10 Yıl Sonra Ölümü Gerçekleşti

Vıncent Lambert, Fransa’da geçirdiği bir trafik kazası sonucunda bitkisel hayata girdi tam 10 yıl makinelere bağlı yaşamını sürdüren Vincent Lambert 10 yılın ardından kademeli ötenazi ile hayatını kaybetti.

Lambert, yaklaşık 10 yıldır bitkisel hayat yaşıyordu. 42 yaşındaki Lambert, yaklaşık 10 yıldır bitkisel hayat ünitesinde yaşamını devam ettiriyordu. Lambert’in yaşam üniteleri 10 yılın sonunda 2 Temmuz’ itibariyle aşamalı olarak kapatıldı.

Lambert’in eşi ötenazi hakkında ise “çektiği acıya son verilmesini” savunuyordu. Fakat Anne ve babası ise, bitkisel hayatta kalmaya devam etmesi gerektiğini düşünüyordu.

Lambert ailesinin 10 yıl süren hukuk savaşının ardından, Fransa’nın en üst yargı makamı Yargıtay, 28 Haziran’da, bir alt mahkemenin verdiği

“Lambert yaşam ünitelerinin bağlı kalsın” şeklindeki kararı bozdu. Lambert’in Katolik annesi ve babası, “Ötenazi cinayettir” diyerek,

bu karardan ötürü “devleti cinayet işlemekle” suçladı. Eşi ise bitkisel hayata giren ve her türlü yaşam faaliyetleri makinalarla sağlanan Lambert’in, kendisine böyle yaşamaya devam etmek istemediğini, ve ölmek istediğini söylediğini açıklamıştı.

Vatikan da, Lambert’in ölümüyle ilgili mesaj yayınladı. “Vincent lambert’in ölümü ve hikâyesi insanlık için bir yenilgidir. İnsanları ortadan kaldıran bir medeniyet inşa etmeyin. Her yaşamın, her zaman değeri vardır” ifadelerini paylaştı. Lambert, 2008 yılında geçirdiği bir trafik kazasının ardından, Fransa’nın başkenti Paris’te bir devlet hastanesine kaldırılmıştı.

Akın Bolat