Kulaklı Bere Yapımı – (Derya Baykal 18 Kasım 2016)

Derya İle Gülümse Programında Bugün (18 Kasım 2016 Cuma) Sibel kavaklıoğlu ile birlikte Harika bir Kulaklı Bere modeli Paylaşıldı.

Bu Bereyi İsterseniz Bant olarak isterseniz bere olarak kullanılabiliniyor. ben Bu modelden kızıma ve eşime bere kendime ise hemen bir bant başlıyorum. Üstteki eksiltme ve model döşenmesi klasik örgülerde yaptığımız gibi fakat alt bandana kısmı harika oluyor.

Sizlerle bu berenin Yapılışını Video AnLatımlı olarak Paylaşmak İstedim.

Kulaklı Bere Yapımı 1. Bölüm

Derya Baykal Bahar Yeleği Yapımı 25-04-2015

Kanaltürk Deryanın Dünyası Program konuğu Sibel Kavaklıoğlu bizler için harika bir yelek modelinin yapılışını Paylaştı.

Bahar Yeleği Yapımı:

Merserize ip ve 2 numaralı tığ kullanılarak oluşturuluyor yeleğimiz. Kalın merserize ip ile 38 beden, ince merserize iple 36 beden için oluyormuş verilen ölçülerde.

Derya Baykal Bahar Yeleği Yapımı Arka Kısım:

90 Zincir çekiyoruz üzerine aralarında 6 zincirle olan 25 kutucuk yapıyoruz 26 sıra yapıp bitiriyoruz.

Derya Baykal Bahar Yeleği Yapımı Ön Kısım:

Öncelikle 7 zincirle bir yuva oluşturuyoruz.

1. Sırada: 13 trabzan üzerine aralarında bir zincir olan 11 trabzan oluşturuyoruz.

2. sırada. Bir tek Bir çift olacak şekilde trabzan yapıyoruz, üzerine yine aralarında zincir olan Kutucuk yapıyoruz.

3. Sırada: 2 tek bir çift olacak şekilde trabzan yapıyoruz üzerine ise 1 zincirle 20 kutucuk yapıyoruz.

4. Sırada her boşluğa iki trabzan gelecek şekilde 40 trabzan yapıyoruz üzerine aralarında 1 zincir olan 27 kutucuk yapıyoruz ve 27 kutucuk üzerine 12 zincirle  batarak 7 bölüm oluşturuyoruz.

üzerine 12 trabzan 2 zincir 12 trabzan şeklinde 7 bölümüde hazırlıyoruz. En üste 6 zincirle 27 file oluşturuyoruz. 14 sıra file olduğunda 7 fileyi dönerek örmeye başlıyoruz. 7 fileyi 12 sıra örüp bitiriyoruz.

Aynı parçadan bir adet daha yapıyoruz. Ve 16. fileye kadar tığ yardımıyla arkayla birleştiriyoruz.derya-baykal-22-nisan-2015-izle-sibel-yelek

Sebzeli ve Salamlı Makarna Salatası Tarifi

Merhaba arkadaşlar sizlerle diyet makarna tarifi paylaşmak istiyorum. Malzemelerimiz evde her daim bulunan malzemeler ve 15 dakikada hazırlanabilecek pratik bir tarif.

Sebzeli ve Salamlı Makarna Salatası Malzemelerimiz:

1 pkt kepekli makarna, 2 Domates, 2 Biber, 1 kutu mısır, 300 gram salam, 200 gram peynir, 200 gram yoğurt, 2 yemek kaşığı mayonez, tuz

Sebzeli ve Salamlı Makarna Salatası Yapılışı:

Makarnamızı tuzlu suda haşlıyoruz. Sebze ve salamı küçük küçük doğruyoruz. Peyniri kalınca rendeliyoruz. Makarna ılınınca karıştırdığımız yoğurt ve mayonezi makarnaya güzelce yediriyoruz üzerine sebzeleri boca ediyoruz ve makarnamız hazır herkese afiyet olsun.sebzeli-jambonlu-makarna-salatasi

 

Örümcek Kız Kıyafeti Nasıl Yapılır?

ARKA ETEK: Sarı ile 140 ilmek başlanır. 38 cm olunca, her ilmeği çift alıp, 70 ilmeğe düşürülür. Arkayı örerken, saks mavi 2 ye bölerek 30 sıra ayrı ayrı düz örülür. Kol kesimi için tek kenarlardan önce 5, sonra 3’er ilmek kesilir. Saks mavi örgü boyu 27cm olunca bitirilir. Ortaya fermuar dikilir.

