patiği ördüm,eldiveni ise 3,5 nolu şişle 5 şiş ördüm. Eldiven de dikiş yapmadım. Size atkının yapılışını anlatacağım zaten anlattığım kısımla şapka,patik ve eldiveni de çıkarabilirsiniz. Başlayabilmeniz için hepsinin ilmek sayıları şu şekildedir :

Şapka 95 ilmek başlanıyor

Patik 55 ilmek başlanıyor

Eldiven 40 ilmek başlanıp 5 şişle örülüyor

Atkının yapılışı : Atkıya 47 ilmekle başlıyoruz. Örnek 3 düz 1 ters olarak örülür arkalarda da ilmekler geldiği gibi örülür. 2 ters örüp  3 düzün ilk baştaki ilmeğini alıp şişten çıkarın(başlarda 2 ters var sonra 1 ters olarak devam ediyor isterseniz hep 1 ters yapabilirsiniz).Yani iki tane ilmeğin üstünden atlatıyoruz. Sonra burada iki ilmek kalacak bir tanesini bir düz örün bir şişe ipinizi dolayın tekrar bir düz örün şimdi tekrar 3 ilmek oldu. Sonuna kadar bu şekilde devam edin. Aralarda da bir ters örgü var. Yani sonuna kadar 3 düz 1 ters bu şekilde gidin. Başta anlattığım uygulamayı da yapın. Üç sırada bir aynı işlemi tekrarlayın. Yaptığım şapka,patik,atkı ve eldivenin resimlerini de inceleyebilirsiniz. Çatlak kahve örneği ile bunlar dışında bebek hırkası, yeleği, battaniyesi,elbisesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda düz örgünün etek kısımlarına da süs olarak örebilirsiniz. Kolay gelsin…

IMG_20150331_231946       IMG_20150401_211855             IMG_20150401_211823

 

 

Haraşo Yenidoğan Bere Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sitemize son günlerde çok fazla yenidoğan bere tarifini soranlar oldu, bu yüzden bu bereyi sizlerle paylaşmak istedim. bu bere hem alın kısmını hemde kulakları koruduğu özellikle yeni doğanlarda ve bebek ipiyle harika ve kullanışlı bir model oluyor.

Haraşo Yenidoğan Bere Yapılışı

20 ilmek atıyoruz. 1 diş düz olarka örüyoruz.

2. Sıra sağdan artırıyoruz, sol taraftanda kesiyoruz. Bu mantıkla 10 diş haraşo örüyoruz. ( 20 ilmek sabit kalıyor.

10 diş haraşodan sonra bu sefer tam tersi şekilde soldan artırıp, sağ taraftan eksiltiyoruz 10 diş bu şekilde örüyoruz. Toplamda 20 diş haraşo oluyoruz.

21. Sırada ise sağdan artırarak soldan eksiltiyoruz bu işlemi 5 diş yapıyoruz.

26. sırada soldan artırarak sağdan eksiltiyoruz. 5 diş bu şekilde oluyor.

31. sıradan ise 1. sıradan itibaren tekrar ederek. 20 diş daha örüp bitiriyoruz.

Beremizde sadece püf noktamız 20 ilmek sabit kalıyor bir taraftan artırıp diğer taraftan eksiltiyoruz.

50 diş haraşoda beremiz bitmiş oluyor.

Yandan ve üst kısımdan iğne yardımıyla dikiyoruz.

