Derya Baykal Fırfırella Bere Yapımı 30-03-2015

Merhaba arkadaşlar bugün (30-03-2015) Derya’nın Dünyası programında Derya hanımın konuğu örgü ustalarımızdan Nurgün Tezcan hanım oldu.

Nurgün Tezcan beremizin hem yazlık hemde kışlık olanını gösterdi. Yazlı olanı rafya ip ile kışlık olanı ise pamuklu yün ip ile yapıldı.

Öncelikle Nurgün tazcan hanımın beresine 5 zincirle yuva yapıyoruz.

1 Sırada 5 zincirin üzerin 3 zincirle çıkarak 10 tane trabzan yapıyoruz.

2. Sırada her trabzana çift trabzan yaparak 20 tane trabzan yapıyoruz.

3. Sırada 1 trabzana tek 1 trabzana çift batarak 30 tane trabzan yapıyoruz.

4. sırada  2 trabzana tek 1 trabzana çift batarak 40 tane trabzan yapıyoruz.

5-6-7. sıralarda aynı mantıkla genişleterek 70 trabzan elde ediyoruz.

10 sırada hiç arttırma yapmadan beremizi örüyoruz toplamda 17 sıra olduğunda ön kısımına geçiyoruz.

Nurgün hanımın kışlık bere tarifinde 17 sıra sonra 2 sıra sık iğne çekerek bitiriyoruz.

Yazlık olanında ise yine sık iğne ile ama ilk sırada her trabzana çift sık iğne yapıyoruz sonra ki sıralarda tek olarak istediğimiz kadar tereğini büyütüyoruz.

Fırfırellası için:

18 zincir çekiyoruz, üzerine 15 tane trabzan yapıyoruz son zincire 3 tane trabzan yapıyoruz zincirin alt kısmınada 15 tane trabzan ardından son zincire yine 3 tane trabzan yapıyoruz ve birbiri ile kapatıyoruz.

Üst sıralarda ise her sırada çift batarak 3 sıra yapıp ilk zincir attığımız yerden beremize dikiyoruz.

Derya Baykal Ve Nurgün Hanım yine çok şık bir bere yapımını bizlere anlattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.deryabaykal-30-mart-2015-izle-nurgun-tezcan-bere

 

Bere Çiçek Açtı

Çok şık bere Yabancı bir siteden buldum ve kızıma yapmaya başladım bile.

Öncelikle istediğiniz büyüklükte bir tığ işi bere yapıyoruz biraz sert olması gerekiyor.

Onun için biraz ipine göre tığının ince olması gerekiyor.

3 Sıra Taç yaprak şeklinde motifler yapıyoruz ve içlerine küçük küçük kurtçuklar yapıp şapkanın tam ortasına yerleştiriyoruz. ama şapkanın üzeri ağır olduğu için bir ip yada kulaklık şeklinde yanlardan ilmek çıkartırsak daha kafada sabit duracağını düşünüyorum.

 

Derya Baykal Değişik Fıstıklı Bere Yapılışı

Derya Baykal’ın programında Sibel Kavaklıoğlu’nun yapmış olduğu tığ işi harika bereyi sizlerle paylaşma istiyorum.

Değişik Fıstıklı Bere Yapılışı:

3,5 numara tığ kullanarak 11 zincir çekiyoruz ve üzerine 11 tane çakma sık iğne yapıyoruz. ama tam deliğe değil üst ve arkada kalan ipin sadece bir parçasına olacak buda lastik görüntüsü verecektir.

bu şekilde baş çapımıza gelene kadar örüp tığ ile iki ucu birleştirerek bitiriyoruz.

