Açıklama geldi

2021 eğitim öğretim yılımın işk ikinci haftası tedbirli bir şekilde tamamlandı. Üçüncü haftaya başlamadan önce açıklama geldi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda okulların açık tutulması için Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar yoğun bir çalışma yürütüyor. Okullarda salgının yerelden yönetilmesi, sınıf seyreltme, ikili eğitim ve hafta sonu da okulların açık olması gibi tüm olasılıklar masada.

Yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte özellikle kuzey yarımküredeki ülkelerde salgındaki günlük vaka sayıları yükselmeye başladı. Son günlerde Türkiye’de de rakamlar yukarı doğru çıkıyor. Önemli bir gösterge olan üreteme katsayısı 1’in üstüne çıktı.

Günlük vakalara göre o’lüm rakamları ise üçüncü dalganın yaşandığı (İngiliz mutantı egemendi) göre daha yüksek görünüyor. Geçen bahar aylarında o’lümlerin oranı on bin vakada 74 o’lüm iken yüzde 11 artarak on binde 82’ye yükseldi.


İşte Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde durduğu 3 formül; 1- İller okullarının durumuna göre ikili eğitim, 2- Yüz yüze eğitim modelinde sınıfların seyreltilmesi, 3- Hafta sonu da eğitimin devamı, öğretmen takviyesi gibi önlemleri devreye sokacak.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN