Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar sizlerle çok şık ve çok güzel bir süveter modeli paylaşmak istiyorum. Sitemize ve facebook sayfamıza sürekli erkek örgü modelleri de bekliyoruz diyenlere gelsin modelimiz.

Çocuk Süveter Örneği Yapılışı

Öncelikle çocuğumuzun ebatında ilmek atıyoruz ve ilk 2 ilmeği haraşo örüyoruz 9 ilmek düz, 3 ilmek haraşo, 9 ilmek düz 3 haraşo şeklinde örneğimizi döşüyoruz. Bu şekilde 9 sıra devam ediyoruz.

10. sırada bir diş haraşo örüyoruz.

11. sırada ise farklı renkte örüyoruz.

12. sırada ise 3 haraşonun yanlarındaki iki ilmeği bir biri ile yer değiştiriyoruz ve 3 haraşoyu örüyoruz.

Daha sonraki sıralarda yine aynı şekilde devam ediyoruz.erkek-cocuksuveteri

 

Kesme Şeker Örneği Bebek Battaniyesi (Uğur Böcekli)

Bu bebek battaniyesini ben bebek takımının bir parçası olarak Aysel’in Hobi Evi’nde yaptım. Biraz da büyük yapayım dedim normal bebek battaniyelerine göre :)
Takımı uğur böcekli olarak düşündük. Motifleri de keçeden seçtim. Uğur böcekleri kırmızı renkte olacağı için ip olarakta beyazı seçtim yalnız ipiniz ince ise iki yumağı birlikte kullanarak örün.

200 ilmek başlanır .5 sıra haroşa yapılır. 25 tane düz 25 ters ilmekler bitene kadar devam edilir.
Arkası da ilmekler düzse düz tersse ters olarak örülür. 25 sıra ördükten sonra düzleri ters tersleri düz yapılır. Battaniye istenilen büyüklüğe
gelince ilmekler kapatılır. Kenarlarına isterseniz fırfır dikebilir veya kendi ipinden oya yapabilirsiniz ya da kurdele geçirebilirsiniz.Ben uygun renkte fırfır aldım diktim.
Altına da pazen dikebilirsiniz ben öyle yaptım ama pazeni aldıktan sonra yıkayın ve ütüleyin öyle dikin çünkü pazen çekiyor.
Üzerine de ben keçeden hazır uğur böcekleri alıp elimle diktim siz istediğiniz motifi örebilirsiniz ya da farklı modellerde keçeler alabilir çocuklara uygun armalar alabilir onları dikebilirsiniz.
Önce süslemeleri ve kenar süslerini dikin daha sonra pazene geçin. Orantılı bir şekilde süslemeleri serpiştirin. Kolay gelsin ;)

11081346_950436354996562_8370730558246526898_n

Derya Baykal Hav Hav Patik Yapılışı 06-01-2014

Derya’nın Dünyası programında bugün Zerrin Kaya daha öncede yapılan ve herkesin kolay bebek patiği altında bildiği modelin farklı bir versiyonunu yaptı çok ta hoş oldu. kendime sakallı ipten yapmayı dusunuyorum.

Havhav Patik Yapılışı:

3,5 numaralı şişle 35 ilmek atıyoruz ve bir diş haraşo sırası örüyoruz. ve ikinci sırada içten bir ilmek ve tam ortadan bir düz ilmek örüp onun iki yanından ve bitiş sırasında bir arttırma yapıyoruz. ve dört diş olacak ve 4 diş sonunda 16 arttırma yapılmış olacak.

6. sırada: 12 ilmek Haraşo örüyoruz bir ajurla arttırma 26 ilmeği 2 düz 2 ters lastik şeklinde örüyoruz. 1 ajurlu arttırma daha yapıyoruz 13 ilmek haraşo daha örüp sırayı tamamlıyoruz ve bu şekilde 6 tane ajur olduğunda 2 düz 2 ters lastiğe kadar örüp buradaki 26 ilmeği tığ yardımıyla içinde çekip tek ilmeği örüyoruz. buranın iyice sıkı olması gerekiyor. ve haraşo ile tamamlıyoruz. ve bundan sonraki sıraları 3 ters 1 düz şeklinde istediğimiz uzunlukta örüp bitiriyoruz.

Derya Baykal Nihan Hanım Beresinin Anlatımı

Merhaba Arkadaşlar Nihan hanımın Derya’nın dünyası programında paylaştığı kolay fakat şık modelin örneğinin nasıl örüldüğünü paylaştı.

