Derya Baykal Çilek Çanta Yapılışı

derya-baykal-cilek-canta-yapilisiDerya Baykal ve Sibel hanımın eski program yayınından aldığımız afgan mili de denilen tunus işi çilek çanta modelinin yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu çanta özellikle kız çocukları için çok sevimli ve sempatik olacaktır. bizlerinde yün çantaları yada bu modelden yapılan battaniyelerde çok hoş olacaktır.

Yeşil iple 62 zincir çekilip kapatılır. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe batıp sık iğne yapılır.

1.SIRA

Pembe ip sık iğne ile sabitlenir. Aynı ilmeğe 6 tane ikili trabzan yapılır. 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 2 ilmeğe sık iğne ile tutturulur. 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 2’inci ilmeğe 6 tane ikili trabzan yapılır. Bu şekilde örülerek sıra tamamlanır.

2.SIRA

Yeşil ipe geçilir. İlk trabzanın tepesine batılıp, ilmek çıkarılır, aynı ilmeğin içinden 1 ilmek daha çıkarılıp tığın üstünde bekletilir. Her trabzanın tepesine aynı işlem uygulanır. Tığın üstündeki ilmekler 1 defa da toplanıp 1 zincir çekilerek sıkıştırılır. 3 zincir çekilip sonraki 6 trabzanın tepesine de aynı işlem uygulanır. Sıra bu şekilde tamamlanır.

3.SIRA

Pembe ipe geçilir. Bir önceki sırada yapılan 3 zincirlik yuvaya 6 tane ikili trabzan yapılır. 2 zincir çekilir. Alt sırada yeşil iple toplanan noktaya sık iğneyle tutturulur. 2 zincir çekilir, bir sonraki 3 zincirlik yuvaya 6 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

Daha sonra 2’inci sıra ve 3’üncü sıradaki işlemler tekrarlanarak 5’inci sıra çilek yapılır.

Yeşil iple 1 sıra sık iğne, 1 sıra ikili trabzan yapılarak örgü tamamlanır.

Harika İp Avize Yapılışı

Bu Avizenin yapılışı bir yabancı sitede karşıma çıktı ve favori olabileceğini düşündüm.

Malzemeler:

Koton ip, Top veya Balon, Beyaz Boya, PVA Tutkal, Yapıştırıcı gerekiyor

Yapılışı için u porfili olan bir ahşap parçamız olması gerekiyor. öncelikle Ahşap parçamızı yağlıyoruz ve tutkala batırdığımız iplerimizi dalga halinde ahşaba yatırıyoruz. ve kuruduktan sonra çıkarıp dalga şeklinde topun üzerine oturutuyoruz ve yine fırça yardımıyla tutkal sürüyoruz.

eski avizeleride kapağından ayırıp beyaz sprey boya ile boyamam işlemi yapıyoruz istediğiniz renktede yapabilirsiniz. kırmızı da yapabilirsiniz gece lambası olarak kullanılabilir. yada grisi bahçe için olabilir.

ve artık avizeniz kullanıma hazır. Ben bu ipe baktığımızda kalın makreme ip te kullanılabilir diye düşünüyorum.

Örgü Dantel Sepet Yapılışı

Merhaba Kızlar Derya Baykal’ın program konuğu Sibel Kavaklıoğlu hanım efendinin paylaştığı dantel örgü sepetlerin yapımını sizlerle paylaşmak istedim.

Örgü Dantel Sepet Yapılışı

Bu örgü çok ilgi çekti bende kızıma oyuncak kutusu yapıyorum ve koli buldum onun üzerine kalıp yapacağım. onun boyutunda yapmayı hedefliyorum. Fakat sizlere programda paylaşılan modeli anlatmak istiyorum.

İpimizin koton ip olması lazım tutkalı tutabilmek için. 2 numaralı tığ olması gerekiyor. ve ipimizi iki kat yapıyoruz formunu iyi alması için. dileyen 1,5 katta yapabilir. sökülen bir ip. Kare olanlarda 6 ova olanlarda 7 motifimiz bulunuyor.

8 zincirle bir halka oluşturuyoruz. üzerine aralara 2 zincir çekerek 12 tane trabzan yapıyoruz.

4 zincirle yukarı çıkıp iki kere doluyoruz3 kere çıkıp 2 zinciri bekletip tekrar iki kere dolayıp 3 kere çıkıp 4. cüyü hep birlikte çıkıyoruz ve 5 zincir çekiyoruz yine aynı işlemi yapıyoruz sırayı tamamlıyoruz

kare oluşturabilmek için 6 zincir çekiyoruz, sık iğne ile yandaki kutucuğa bağlıyoruz.