üst kısmıa sık iğne ipi sabitleyerek başlıyoruz. 3 tane ikili trabzan 2 zincir 3 tane ikili trabzan şeklinde sırayı tamamlıyoruz ve toplamda 24 tane 3sıra trabzan olması gerekiyor

üst sırada ise 3 zincir çekiyoruz ve ve aynı deliğe 5 tane ikili trabzan yapıyor zincirin ucunu bırakıp 3 zincirin başladığı yerden zincirin ucunu çıkartıyoruz ve fıstık olmuş oluyor. Daha sonrada sık iğne ile 3 tane trabzanın başına sabitliyoruz ve 2 zincirle 3 trabzanın diğer ucuna geçip burada yine fıstık işlemini yapıyoruz ve üst sırada 3 trabzanların yerini 2 zincir alacak şekilde 8 sıra yapıyoruz.

bitirme kısmında ise 2 zincir olan yerleri yok ederek 8 tane 2’li trabzan ypıp bir alttan alarak belirleme trabzanı yapıyoruz ve her sırada eksilterek beremizi bitiriyoruz.

Derya Baykal Dikişsiz Bere Yapılışı (Nurgün Tezcan)

derya-baykal-dikissiz-bere

Bugün programda facebbokta bir çok kişinin uyguladığı ve beğendiği berenin dikişsiz hali uygulandı çok hoş oldu gerçekten.

Derya Baykal Dikişsiz Bere Yapılışı (Nurgün Tezcan)

Beremize bebe yünüyle 4 numaralı şiş kullanıyoruz ve 35 ilmek atıyoruz 10-12 yaş çocuklar için burada ilmek sayısı 5’in katı olması gerekiyor. öncelikle zincir atıyoruz ve üzerinden 35 ilmek çıkarıyoruz ters olan kısmına 1 sıra düz örgü yapıyoruz ve dönüş sırasında sondaki 7 ilmeği örmeden geri dönüyoruz ve dönüş sırasından da 7 ilmeği bırakıp dönüyoruz ve bu mantıkla son 7 ilmek kalana kadar devam ediyoruz 7 ilmek kalınca yine başa kadar örüp ana rengimize geçiyoruz. ana renkte düzün üstüne ters olacak şekilde sıra örüp ara renge geçip az önceki mantığı tekrarlıyoruz. ve ana rengimizden 10 sıra olduğunda misinalı şişimize geçiriyoruz.

Yan kısımdan fakat sadece ana renklerin yanından ilmek çıkarıyoruz ve zincir çektiğimiz başlangıç kısmında ilmek çıkardığımız noktadan çıkartıp dönerek ilmek çıkarmış oluyoruz ve yuvarlak bir şekilde yaklaşık 10 sıra lastik örüp dikişsiz bitiriyoruz. Ellerinize Sağlık Nurgün Tezcan.

Kolay ve Şahane Şal Yapımı

 

Arkadaşlar bugün şalımı elime aldım ve daha önceden Derya Baykal’ın programından aldığım bir modeldi ve bir tane bile gitmiyordu. özellikle de Angora batik iplerle harika görünüyor. ELimde kalan iplerle bunu yapmak istiyorum. Onu sizlerle paylaşmak istedim.

Harika bir Şal Modeli Yapılışı:

Arkadaşlar öncelikle 1,5 metre halinde zincirler çekiyoruz. ve bunları bir köşeye alıyoruz.

İlk parçamız da 6 tane 1 dolayarak 3’lü trabzan yapıyoruz. 6 zincir çekiyoruz ve yine 6 tane 3’lü trabzan yapıyoruz. 1,5 metre sonunda parçamızı bitirip ipimizi koparıyoruz.

2. olan 1,5 zincirimizde 6 tane 3’lü trabzan yaparak kalan diğer zincirleri ilk parçanın içinden geçiriyoruz. 6 zincir çekiyoruz bu sefer geçirdiğimiz zincirin üzerinden yapıyoruz. ve sıra sonunda kadar böyle devam ediyoruz. ve bu şekilde istediğimiz ölçüye geldiğinde bitiriyoruz. ben uçlarına kurtçuk yapmıştım sizlerde saçak yada farklı birşey yapabilirsiniz.