Herkese Kolay gelsin. Sevgilerimle HATUNZADE…haraso-bere

Çilekli Bere Yapılışı

cileli-bereKırmızı iple, 5 zincir çekilip ve yuva yapılır. bu yuvanın üzerine 18 ikili trabzan yapılır. İkinci sırada her ilmeğe çift batılarak 36 tranzan elde ediyoruz. 3’üncü sıraya geldiğimizde 1 ilmeğe tek, 1 ilmeğe çift batılarak ikili trabzan yapılır. 54 trabzanımız oluyor ve bu mantıkla  Aralarda arttırarak 12 sıra örülür. Yeşil ipe geçilir. Yeşil iple arttırmadan 3 sıra ikili trabzan yapılır. 3’üncü sıradan sonra örgünün ters tarafından her ilmeğe tek batarak 4 tane sık iğne yapılır. 8 zincir çekilir, örgünün düz tarafına dönülür. Son sık iğneye tutturulur. Tekrar ters tarafı çevrilir 8 tane ikili trabzan yapılır, tepeden kırmızı ve yeşil ipin birleştiği yere sık iğneyle tutturulur. 1 zincir çekilir. 8 tane ikili trabzan yapılıp aşağı inilir. 3 ilmek atlayıp 4’üncü ilmeğe sık iğneyle tutturulur. Örgünün ters tarafı çevrilir her ilmeğe tek batarak 4 tane sık iğne yapılır. 8 zincir çekilir. Örgünün  düz tarafı çevrilir. Tekrar ters tarafı çevrilir. 3 zincir çekilir, 1 tane ikili trabzan yapılır. İlmek tığdan çıkarılır, yandaki dilimin alttan ikinci ilmeğin içinden tığla batıp boşta kalan ilmek çekilir, 6 tane daha ikili trabzan yapılır ve bir önceki dilimde yapılan işlemler tekrarlanır.

Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir. 4 sıra sık iğne yapılıp bere tamamlanır.

Beyaz yünle Fransız düğümü işlenir.

YAPRAK İÇİN

8 zincir çekilir her ilmeğe tek batarak sık iğne yapılır. Son ilmeğe 3 tane sık iğne yapılıp geri dönülür. Tekrar her ilmeğe tek batarak sık iğne yapılır. 2 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe tek batılarak, ilmeğin dış tarafından ilmek alınarak sık iğne yapılır. Sıra sonunda son ilmek örülmez 3 zincir çekilip aynı şekilde geri dönülür. Bu şekilde 4 sıra yapılır.

Resimde görüldüğü gibi çiçek ve çilekleri de örülüp, berenin üstüne dikilir.

Tepesi Fiyonklu Bere Yapılışı

Hamarat hanımlar grubuki hanımlar adına layık bir şekilde hamaratlıklarını sergilemeye devam ediyorlar.

Grup kurucusu tarafından eklenen bereyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendilerinin de ellerine sağlık.

80 ilmek önden 2 haraşo 1 düz tersinden de haraşolar haraşo 1 düz olan yerler örmeden alınarak örülür

boyu çoçuğun kafasına göre değişir benim kinin boyu 20cm ama yapacaklar 17cm yeterli son Sırada tepesi haroşa ları keserek 1düz 1haraşo kaldı onları da 2alıp düz örerek sadece düzler kaldı iğneye geçirip diktim fiyonkta da 20 ilmek aynı şekilde model örüldü ve ortasından boncuklarla büzülerek tam tepesine dikildi.

Fiyonklu Bere – Patik Yapılışı

fiyonklu-bere-patik-takimiMerhaba arkadaşlar Ayselin Hobi Evi durmadan çalışmaya devam ediyor.
Fiyonklu Kız Çocuk Bere Yapılışı
80 ilmekle başlıyoruz ve 10 sıra 1*1 lastik yapıyoruz, 3 sıra düz örgü yaptıktan sonra gri şeridi ör 2 sıra örüyoruz. Daha sonra 20 sıra daha düz örgü yapıyoruz ve 8 tane kesme noktası yapıyoruz (10 ilmekte bir) ve 2 sırada bir buralardan iki bir arada kesiyoruz 10 sıra sonra bütün ilmekleri igne ve ipe geçiriyoruz tek tek geçir topla büzdürerek yanlardan dikiyoruz.
Fiyonklu Kız Çocuk Patik Yapılışı
Patiğimize 45 ilmek yuvarlak olması için 1 tane ör 1 tane dola sonra 22 tane ör 1 dola 1 ör 1 dola 22 tane ör 1 dola 1 ör 4 tane artırılacak.
8 sıra örüp haroşa daha örüyoruz. ve bu sayı 3’e bölünecek ama ortada 12 ilmek kalıcak sagdan soldan birlikte alınıp istenilen ebatta olunca bogaz kımına devam edilecek.