ÖN ETEK: Sarı ile 140 ilmek başlanır. Arka gibi örülür. 33. cm de orta ilmekte, 3 ilmek kırmızı takılır. Sarıdan 3 ilmek kesilir. Dönüşte, yanlardan kırmızı 2’şer arttırılırken, sarıdan 3 kesilir. Yine kırmız› 2’şer arttırılıp,
sarıdan 3 kesilir. Toplam 2+2+2+1+1 arttırma yapıp, bel kısmına gelindiğinde her ilmek 2’şer alınarak 70 ilmeğe inilir.

Üst beden
için 25 saks mavi, ortadaki 20 ilmek kırmızı, kalan 25 ilmek saks mavi olarak devam eder. Kol boyu 11 cm olunca 5 ve 3’er ilmek kesilir. 27 cm de bitirilir. Öndeki kırmızı ilmekler, 6 sırada 1, sakstan 1 eksilterek arttırılır. Kırmızının 22. cm’inde tüm kırmızı ilmekler kapatılır (yaka).

KOL: Saks ile 44 ilmek lastik örülür. 8 sıra sonra, her ilmek içinden ilmek çıkartarak 90 ilmeğe tamamlanır.10 ilmek mavi, 10 kırmızı, 20 mavi, 10 kırmızı, 20 mavi 10 kırmızı, 10 mavi partiye ayrılır. 8 sıra örüp, kol yuvası kesilir. 4 kere 1’er ilmek daha kesilir.12 kere 3’er ilmek kesilir. 30 ilmek kalınca bitirilir.

PELERiN: Kırmızıyla 86 ilmek başlanır.
Bir tarafı 6 ilmek haraşo örülür. Her sırada, 60 ilmek örüp, geri dönülür.Tekrar 80 ilmekle sıra tamamlanır. Yaka kısmına haraşoyla başlayıp, yanlardan 1’er arttırarak haraşo örülür. Fiyonk: 20 ilmekle düz başlanır. 30 cm örüp, ikiye katlanır. Bant için 4 ilmekle 33 cm örülür. Fiyonk banta, büzülerek dikilir. 4 cm’lik kordonun altına lastik dikilir.orumcek-kiz-elbisesi

Kolay Bebek Yeleği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle örgü bilmeyenlerin bile rahatlıkla örebileceği günde 2 tane bile örebileceğiniz çok şık ve çok kolay yelek örneğini paylaşmak istiyorum.

Derya Baykal’ın ankaradan gelen konuklarından Zerrin Kaya hanımın haraşo ve basit ajur tekniklerini kullanarak örülen yeleğimiz yenidoğan için ölçüleri altta yer almaktadır.

Öncelikle yeleğimize 100 gram bebek yünü gitmiştir ve 3,5 numaralı şiş kullanılarak örülmüştür.

Arkadan 62 ilmek atarak başladığımız Kolay Yelek Yapılışında  62 diş haraşo örülmektedir.

63. sırada 21 ilmek örüyoruz 20 ilmeği kesip 21 ilmek örüyoruz. iki tarafı ayrı ayrı örmeye devam edeceğiz. 21 ilmeği 20 diş düz olarak örüyoruz. 21. sırada 10 ilmek haraşo 11. ilmeği düz bir dolayarak ajur kalan ilmeği örüyoruz.

Kolay Yelek Yapılışında Arka sırada haraşo örüyoruz ön tarafta ise aynı şekilde arttırma yaparak devam ediyoruz.

Kolay Yeleğimizde 16 ajur olunca düz olarak 32 diş haraşo örüp bitiriyoruz. Kolay Bebek Yapılışı Tamamlanmış Oluyor. Güle Güle Kullanın.

Derya Baykal Yazlık Panço Yapımı 13-04-2015

Merhabalar Bugün Kanaltürk Deryanın Dünyası Programının konuğu Sibel Kavaklıoğlu oldu. Sibel hanım bizlerle Yazlık Panço Yapımını Paylaştı.

Derya Baykal Yazlık Panço Yapılışı:

Ön Kısım 100 ilmek atılarak başlanır, önde 16 ilmek örülür 1 ilmek dolanır 1 ilmek kesilir kalan ilmekler örülür.

Bu şekilde 30 cm olana kadar örmeye devam edilir. 30 cm den sonra 16 ilmek örülür 1 ilmek kesilir ve 6 sırada bir bu işlem tekrarlanır. Bu işlem 5 defa tekrarlanır. 45 cm olduğunda ise 8-8-14-8-8-10 olarak aynı teraftan omuz kesilerek 2 defada bitirilir.

Arka Kısım:

200 ilmek başlanır 45 cm olduğunda öndeki gibi omuz kesimi yapılarak dikilir. Saçak Takılarak şal yapımı tamamlanır.

derya-baykal-15-nisan-2015-panco-yapimi-3 derya-baykal-15-nisan-2015-panco-yapimi-4 derya-baykal-15-nisan-2015-panco-yapimi derya-baykal-15-nisan-2015-panco-yapimi-2

 

Derya Baykal Örgü Tulum Yapılışı 13-01-2015

Bugün (13 Nisan 2015)Kanaltürk Deryanın Dünyası Programının konuğu Nurgün Tezcan Şiş ile örülen 3-6 aylık bebekler için uygun olan Örgü tulumun yapılışını bizlerle paylaştı:

32 ilmek atarak iki parça olarak başlıyoruz tulumumuza.

16 sıra 32 ilmek olarak 2*2 lastik örüyoruz.

Ağ kısmını genişletmek için her sırada 1’er ilmek artırarak 37 ilmek olunca 15 sıra düz örüp bekletip diğer parçayıda aynı şekilde yapıyoruz.

İki parçayı tek şişe getirerek tam ortadaki 3 ilmeği bir arada alarak 5 sıra örelim.

64 ilmek kalınca 60 sıra oluncaya kadar düz devam ederek örüyoruz.

Sağ ve soldaki 14 ilmeği lastik örerek 8 sıra olunca sağ ve solda 1 seferde 4’er ilmek kesiyoruz.

Bundan sonra lastik bitimlerinde iki bir arada alarak 22 ilmek kalan kadar örmeye devam ediyoruz.

İki Renkli Duble Lastik Nasıl Örülür?

Merhaba arkadaşlar son günlerde sitemizde çok fazla sorulan özellikle atkı ve berelerde çift taraflı kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği çok güzel bir tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum.

İki renkli Duble lastik örülürken iki renk bir arada götürülür. Öne ve Arkaya götürülürken iki ip aynı anda götürülür ama yalnızca bir tanesi ile örülür.

Normal lastik gibi 1 düz 1 ters lastik örülür fakat ilk renkle düz örülürken, diğer renkle ters örülür, arkada ise önde düz örüşen rengimizle ters örgü yapılır ve istenilen boya gelince tek bir ip ile kesilerek bitirilir.cift-lastik-ornegi
İki Renkli Duble Lastik Nasıl Örülür?

Şişle Omuz ve Sırt Birleştirme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar hepimiz örgü örmeyi severiz ama ördüğümüz örgülerin kişi üzerinde şık durması ve oturmasını isteriz. Bunun için genellikle dikişsiz örebilmeyi hedefliyoruz ama bu her koşulda mümkün olmuyor. Bu yüzden ördüğümüz örgüleri tığ veya iğne yardımı almadan şişlerimizle birleştirmek mümkün.

Şişle Omuz ve Sırt Birleştirme Nasıl Yapılır?

Örgülerinizi dikiş yerine artık şişlerinizle birleştirebilirsiniz. İşte şu aşamaları takip edin::

1. örülmüş parçaları birbirine düz veya ters gelecek şekilde birleştirin 3. şiş 2 şişteki ilk ilmkleri geçirin.

2- iki ilmeği tek seferde örün. örülen ilmek sağ şişte tek olarak bekletin.

3- Bütün ilmekleri ördükten sonra hepsini tek seferde kesin.

sirtveomuzbirlestrme

Tığ İşi Oya Örnekleri

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle tığ ile yapılan ve her yaptığımız örgümüzü, yada kumaşlarımızın kenarlarında kullanabileceğimiz oya örneklerini video olarak paylaşmak istiyorum.

Tığ İşi Oya Örnekleri

Düz olarak ördüğünüz modelleri kullanacağınız ip ve gösterişli bir oya ile bambaşka bir boyut kazanabilirsiniz. Özelliklede bebek örgülerinde tığ işi olarak kolaylıkla yapabileceğiniz bu modellerin aşama aşama yapılışları video olarak altta yer almaktadır.
Kelebek Motifi Yapılışı

Sizlerle özellikle kız çocuk battaniye, portbebe gibi modellerde yada genç kızlarımızın yataklarının üzerine yatak örtüsü, koltuk örtüsü gibi modellerde kullanılabilecek çok şık bir örtü.

Kelebek Motifi Yapılışı

Öncelikle 12 zincir atarak bir yuva oluşturuyoruz. Üzerine 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan şeklide 8 tane 3^lü trabzan olana kadar doldurup birleştiriyoruz.

2. sırada ise 2 zincirlerin üzerine 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan zincirsiz diğer, 2 zincirin üzerine geçiyoruz ve aynı ilmei tamamen yaptık sonra sırayı birleştiriyoruz. böyle biraz bol bol olması gerekiyor örgümüzün. ve bunu tam ikiye katlıyoruz.

