2 Dakika Ayak Masajıyla Mışıl Mışıl Uyuyacaksınız

Uzmanlara göre masaj terapisi, günümüzde bel ağrısı, artrit, bursit, yorgunluk, yüksek tansiyon, diyabet, bağışıklığı baskılama, kısırlık, sigara bırakma ve depresyon gibi birçok kronik hastalık için fiziksel rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak uygulanıyor. Peki, en iyi masaj terapilerinden birinin ayak masajı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni ayaklarımızın bazı bölgelerindeki sinirlerin insan vücudunun farklı organları ile bağlantılı olmasıdır.

 Yatmadan Önce Ayaklara Masaj Yapmanın Faydaları

  • Cilt sağlığını yükseltir
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Günün stresini alır
  • Hamilelik sırasında ödem etkisini azaltır
  • Organların görevlerini düzgün yapmalarına yardımcı olur

Ayak Bölgesine En İyi Masaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir eliniz ile ayak parmaklarınızı ve diğer elinizle ayak bileğinizi tutun. İlk olarak ayağınızı yavaşça önce sola daha sonra sağa doğru döndürün.

Bir elinizle topuğunuzu yavaşça öne doğru iterken diğer elinizle aksine ters yönde ayağınızın ön tarafından geriye doğru yaklaşık 15 saniye boyunca itin.

Başparmağınızı ve işaret parmağınızı topuğun hemen üzerinde tutun ve diğer elinizle parmaklara yakın noktadan ayaklarınızı aşağıya doğru bastırın.

Her iki taraftan ayağınızı iki elinizle tutun. Ardından, bir tarafa ve sonra diğer tarafa birkaç kez çevirin.

Her bir parmağınızı teker teker yukarı doğru çekin.

Bir elinizle dört ayak parmağınızı, diğer elinizle başparmağınızı tutarak ayak parmaklarınızı yukarı doğru çekin. Daha sonra ayağınızı yukarı kaldırın ve sallayın.

Akın Bolat