Örnek 4 sıradan döşeniyor ve ilk sırada bir düz bir ters örgü yapılıyor.

ikinci sırada ise düz örgüler yapılıyor ters örgüler ise örmeden alınıyor ve üzerine ip dolanıyor.

üçüncü sırada da aynı şekilde oluyor ve düz örgünün üzerinde 3 ilmek oluyor.

4 sırada düz örgüler düz örülüyor ters örgüler ise ip doladığımız 3 ilmek ters olarak birlikte alınıyor. ve bu şekilde bir örnek çıkmış oluyor.

Beremiz ise 4 numaralı şişle 80 ilmek ile başlanıyor ve 4 diş haroşe üzerine örnek döşeniyor.

Derya Baykal – Zerrin Kaya bebek Yeleği yapılışı

Ankaradan gelen Ve harika modellere imzasını atan Zerrin Kaya Bugün bebek bolerosu modelinin anlatımını verdi. çoktan dır herkesin merak ettiği ve özellikle yabancı sitelerde bulunan bu model büyük hayranlık uyandırdı.

Zerrin Kaya Yeleği Yapılışı

Bebek yünü ile 3,5 numara şiş kullanılarak başlıyoruz.

Robadan başlama yelek tarzı ile yapılan bu modelimize 59 ilmek haraşo ile başlıyoruz. 4 diş haraşo sırası yaptıktan sonra. baştaki 2 ilmeği ters yapıyoruz. 12 sıra düz bir ilmekle arttır 2 düz örgü yap 25 düz ilmek örülecek 1 ilmekle arttır 2 düz örgü ör 1 ilmekle arttır 12 ilmek ör 2 sıra ter ör aşağıya doğru 12 ajur sırası olduğunda 12 ilmek için ayırdığımız bölümü baştaki 2 düz örgü ile beraber kesiyoruz sonda bir ilmek bırakıyoruz. bu bıraktığımız 1 ilmekten başlacak yukarıya doğru 23- 25 ilmek çıkartıyoruz.

ve geri dönüş sırasında ters örgü ile geliyoruz 23 ilmekten sonra kol için 10 ilmek daha atıyoruz ve arka için ayırdığımız ilmekleri örüyoruz 10 ilmek daha atıp diğer yandan 23 – 25 arası ilmek atıyoruz ve 3 sıra haraşo örüp stediğimiz modeli döşüyoruz ve bu örgü ile önlerden ilmek çıkarttığımız için yuvarlaklık kazanılıyor ve bolero şeklini alıyor.

Derya Baykal Örgü Elbise Yapımı

Derya’nın dünyası programında ANkaradan gelen Zerrin hanımın çok beğenilen elbise örneğini anladığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum. benim önceliğim çizme patik oldu patikten sonra bu elbiseyede başlayacağım birdahaki yıl giyebileceği gibi yapmak istiyorum. Gelelim elbisemize.

Elbise kol kısmından başlıyor. geçtiğimiz yıllarda yapılan bir 2 lastikli yelek modeli vardır düz örülüp daha sonra örümcekle bağlanıyordu. bu modelde aynı mantıkla yapılıyor.

Bebek yünü ile iki düz örgü şeklinde 50 ilmek olarak örneği döşüyoruz ve bu şekilde 20cm olana dek her 2cm’de her iki baştan birer ilmek arttırım yapıyoruz. 20 cm sonunda iki baştan 2şer ilmek arttırılır ve toplam 70 ilmek kazanmış oluruz ve hiç bir işlem yapmadan 5 cm daha örgüye devam ederiz. ve yaka oyuntusu için 32 ilmek örülür 6 ilmek kesilir ve 32 ilmek yine örülür. ve 5cm de bu şekilde örülür. ve bundan sonra simetri şeklinde olduğu için ilk başta yaptığımızın tam tersi yapılarak 50 ilmeğe ulaşılarak kapatılır.

Etek Kısmı:

etek kısmı için üst kısmın ortasında olan arttırma işlemi yapılamayan 20 cm 67 ilmek çıkarılır. ve 7 sıra terlik altı denilen ters örgü yapılır ve diğer renkli ipe geçilir. 25 ilmek örülür takip eden 12 ilmek 1 ilmekten 3 ilmek arttırılacak şekilde arttırılır sonraki 25 ilmekte düz örülür.21 cm olduğunda örgümüz 4 parmak daha petek örgü yapılarak tamamlanır.