Tığ İşi Oya Örnekleri

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle tığ ile yapılan ve her yaptığımız örgümüzü, yada kumaşlarımızın kenarlarında kullanabileceğimiz oya örneklerini video olarak paylaşmak istiyorum.

Tığ İşi Oya Örnekleri

Düz olarak ördüğünüz modelleri kullanacağınız ip ve gösterişli bir oya ile bambaşka bir boyut kazanabilirsiniz. Özelliklede bebek örgülerinde tığ işi olarak kolaylıkla yapabileceğiniz bu modellerin aşama aşama yapılışları video olarak altta yer almaktadır.
Örgü Lahana Kırlent Yapılışı

Merhaba arkadaşlar çok hoş bir örgü kırlent ( yastık) modelini sizlerle paylaşmak istedim. Çok hoş olan bu örgü kırlentimiz çocuk odalarında yatak üzerine koltuklarımızın üzerine uygun renklerde aksesuar olarak kullanılabilinecek ve sizin evinize özgü renklerde, özelliklerde çok şık.

Örgü Lahana Kırlent Yapılışı

Yapacak olanlar için resimlerde ve videoda aşamalı anlatımı mevcuttur. Sizlerden de yaptığınız model ve resimlerinizi bekliyoruz. 086d359902a169b0c92236ec8de08134

5 Dakikada Orjinal Paça Nasıl Yapılır?

Pantolonumuzu aldık paçamız uzun geldi sizde Orjinal paça yaptırmak istiyorsanız fakat terzi için vaktiniz mi yok?

Öyleyse bu paylaşımımız tam size göre.

5 Dakikada Orjinal Paça Nasıl Yapılır?

Öncelikle pantolonumuzun kesildmesini istedğimiz boyutunu ayarlıyoruz. o ölçüyü ikiye katlıyoruz. ve paça ucundan içeri olacak şekilde dikiyoruz ve dikişin ucundan dikiyoruz. Ucunu tam dikiş dibinden kesip yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. paçamızı normal hale getirerek sıcak ütü basıyoruz. Tam istediğimiz Ölçüdeki pantolonumuz giyilmeye hazır bizi bekliyor.orjinal-paca-nasil-yapiir

 

 

Arpa Boncukla Kurdele Oyası Yapılışı

kurdele-nakisi-oya-modeliArpa Boncuk 10mm lik organze kurdale  naylon dantel ipliği çakmak ve tığ gerekiyor.

Öncelikle arpa boncuğu tığımıza  geçiriyoruz ve organze kurdelenin en kenarından tutup çekerek boncuğun içinden geçiriyoruz ve çıkan zinciri tığı da bekletip ikinci boncuğu tığa takıyoruz ve aynı şekilde göz kararı ayarladığım mesafeyi tekrar (yaklaşık bir parmak genişliğinde)çekiyoruz ve tığıda bekletip aynı işlemi 6 boncuk olana dek tekrarlıyoruz.

Naylon ipimizi elimize dolayarak tığda bekleyen 6 organzeyi ipe bırakıyoruz ve iyice sıkıp sabitliyoruz iplerli kesip düğüm atarak bitiriyoruz.

Çakmağımızı elimize alıyoruz ve öncelikle iplerimizin ucunu yakıyoruz modelin ipin açılmaması için daha sonrada organze kurdelelerimizi yakarak şekil verip modelimizi tamamlıyoruz.

Yapacak olanlara kolay gelsin.

Videosu Altta yer almaktadır.

Arpa Boncukla Kurdele Oyası Yapılışı

Gerçek Selanik Nasıl Örülür?

gerccek-selanik-nasil-orulurMerhaba kızlar sürekli yalancı, çakma  gibi selanikler öğretiliyor. ama bence en kolay selanik örgüsü kendisi yani gerçek olandır. Selanik örgüsü açılan bir örgü olduğu için biraz açacaktır ilmek sayısını ona göre hesaplamalısınız.

Gerçek Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır?

İlmekler çift sayı olmalıdır. İpliğimiz önde bir ilmek ters bir ilmek örmeden ipliğimize doluyoruz ve sırayı böyle tamamlıyoruz. dönüş sırasında ise arttırtığımız ilmeği ve doladığımızı tek ilmek olarak alıp bir arttırma yaparak 1 tane örmeden alıyoruz. işte bu kadar basit.

 

 

Şiş ile Kolay Çiçek Yapılışı

sis-kolay-cicek-yapilisibu gül benim en beğendiğim gül modeli. özellikle şiş ile olması beni mest ediyor. şiş ile örgü tutkunu olan ben için tasarlanmış bir model sanki.

Öncellikle istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. 10 ar tane çiçek parçası için 5 tanede ara boşluk için olmak üzere 65 tane ilmek atıyoruz ve düze düz ters ters örgü olacak şekilde 15 sıra örüyoruz ters örgü yaptığınız taraftan 10 tane örüp 1 ilmeği salıp aşağıya kadar söküyoruz ve en alttaki ilmek atttığımız yerden yukarı doğru sıkıca çekiyoruz ve bu işlemi 10 ilmek’te bir yapıyoruz ve en sonunda hepsini yaparak iki ipin ucunu bağlıyoruz. işte bu kadar kolay.

 

Oklava İşi Lif Yapılışı

Oklava örgüsü ile lif yapımı.

İlk duyduğumda pek hoşuma gitmedi fakat elime aldığımda o kadar yumuşak geldi ki özellikle çocuklar için. Çevremde çok farklı ve güzel lif yapan arkadaşlar var fakat sık örgü ve o kadar tefeuratlı ki amacını aştığına inanıyorumm. bu modeli ben çok tuttum.

Özellikle lif ipini iki kat yaparsanız daha yumuşak duracaktır. Bende kızıma yaptım yarım saatte bir tane çıkıyor.

Lifin yapılışı:

5 ve 5in katları şeklinde zincir çekiyoruz tığımızın iri olması lazım içinden ilmek çıkacak çünkü.

ben lif ipini iki kat yaptım ve 75 zincir çektim zinciri cetvel yada oklavaya takıyoruz.

ve her zincirden bir ilmek çıkartarak oklavaya takıyoruz. ve dönüş sırasında ilmeklerin hepsini oklavadan çıkartıp 5 li ilmek grubu şeklinde alıp içine 5 tane sık iğne yapıyoruz ve bu şekilde üst üste yapıp kenarına oyasını yapıyoruz. inanınki yarım saatte bitiyor. çok kolay ve çok kullanışlı.