Saç Görünümlü Bere Yapılışı

2 yıl önce kızım 6 aylıkken ben bunu uygulamıştım fakat bir arkadaşa hediye verdim küçülünce.

Kızımın saço keldi hoşuma gitti yaptım annem bir anda görünce şok oldu harbiden hoş duruyor ama yoğun bir şekilde yapma gerekiyor.

Saç Görünümlü bere yapılışı:

Öncelikle Bir 8 zincirle yuva oluşturuyoruz ve ince 12 tane trabzan yapıyoruz ve 1 zincir çekerek üzerine yine trabzan yapıyoruz. ve 2. sırada 1 deliğe bir diğerine 2

3. Sırada: 1,1,2 sırasıyla batıyoruz

4. sırada 1,1,1,2 batıyoruz ve aralara birer zincir çekmeyi unutmuyoruz

5. sırada 1,1,1,1,2 sırasıyla batıyoruz bu mantıkla çocuğunuzun baş genişliğine uzatan kadar genişletiyoruz ve arttırmadan kulakları örtecek kadar uzatıyoruz.

ve şapka bitince yaklaşık 2 karış uzunluğunda ipleri kesiyoruz ben uçlarına düğmük attım açılmasın diye ve her trabzana bu ipleri takıyoruz.

Fırfırella Çocuk Bere Yapılışı

10409308_813144418742938_8152835249143481976_nFırfırella Çocuk Bere Yapılışı

12 dolguyla başladım birinci sırada 1 2 ikinci sırada 1 1 2 üçte 1 1 1 2 mantığıyla yuvamızı genişletiyoruz.Sıralamasıyla baş ölçüsüne göre artırın daha sonra artırmadan devam edin fırfır kısmında ise bir deliğe beş trabzan doldurup iki deliğe bir trabzan yaparak tamamlıyorsunuz.

Sakallı Bere Modelleri

beard-beaniesKızlar Lumberjack markasının reklam yüzünün kulladığı bu bereler çok favori bir hal aldı. gerçekten çok esprili olan bu berelerin fotoğrafı yabancı bir siteden alındı. Yapılışında aslında pek bir numara yok ister tığ ister şiş ile örmüş olduğunuz berenin ucuna sakal şeklinde dikdörtgen parça yaparak tabiki ağız boşluğunu unutmamak gerekiyor.

Fıstıklı Bere Yapılışı

bereSon günlerde çok popüler olan şapkayı sizlerle paylaşmak istedim.

Fıstıklı Bere yapılışı:

öncelikle lif yapar gibi tek sıra fıstıklar yaparak kafa çapına geldiğinde iki ucuna birleştiriyoruz.

daha sonra fıstıkların arasında farklı renklerle biraz uzun fıstıklar yaparak uzatıyoruz her boşluğa uzun şekilde fıstıklar yaptıktan sonra beyaz ipliklerle arasına 3’er zincir çekerek sık iğneyle birleştiriyoruz ve bunlar kaymasını sağlıyor farklı bir görüntü kalıyor ve fazlalıkları üstte kalıyor süs için.

 

Çiçekli Çocuk Bere Yapılışı

bebek-sapkasiKızlar sizin için çok hoş olan bir bere buldum. Geçekten çok basit bir model üzerine yapılan bir Derya Baykal hanımefedinin dediği gibi astıfişti ile çok harika olmuş.

