5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin ! – Kış aylarında alınan kilolarla beraber kalınlaşmaya müsait olan üst bacak bölgesi yaz ayları gelmeden formda tutmak, yaza hazırlanma gerçekten zor bir başarıdır çünkü vücudumuzda en son eriyen bölgesidir. Fakat sizlere vereceğimiz hareketleri periyodik olarak gerçekleştirdiğinizde etkisini göreceksin.

İlk defa spor egzersizlerine başlayanların ilk dört hareketi 15-20 kez, sürekli sporla uğraşıyor olanların ise 25 – 30 kez yapmaları daha yararlı olacaktır.

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

1. Hareket

Ayaklarınızı omuz genişliğinzden biraz daha geniş şekilde açın. Ayaklarınızı dışa doğru açılı bir şekilde açın.


Temel duruşunuzu bozmadan, yavaş yavaş oturma pozisyonu ile aşağı hareket edin. O pozisyonda 1 saniye kalın. Ve yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza geri gelin.

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

2. Hareket

Ayak parmaklarınızın ucunda bacaklarınız birbirine yapışık olarak parmak uçlarınızda havaya doğru kalkın. Zorlanıyorsanız sırtınızı duvara yaslayarak destek de alabilirsiniz.


Dizleriniz kırarak, resimdeki seviyeye kadar içinizden ikiye kadar sayarak yavaşca eski pozisyonunuza geçin. Ve yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza, bacaklar yine yapışık olacak şekilde geri gelin.

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

3. Hareket

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayak uçlarınız düz bir şekilde saat 12 yönüne bakıyor olsun. Diz seviyenizden yukarıda, bacaklarınızın arasına futbol topu büyüklüğünde lastik bir topu alın yoksa kendiniz kağıttan ya da havlu yardımıyla yapabilirsiniz.


Top ya da havlu düşmeyecek şekilde resimdeki gibi ikiye kadar sayarak aşağı hareket edin, aşağıda 1 saniye bekleyin ve yine ikiye kadar sayarak yavaşca başlangıç pozisyonunuza gelin.

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

4. Hareket

Ayaklarınızı omuz genişliğinizden daha geniş olacak şekilde açın. Ayaklarınızın biri saat 10’a, diğeri saat 2’ye bakar gibi dışa doğru açılı bir şekilde kalsın. Bir dambıl yoksa eğer elinize bir ağırlık alın.


Vücudunuzu resimdeki gibi aşağı doğru hareket ettirirken aynı anda dambılı da omuz seviyenize gelecek şekilde dik pozisyonu bozmadan ikiye kadar sayarak yukarı doğru kaldırın. O seviyede 1 saniye bekleyin. Aynı hareketin tersini yaprak, yine ikiye kadar sayarak başlangıç pozisyonunuza dönün.

5 Hareketle Üst Bacak Yağlarını Eritin !

5. Hareket

Resimdeki gibi yere uzanın. Dizleriniz kırın fakat ayak tabanınız mümkün mertebe yere basıyor olmasına dikkat edin. Dizlerinizin arasına lastik top ya da katlanmış havluyu alın. 30 saniye boyunca lastik topu ya da havluyu dizleriniz arasında fazla sert olmadan sıkın. 10 saniye kadar dinlendikten sonra tekrar devam edin. Toplamda 5 defa bu sıkma hareketini yapabilirsiniz.

Akın Bolat