Anne Adayları İçin Yararlı 5 Madde

Yaz sıcaklarından anne adayları normal insanlara göre daha fazla etkilnir. Hamilelik sürecinde değişen hormonlar nedeniyle, yaz sıcakları anne adayları için daha zorlayıcı olabiliyor.Sıcaklar kadar hamileleri endişelendiren bir başka durum ise güneş ışınları. Bebeklerinim gelişimi için D vitamini yararlı olsa da, hamilelerin güneş ışığı altında çok uzun süre kalmamaları tavsiye ediliyor. Ayrıca hamilelik döneminde, güneş kremlerinin içindeki kimyasallar nedeniyle anne adaylarına güneş kremini yoğun miktarda kullanmaları sakıncalıdır. Bu nedenle anne adaylarının alternatif güneş koruyucu önlemler alması gerekir.

Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

1. Bol sıvı tüketilmeli

Vücudumuz normale göre güneşte normalden daha fazla sıvı kaybeder. Fazla derecedeki sıvı kaybı ise, hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelerin, güneş altındayken bol sıvı tüketmeleri önemlidir. Sıvı kaybının olması da hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler.

2. Güneş Koruyucusunu Çok Fazla Kullanmayın

Güneş koruyucular içeriğinde kullanılan yüksek derecedeki kimyasal maddeler sebebiyle, fazla kullanımda bebekler için zararlı olabilir. Bu nedenle güneş kremini az miktarda uygulamak gerekir.Hamilelerin ilk 3 aylık dönemde ise mümkünse güneşe çıkmamaları ve güneş kremi kullanmamaları öneriliyor. Hamileler için özel olarak üretilen yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini, güneşin sebep olduğu gebelik lekelerinin de oluşumunu engeller.

3. Ağır ve yağlı yiyecekler yenmemeli

Yaz aylarında, herkes için çok ağır ve yağlı yiyeceklerin yenmesi tavsiye edilmez. Aşırı sıcaklar, güneş çarpmasına neden olabilir. Deniz ya da havuz kenarında hafif yiyecekler tercih edilmeli ve bol su içilmelidir.

4. Güneşin alıntında uzun süre kalınmamalı

Hamileler için, güneşlenme şekli kısa aralıklarla güneşlenmektir. Uzun süre güneşin altında kalmak, hamilelik maskesi adı verilen lekelerin oluşumuna sebep olabilir. Güneşin yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamak, mümkünse sabah 10.00 akşam 16.00’dan sonra güneşlenmek gerekir.

5. Denizden çıkınca her zaman ılık duş alınmalı

Bulaşabilecek mikroplar nedeniyle, deniz ya da havuzdan sonra en kısa sürede ılık su ile duş alınmalı, ıslak mayo ile oturulmamalıdır. Islak mayo ile oturmak kadınlarda özellikle yaz sıcağıyla daha agresif hale gelen genital mantarın yayılımını hızlandırır. Bu nedenle, deniz ya da havuzdan sonra en kısa sürede kurulanmak ve mayo değiştirmek gerekir.

Akın Bolat