Alt kısmını ister tığ ister şiş ile bir bere örülür. üzerindeki parça için 5 ilmek başlanır ve daha ikinci sırada yelek koltuk altı gibi öncelikle 5 ilmek çıkartılır ve döne döne örülür ve 9 parça üçgen olduğunda içe doğru döndürerek dikilir.

Örgü Bebek Türban Yapılışı

bebek-turban-orgu-yapilisiMerhaba arkadaşlar bugün sizlerle bebek türban modelini paylaşıyorum ama büyükler içinde yapılabilir. bebek yünü ile 50 ilmek atıyoruz ve 3 sıra ter örgü 3 sıra düz örgü olarak örülecektir örgümüz 6 tane düz parça olduğunda tamamlanacaktır. ve elimize iğne ipliği alıyoruz tam ortadan yukarı doğru biraz kalkacak şekilde yukarı doğru bir kaç tur doluyoruz ve bitti:)

Sosis Atkı Bere Takımı (Selanik)

selanik-sosis-atki-yapilisiSelanik örgüsü sosis atkı ve bere kızıma örmüştüm soğuktan çok korumasada atkısı çok güzel duruyor. Kızım küçük olduğu için simli iple örmek istemedim ama ipim bravo kokulu ip. harika bir kokusu var.
Selanik Sosis Şal Yapılışı:

6-7 numara şişle 20 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı selanik örüyoruz. (selanik örgüsünü bilmeyenler buraya tıklasın) 15 sıra selanik örüyoruz daha sonra düz örgüye geçiyoruz. 15 sırada düz örüyoruz ve ben 8 tane selanik olduğunda bitirdim atkımı. ikiye katlayıp diktim ve içine pamuk doldurdum. ucunada ponpon yaptım. (Pon Pon yapılışı için tıklayınız)

Selanik bebe beresi Yapılışı:

55 ilmek atıyoruz ve 20 sıra selanik örüyoruz 20 sırada düz ördükten eksiltmelere başlıyoruz ve tepede btiriyoruz.

Kurtçuklu Kız Çocuk Beresi

Saçlı Kız Çocuk Beresi Yapılışı:

Öncelikle 14 zincirle yuva yaparak içini çakma sık iğne ile dolduruyoruz. ve

2. Sırasında  bir deliğe 2 tane çakma sık iğke

3. Sırasında Bir tek bir çift çakma sık iğne

4. Sırasında 2 tek bir çit

5. sırasında 3 tek bir çift olacak şekilde kafa çapına göre yaparak. Kafa çapı tamamlandığında arttırma yapmadan kulakları da örtecek kadar yapıp bitiriyoruz.

Saç Kısımları için 1 karış kadar zincir çekiyoruz.

ve bir zincirin üzerine 3-4 tane 3’li trabzan yapıyoruz ve iki taraf için 8 parça örüp yanlara 4er 4 er sabitliyoruz.

kurtcuklu-bere-yapilisi bebek-orgu-sacli-sapka

Derya Baykal Kapişonlu Boyunluk Yapılışı

Derya hanım bugün deryalı fikirler bölümünde paylaştığı harika kapüşonlu boyunluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Gerçekten çok hoş geçen mağazada 65 tl ye satılıyordu modeli başkaydı ama duruşu aynı.

Kapişonlu boyunluk yapılışı:

Kalın ip ve 7 numara şiş kullanıyoruz. kapişon için 60 ilmek başlayıp yalancı selanik döşüyoruz ve 25cm örünce bitirip iki ucunu dikiyoruz.

Boyunluk Kısmı için:

30 ilmek yalancı selanik başlanır ve 70 cn örülüp iki ucu dikilir ve bu şekilde iki kenardan da dikilir. kürk kısmı satılıyormuş ama ben onuda tavşan tüyü iple tıp işi örüp dikmeyi düşünüyorum

kapisonlu-boyunluk-2 kapisonlu-boyunluk-2 derya-baykal-sapka kapisonlu-boyunluk