Ayrıca arkadaşlar bu modelden harika yazlık yelek olabilir diye düşünüyorum.

Derya Baykal Krokodil Boyunluk Yapılışı

Derya Baykal’ın Dünyası programında bugün Sibel Kavaklıoğlu hanım vardı. Ve daha önce Başak Yün grubunda paylaştığı krokodil şal yapımını anlattı. Gerçekten harika ve yumuşak bir örgü çok beğendim.

Modelimiz 4,5 numara şiş ve angora ip kullanılıyor.

100 ilmek 2 düz 2 ters lastik örgüsü üzerine kuruluyor ve 22 cm (yaklaşıl bir karış kadar) örüp biraz gevşek bir şekilde tamamlanıyor.

Ve Alt Kısmı için üçgen şeklinde başlayan Krokodil şal yapıyoruz ve 9 dilim olduğunda bitecek.

Krokodil Örneği videosu İçin Tıklayınız.

ve iki yandan 10 ar ilmek bırakılarak şal lastik örgüye iğne ile dikilir. Tığ sert oluyormuş arkadaşlar iğne ile dikelim ve arkasınıda dikip tamamlıyoruz.

İyi günlerde sıcacık giymeniz dileğiyle…

 

Derya Baykal Nurgün Tezcan Bere Yapılışı 29-12-2014

Bugün bayıldım bu bereye zor olur diye beklerken çok basit bir modelmiş. bunu önce kendime ve kızıma ardından bütün genç kızlara hediye yapmayı düşünüyorum il rengim kırmızı olacak. bakalım sizde beğenecemisiniz?

Beremizin yapılışı Nurgün Tezcan’a Ait ve Derya baykalın programında Paylaştı.

Bereye 5 numaralı tığ ve kalına yakın bir ip kullanarak başıyoruz. 5 zincirle bir yuva oluşturuyoruz ve 4 zincirle çıkıp üzerine 2 dolayarak 16 tane 4’lü trabzan yapıyoruz. üst sırasında 4 zincir ile her trabzanın üzerine yani 16 tane yuva yapıyoruz ve modelimize geçiyoruz. şimdi modelimize geldik burada arttırmalar olacağı için buraya farklı bir iple belirliyoruz.

Öncelikle sık iğne ile bir yuvaya geçiyoruz 2 kere dolayıp 4’lü trabzan yapıp yine sık iğne ile yuvaya bağlıyoruz ve öne doğru itiyoruz modeli hoş durması için arttırmalar için bir yuvaya tek diğerine çift yapıyoruz ve bu şekilde genişletiyoruz ve kafamızın formunu aldığında arttırmaları bırakarak verev gelecek şekilde arttırma yapmadan uzatıyoruz ve en son sırada ise 2 sıra 2’li trabzanla bitiriyoruz.

Derya Baykal Örgü Boyunluk yapımı anlatımlı

derya-baykal-orgu-boyunlukDerya baykal’ın programında yine hem bayan hem erkek tarafından kullanılacak bir boyunluk modeli daha paylaştı.

izmirden Gelen Süleyha hanımın paylaştığı örülüşü kolay fakat kendisi çok albenili olan bu boyunluk yeni örgü örmeyi öğrenenler içinde bir parça olabilir.

7 numaralı şiş ile başlıyoruz örneğimize. 44 ilmek atıyoruz ve ters örgü ile 12 cm örüyoruz ve daha sonra 2 ye bölüyoruz 22 sıra örüp geri dönüyoruz bu kısım 10 cm olunca diğer tarafa geçiyoruz diğer 22 ilmekte 10cm olunca iki kısmı birleştiriyoruz ve 12cm 44 ilmek olarak yine örgü olarak devam ediyoruz. bu şekilde 3 ilik yeri açılılıyor. ve bu gibi iki parça örüp ilik yerlerinden parçaları geçirip uçlarından dikiyoruz. veee bitti. bu kadar basit ve kolay.

