3 Boyutlu Kolay Yazma Oyası Yapılışı

Çeyizlik yazma oyaları denilince akla ilk gelen iğne oyaları oluyor. Fakat Tığ oyalarının modası da hiç geçmiyor. Günlük kullanım veya Çeyiz sermelikte olan bu modelin Yapılışı Alttaki video ve resimli anlatımla mevcuttur.
3 Boyutlu Kolay Yazma Oyası Yapılışı
Üç Boyutlu Kolay Yazma Oyamız 5 Sıradan Oluşmaktadır.
Birinci Sırada ;
Yazma oyamızın ilk olarak zürefa kenarını çekerek yazmamızı oyalamaya başlıyoruz. Bu aşamada ister tığ ile isterseniz iğne ile yapabilirsiniz.
2. Sırada;
Beyaz İpimizi ilk zürefanın üzerine sabitliyoruz, 4 adet zincir çekiyoruz, Tığın üzerini 2 kere doluyoruz, Aynı zürefanın içerisine batarak üçlü trabzan yaparak çıkıyoruz. Toplamda aynı zürefa içerisine aynı işlemi 2 kez daha tekrarlıyoruz. Aynı zürefanın içerisinde zincir dahil 4 sıra olunca 4 zincir çekerek 2. zürefanın içerisine aynı işlemi yaparak yazmanın 2. sırasını böyle devam ederek tamamlıyoruz.
3. Sırada;
2. sıranın sonunda 4 zincir ile dönüyoruz, tığ üzerine 2 kez dolayarak ilk kafese üçlü trabzan yapıyoruz, bu işlemi 3 kez daha tekrarlayarak 4 zincir çerek yine aynı kafes içine 4 tane üçlü trabzan yapıyoruz, tekrar tığ üzerine 2 kez dolayarak yandaki kafese bir önceki işlemleri yaparak 3. sıramızı tamamlıyoruz.
4. Sırada;
Sıra sonunda 4 zincir çekiyoruz, üzerine 2 kez dolayarak alttaki ilk sık iğneye üçlü trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz, diğer sık iğneye üçlü trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz yandaki sık iğneye yine üçlü trabzan yapıyoruz, aralarına birer zincir çekerek kafesin içine dört tane üçlü trabzan yapıyoruz. Bu sırayıda bu şekilde tamamlıyoruz.
5. Sırada;
Renkli ipimize geçiyoruz, ilk trabzanın arasına sık iğne ile giriyoruz. 3 zincir çekerek yandaki araya sık iğne çekiyoruz, 2. kafesin sonuna kadar bu işlemi tekrar ediyoruz. Bu kısımı yaparken Aşağıdaki videodan yardım alabilirsiniz. Burada tığımızı ipimizden çıkarak ilk tepemize batarak diğer tepemizi birleştiriyoruz.

hatunzade

YORUM YAZIN