6 zincir daha çekip sonraki boşluğa 2li trabzan yapıyoruz, tekrar 6 zincir çekip aynı kutuya yıne ikili trabzan yapıyoruz 6 zincir daha çekip diğer kutuya sık iğne ile bağlıyoruz. bu bir motif oluşuyor.

bu motiflerden 6 tane olduğunda bir kare oluyor. ve 7 trabzanlı bir oya yapılıyor.

Derya Baykal File Çanta Yapılışı

10385483_774727575909900_3941372141096777954_nÖncelikle Trabzandan bir yuvarlak oluşturuyoruz. iki tane yuvalağı üst üste getirerek oyalamaya başlıyoruz ve 4/1 ini açık bırakrak yukarı doğru örümcek örneği yaparak yukarı doğru çıkıyoruz ve en üste 2 sıra sık iğne geçip zincirlele kulp yapıyoruz.

Yuvarlakların ağız kısmında olan yere bu filenin dış kısmını koyup istemediğimiz zamanlarda saklayabiliyoruz. düğme veya fermuarla burasını kapatabilirsiniz.

Halı Kaydırmazlı Nazar Boncuğu Paspas Yapılışı

Halı kaydırmazın üzerine sakallı iple yapılan klozet takımından sonra hızımı alamayarak nazar boncuğu paspas yapmaya başladım. Harika bir şekilde zevkli olan bir model hızla bitiyor.

Halı Kaydırmazlı Nazar Boncuğu Paspas Yapılışı

Kızlar malzemeler. Benim iplerimin hep markası farklıydı özellikle lajivert olanın içinde siyah sakalda vardı. daha koyu durdu.

Öncelikle lajivert ipimizle bir zincir çekerek ve sık iğne ile bir köşeden başlıyoruz ve 1 zincir çekerek yandaki deliğe sık iğne ile bağlıyoruz. Kızlar benim halı kaydırmazın çok kalın değil öyle olanlar için 2 zincir çekmelisiniz yoksa germe yapar ve uçları kalkık durur.

 

Derya Baykal Örgü Kapak Yapımı

kek-kapagi-yapilisiDerya hanımın programında Sibel Kavaklıoğlu hanımefendi bugün kek kalıbı kapağı biçiminde kalıp şeklinde çıkan bir model paylaştı.

Örgü Kapak Yapılışı

öncelikle ipimizin coton olması gerekiyormuş ve 2 numara tığ kullanılarak yapılıyormuş

45 zincir atılıyor ve üzerine 24 tane 2’li trabzanlı yuva yapıyor ve bu yuvaların üzerine 2 tek bir çift olacak şekilde 8 tane arttırma noktası yapıyoruz ve bu arttırma noktasından aşağı doğru 11 tane olduğunda arttırmayı bırakarak düz olarak örüyoruz ve örgümüz bittiğinde kolalama işlemine geçiyoruz.

Tutkallama İşlemi:

bir bardak çiçek tutkalı bir bardak suyu karıştırıyoruz. ve örfüğümüz parçayı iyice içine kadar içine batırıp çıkartıyoruz. ve kalıbın üzerine poşet serip üzerine tutkalladığımız örgüyü yerleştirip alttan mandalla tutturuyoruz.

Derya Baykal 3 Kasa 1 Masa Projesi

Derya Baykal, ve Gül Özdoğan hanımın birlikte hazırladıkları 3 kasa 1 masa projesi salonlarımıza yada balkon teraslarımıza renkli bir hoşluk kazandıracağa benziyor.

3 Kasa 1 Masa Projesi nasıl Yapılır:

öncelikle limon kasalarını alıp sulu bir şekilde boyuyoruz.

Meyve kalıbı Alma:

Medikalcilerde satılan Açılı bezi ıslatarak iki kat olarak meyvemizin üzerine sarıyoruz ve 3-4 saat kuruduktan sonra ikisini birbirine pasta rölyef ile yapıştırıyoruz. öncelikle sulu bir şekilde boyayıp ıslak mendille vurguluyoruz.

Reçine yapmak için:

2 ölçü reçine 1 ölçü sertleştirici 5-6 dakika kadar karıştırıyoruz. ve dondurma çubuğu ile meyvemizin alçının üzerine sürüyoruz.

 

Derya Baykal Örgü ördek yapılışı 12 – 01 -2015

Örgü ördek çok hoşuma gitti akşama hemen başlıyorum. evde olan iplerden renk renk yapmayı düşünüyorum.

4 numara şişle bebek yüne kullanılarak başlanıyor fakat siz elinizde olan iplerden yapabilirsiniz.

8 ilmek atıyoruz ve 4 sıra düz örgü yaptıktan sonra her iki taraftan arttırmak suretiyle 24 ilmek olana kadar arttırıyoruz ve 10 sıra arttırmadan örüyoruz. daha sonra 2 ilmeği ör 2 ilkmeği kes mantığıyla sıraya tamamlıyoruz ve 2 sıra yine düz örüp yine 2 ör 2 bir arada al mantığıyla sıraya bitirip ilmekleri ipimize geçirriyoruz.