Derya Baykal Dikişsiz Boyunluk yapımı

Yoğun istek üzerine arkadaşlar bunu yayınlamaya karar verdim. gerçekten dikişsiz boyunluk fryası aldı başını gidiyor. aslında kolay bir model ama bir kaç püf noktası var.

2 tane ip gidiyor ve 4 numaralı şiş ile örülüyor.

öncelikle mutlaka 1 metre misinalı şiş olması gerekiyor. normal şiş veya tığ olmaz.

şişimize 85 ilmek atıyoruz. ve ilmek altlarından 5 şişle patikte yaptığımız gibi tam altından resimlerde var 85 ilmek daha çıkarıyoruz (Tığ yardımıyla).

170 tane ilmek üzerine 1 dola 2 ilmek bir arada al şeklinde 1,5 ip bitene kadar devam ediyoruz ve kesim işlemine gelince düz örgüden 3 ilmeği örüyoruz 4-5. ilmeği bir arada alıyoruz. bu 4 ilmeği tekrar sol şişe alıp yine 3 tane örüp 4-5 ilmeği sol şişe alıyoruz ve bu şekildede yarım ipimiz bitiriyoruz. ilmekler ters dönememiş oluyor.

Derya Baykal Renkli Atkı Yapılışı

Derya Baykal Programında bugün elti eltiye küsmüş modeline benzeyen bir model anlatıldı. anlatımı biraz zor anlaşıldı fakat elti eltiye küstü modelini bilenler kolaylıkla uygulayabilir.

Atki Yapılışı:

2 Adet Batik ip ve Tığ

18 ilmek çekiliyor ve ilk 3 ilmeği bırakarak diğerlerinin üzerine 15 tane ikili trabzan yapılacak ve bu mantıkla 3 zincirle dönülecek ve her seferinde bir ileri zincir üstü ile 14 2’li trabzan, 13 ,12 diye devam edecek 1 tane kalınca uzun kısmına dönüyoruz resimlerde görüldüğü gibi 2 zincir ve uzun trabzanla diğer öotif için taban hazırlıyoruz ve yine3 zincirle model kurup bu şekilde tamamlıyoruz.

Derya Baykal Yılbaşı beresinin Yapılışı

yilbasi-beresi-nasil-yapilirDerya Baykal’ın programındaki Facabook Başak Yün hesabı tarafından tasarlanmış Yılbaşı beresinin tarifini yazıyorum. beğenenler yapabilir.

Yılbaşı Beresi Yapılışı:

5 numara şişe uygun bir ip ile başlanacak olan beremiz 70 ilmek başla,2 ters 2 düz  örgü olarak döşenmektedir. 4 sıra lastik örüldükten Sonra 12 cm düz örgü yapılacaktır. daha sonra ilk ilmegi ör sonra 1 kes,20 ilmek ör 1 kes,20 ör 1 kes,20 ör 1 kes şeklinde toplam dört kere kesilecek ve şişimizde 66 ilmek kalacak.

sonra 26cm olana kadar düz ör,sonra ön yüzde hem sıranın başında hem sıranın sonunda 1er kes 7 ilmek kalana kadar.Sonra bitir.

YILDIZI YAPMAK İÇİN
6 zincir çek ve iki ucunu birleştir dare oluştur. Bu dairenin içine 15 tane sık iğne doldur. 15 inci sık iğneden sonra 9 zincir çek. zincirin tepesinden dibine doğru önce 2 sık iğni yap. yanına 2 çakma sık iğne sonra 2 tane ikili t
rabzan sonra 2 tane üçlü trabzan yap. alttaki 15 tane yaptığın sık iğnenin üçüncüsüne bat sabitle. Yıldızın ilk bacağı oldu. Aynı işlemi 4 kez daha tekrarla (yani9 zincir çek. zincirin tepesinden dibine doğru önce 2 sık iğni yap. yanına 2 çakma sık iğne sonra 2 tane ikili trabzan sonra 2 tane üçlü trabzan yap)