İkiye katladığımız 2 zincirlerin üst üste gelmesi gerekiyor bunların ikisini birlikte tutturuyoruz.

ve üzerine motife hanım dilendi bey beğendi olarak devam ediyoruz.

 

Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle çok şık ve çok güzel bir süveter modeli paylaşmak istiyorum. Sitemize ve facebook sayfamıza sürekli erkek örgü modelleri de bekliyoruz diyenlere gelsin modelimiz.

Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Öncelikle çocuğumuzun ebatında ilmek atıyoruz ve ilk 2 ilmeği haraşo örüyoruz 9 ilmek düz, 3 ilmek haraşo, 9 ilmek düz 3 haraşo şeklinde örneğimizi döşüyoruz. Bu şekilde 9 sıra devam ediyoruz.

10. sırada bir diş haraşo örüyoruz.

11. sırada ise farklı renkte örüyoruz.

12. sırada ise 3 haraşonun yanlarındaki iki ilmeği bir biri ile yer değiştiriyoruz ve 3 haraşoyu örüyoruz.

Daha sonraki sıralarda yine aynı şekilde devam ediyoruz.erkek-cocuksuveteri

 

Gazoz Şişesinden Şamdan Yapılışı

Arkadaşlar ben söylemekten çok zevk aldığım “Devir Artık Taasarruf Devri” sözünü bir kez daha söylemek istiyorum. Tükettiğimiz gazoz, deterjanların plastik şişlerini atmaya kıyamıyoruz. Özelliklede sodaların cam şişelerini.

Onları evimizde boş olan bir yere aksesuar yada hediye olarak arkadaşlarımıza götürdüğümüzde hem maneviyat kazanmış olacağız hemde çok güzel bir geri dönüşüme el atmış olacağız.

Gazoz Şişesinden Şamdan yapılışı için malzemelerimiz:

Kurdele, gazoz şişesi, yarım inci ve tutkal olacaktır.

Öncelikle gazoz şişesini kapağı kapaklı halde düzgünce kesiyoruz ve kapağını çıkartıp malzemelerimizle bir güzel süslüyoruz.

Motifli Bayan Patik Yapılışı

bu patikten arkadaşlar kendi çeyizime ve arkadaşlarıma hediye olarak bir sürü yaptım. ben yaparken kristal simli ip kullandım. Fakat dora iplerle yapılanlarıda özellikle daha büyük ayaklar için ve gündelik giyinmek isteyenler için ideal. Farklı renklerde olduğu için elimizde ufak ufak kalan ipleride değerlendirebilirsiniz. Oturulduğunda 1 çift patik bir günde rahatlıkla örülebilinmektedir.

Motifli Bayan Patik Yapılışı

Öncelikle patiğimize motifleri anlatarak başlayalım. Motifimiz Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifidir.

6 zincir çekerek yuva oluşturuyoruz. Üzerine 3 zincirle çıkarak 3 zincirle çıkıyoruz. 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan 2 zincir, 3 trabzan 2 zincir yaparak uçları birleştiriyoruz.

Ve aynı şekilde 5 kat olacak şekilde yaparak bitiriyoruz. Bir motifimiz tamamlanıyor.

6 tane motiften bir tek 12 motiften bir çift patiğimiz çıkıyor. Daha sonra birleştirilme konusu videoda anlatılmıştır.


Derya Baykal Camdan Ayna Nasıl Yapılır? 30-03-2015

Kanaltürk Derya’nın Dünyası programının program konuğu Sibel Hanım bugün programda camdan nasıl ayna nasıl yapılacağını anlattı.

Sibel hanım Hobi marketlerde gerçek pas ve Mirror efekt – gerçek efekt ismi ile satılan ürünlerden satın alarak sadece bir kaç işlemden sonra elinizdeki camları değerlendirme konusundan bahsetti

Özellikle kokulu taş yapan arkadaşlar için sürekli söylediğim içerisine ayna konulabilir düşüncesi bugünkü programda gerçekleştirildi.

Öncelikle sade ayna yapabilmek için gerçek efektimizi alıyoruz, ve camımızı alıyoruz. Camımızı bir gün önceden sadece duru su ile temizliyoruz. Kimyasal temizleyici kullanmıyoruz. ürünün içerisinde alkol bazlı olduğu için tam etkili olmaya bilir kimyasal ile etkileşime girdiğinde.

Camımızın üzerine efektimizi sıkıyoruz ve 1 gün kurumasını bekliyoruz, eğer olursa bir görüntü varsa tekrarlıyoruz.derya-baykal-camdan-ayna-nasil-yapilir-izle-30-03-2015