Mıknatıs Neden Yapışıyor

Mıknatıs Nedir?

Mıknatıs, etrafında statik bir manyetik alan taşıyan maddelerdir. Doğada kendiliğinden oluşan mıknatıslar olduğu gibi alüminyum, nikel, kobalt, demir gibi çeşitli metaller kullanılarak yapay mıknatıslar da üretilebilmektedir. Mıknatıslar normal koşullarda ferromanyetik maddeler olarak bilinen demir, nikel, kobalt gibi metaller ile etkileşime girerek bunları çekmektedir.

Mıknatıs ve aşı konusunda sosyal medyada karşımıza çıkan iddialar, mıknatısın aşıda bulunan “nanopartikülleri çektiği”, “çipleri çektiği” ve “alüminyumu çektiği” şeklinde üç varyasyon olarak gözükmekte.

İddiayı ortaya atan kimseler, iddialarını “DNA Aşılarının Süperparamanyetik Nanopartikül Taşınımı” başlıklı bir makaleye dayandırmaktadır; ancak, mevzubahis makalenin COVID-19 aşıları ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. 2014 yılında yayımlanmış olan bu makale, DNA aşılarının, süperparamanyetik nanopartiküller aracılığı ile daha verimli bir şekilde kullanılması için yapılan çalışmalar üzerinedir. Günümüzde kullanılmakta olan COVID-19 aşıları, inaktif aşı, mRNA aşısı ya da adenovirüs aşısı gibi aşılar olup hiçbirisi DNA aşısı değildir.

Kısacası, sunulan bu makale, COVID-19 aşılarının mıknatıs ile etkileşebileceğine dair en ufak bir emare içermemektedir; tamamen konuya vâkıf olmayan ve yabancı dil bilmeyen kimseleri aldatmak için bu iddianın kanıtı gibi gösterilmektedir.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN