12 Yaşındaki Gelin ve 50 Yaşındaki Damat Şok Etti

İlk bu haberi gördüğümde çok etkilendin ama daha sonra bir senaryo olduğunu okudum ve gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Fakat bu işe karşı çıkanlar zaten tepki vermişler fakat sessizce gidenler var. Onların kafası nasıl değişecek.

Sözcünün haberine göre; Lübnan’da, 12 yaşında evlenen çocuğu gören adamlar nasıl tepki verdi dersiniz? İşte çok konuşulacak o sosyal deney…
Geçtiğimiz haftalarda sosyal mecralarda yayınlanan, Lübnan Kadın Örgütü Kafa’nın katkılarıyla hazırlanan sosyal deneyde, bir fotoğrafçı yetişkin bir erkek ve 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kurgulanmış düğün çekimini yapıyor.

Bugüne dek 900 binden fazla defa izlenen videoda, çifte verilen tepkiler oldukça çeşitli. Ülkedeki kız çocuklarının yüzde 6’sının 18 yaşına gelmeden evlendiği Lübnan’da, kurgulanmış bu çekim için damat ve çocuk gelini canlandıranların yanından geçerken onları tebrik edenler oluyor.

Yoldan geçenler arasında duruma tepki gösterenler de var. Özellikle bir adamın, çocuğa dokunarak ‘hayır’ dediği an dikkat çekiyor. Buna ek olarak, fotoğrafçıya ‘Onları çektiğin için mutlu musun?’ diye soranlar da var.

Şu an Lübnan’da aile izni olmadan evlenebilmek için yasal yaş kadınlar için 17, erkekler için ise 18. Ancak aileler izin verirse 9 yaşındaki kız çocukları bile evlenebiliyor.

hatunzade

YORUM YAZIN