Evde 20 Günde Kolay Hurma Yetiştirmek

Hurma ağacı normal şartlarda sıcak iklim şartlarına dayanıklı bir bitkidir.Eğer ki gerçekten doğru bir şekilde bitkinin istediği istekleri karşılama şansınız var ise “Hurmanın” kolay şekilde evde nasıl yetiştire bileceğinizi anlatacağız.Hurma ağacı evimizde yetiştire bileceğimiz bitkiler arasında yer almaktadır. Üstelik çok hoş bir salon bitkisi olabilecek palmiyelerden biridir hurma ağacı.

Öncelikle hurma ağacı yetiştirmenin çok kolay bir yolu vardır bu yolu ise sizlere açıklayacağız. Hurma çekirdeğini kuruyana kadar 1 veya 2 gün sıcak bir alanda bekletip daha sonra bu kuruyan hurma çekirdeklerini ılık bir su içinde bekleterek çimlenmesini sağlaya biliriz örneğin ilkokulda yaptığımız pamuk içinde fasulye yetiştirmek gibi. Özellikle çekirdeğin su çektiğini anlamanın en kolay yolu çekirdeğin şiştiğini görmektir.Hurma çekirdeği şiştikten sonra onu bir kap içerisine alın ve altına ıslak talaş koyun bunu yaptıktan sonra talaşın nemli kalmasını sağlayın.Sonra elde ettiğimiz çekirdekleri uygun bir saksıya ekin.Bu çekirdekler tohum görevi yer alacaklardır.

Tohumlar Filizlendikten Sonra!

Hurma tohumunuz filizlenmeye başlayınca toprağın üstünden yeşil sivri bir şekilde çıkmaya başlar diğer tohumlar gibi iki yapraklı değil yuvarlak ortası sivridir. Filizlenmiş hurmalar yazın hafta da sadece 1 kere sulanır. Büyüme süreci ile beraber hurma ağacınız 5 yaşına gelene kadar bulunduğu saksıyı her yıl genişletmelisiniz ve 5 yaşına geldiğinde saksı büyütme işlemini 3 yılda bir yaparak gelişmesini sağlaya bilirsiniz.Hurma ağacı yetişirken onu direk güneş ışığından koruyun ve çok karanlık bir ortamdan da uzakta tutmalısınız. Bulunduğu ortam bol ışık almalı.Hurma bitkisini sularken kullandığınız su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı mümkünse oda sıcaklığında dinlenmiş su kullanınız.Kışın ise işler değişerek su ihtiyacına göre bir bardak su verilir.İlerleyen yıllardan bazen hurmalar susuz bırakılır susuzluğa alıştırılır.Unutmayın hurmalar biraz geç büyür o yüzden neden büyümüyor diye umutsuzluğa kapılmayın.

Not olarak: Hurmalar Haziran ayında dışarı çıkarılır Ekimde içeri alınır.

Akın Bolat

YORUM YAZIN