Örgü Ördek Kafası için:

öncelikle turuncu ipimizle 4 ilmek başlıyoruz ve her sırada arttırıp 12 ilmek olunca artırmayı bırakıyoruz. sarı ipe geçerek 10 sıra düz örüp yine ipe geçiriyoruz.

ve gövdemize ağırlık yapması için çakıl taşı koyup elyaf doldurup dikiyoruz. diktikten sonrada ipini sıkıca çekip kapatıyoruz. ve kafasınıda aynı şekilde yapıp bitiriyoruz. bu kadar kolay ve çok şeker. anne eli değmiş gibi çocuklarımıza yapabiliriz arkadaşlar.

Derya Baykal Haraşo Çanta Yapımı 05 Ocak 2015

Deryanın dünyası programında Sibel hanımın paylaştığı çanta büyük hayranlık kazandı. örmesi ve dikmesi basit olan bu çantanın Yapılışını herkes yapabilir o kadar basit.

Haraşo Çantanın yapılışı:

7 Numara şişle ortanın biraz kalını ip kullanıyoruz.

20 ilmek atıyoruz ve 40 diş haraşo sırası örüyoruz ve bu dikdörtgen parçadan 4 tane örüyoruz.

ve ardından resimde görüldüğü gibi 20 ilmeğin ucuyla 40 sırayı uc uca getirip dikiyoruz. rüzgar gülü şeklini alıyor. ve onlarda içeri doğru kıvırıp diğer parçaya dikip ve çantamızı tamamlıyoruz. Aşamaları resimlerde mevcut.

Ucunada zincirden bir kulp yapabilirsiniz. güle güle kullanın.

Derya Baykal Dekoratif Çiçek Yapımı

Bugün evime çiçek almak için çıkmıştım ama farklı birşey bulamadım Derya Hanım’ın eski programlarında yapılan bir dekoratif çiçek geldi aklıma. Sibel hanımın kızı Burcu Hanım yapmıştı. gerçekten çok güzel oluyor ve sade ve güzel görünüyor. sadece kalıplar biraz zorlar gibime geliyor onun içinde buradaki kalıplardan çizmeyi düşünüyorum isteyenler olursa yorum atsın kalıp tasarımlarını yarın buraya atabilirim.

Çiçekçilerdeki grafon kağıtlar kullanılmış ve silikon ile sopaya yapıştırılıyor. ilginç ve güzel bir fikir. ve kenarlarına kıvrım verebilmek için kurşun kalem. yapılışı videoda mevcut arkadaşlar yapanlar resim atabilirler.

Uğur Böceği Paspas Nasıl Yapılır

Kızlar uzun uğraşlar sonunda nasıl yapıldığını öğrendim kızlar. ve bende başladım yapmaya şimdi bloguma yazayım dedim örgünün aşamalarını çekerek koyacağım.

Benim İpim kalın ip 60 ilmek 9 numara şişle başladım. 5 diş haraşo sırası ördükten sonra 55 ilmek örüp geri dönüyoruz. diğer sırada 50 bu mantıkla 5 ilmek kalana kadar devam ediyoruz. daha sonra 60 ilmeği tekrar örüyoruz ve bu şekilde yuvarlak şekli tamamlandığında son olarak 5 sıra daha haraşo sırası örüp bitiriyoruz ve en sonunda iki ucu dikiyoruz.

10 diş haraşonun oradan ilmek çıkartıyoruz ve 4 sıra haraşo ördükten sonra iki yandan eksitmeye başlıyoruz ve kafa boyutuna kendimiz karar veriyoruz. üzerine ise uzun bir parça örüyoruz ortasına dikiyoruz bu kafa rengi ile aynı renk olacak. 6 tane ufak yuvarlak parça yaparak yanlara dikiyoruz vee bitti:) inşallah bu kadar çabuk biter.

Derya Baykal Yılbaşı Tacı Yapılışı

Bugün Derya’nın Dünyası Programında yapılan Yılbaşı tacı oldukça basit ve Derya hanım’ın sürekli dediği gibi asıl olan fikirdir. güzel bir fikir bende aynısını keçe ile doğum günü için yapmaya planlıyorum.

Programda Kullanılan Malzemeler:

Elişi Kağıdı Kalını (Arkası Süngerli)

Maket Bıçağı

Tac(Tl)

Silikon

Yapılışı:

İstediğiniz desenin kalıbını çıkartarak kesiyoruz. ve silikon tabancası ile yapıştırıyoruz. bu kadar basit ama üzerine konulan Taclar harikaydı. bende keçe üzerine böyle bir süsleme düşünüyorum.