Anneler Yarım Gün Çalışıp Çifte Maaş Alacak

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasaya eklenen önergeye göre, yeni çocuk sahibi olan yarı zamanlı çalışmak isteyen anne veya baba 1 ay önceden işverene yazılı olarak bildirmekle yükümlü olacak.

Anneler Yarım Gün Çalışıp Çifte Maaş Alacak
Önergede, annenin doğum izninin bitmesinin ardından, çalışan anneye çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin veya yarı zamanlı çalışma hakkı verilecek. Anne işçi yarı zamanlı çalışmak isterse, aldığı yarım maaşın yanında işsizlik sigortasından asgari ücretin brüt tutarının yarısı kadar ödeme yapılacak. Yani Hem Çalıştıkları şirketten hemde işsizlik sigortasından 2 maaş alacak.

Bu 6 aylık sürenin tamamlanmasının ardından çocuk ilkokula başlayana kadar ebeveynlerden biri yarı zamanlı çalışabilecek. Ebeveyn kısmi çalışma hakkından sadece bir çocuk için tek bir kez yararlanabilecek. Yani çocuk ebeveynler aralıklı olarak kısmi çalışma hakkı talep edemeyecek. Kısmi çalışma hakkını evlat edinenler de kullanabilecek öte yandan uygulama esasları sosyal tarafların görüşleri alınarak hazırlanacak. Düzenlemeye genel kurul aşamasında, kısmi çalışma hakkının bazı sektörlerde kısıtlanması yönünde bir ekleme yapılması da bekleniyor.

TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler yaptığı açıklamada, kısmi çalışmanın iş hayatında aksaklıklara yol açacağını bildirerek, “Böyle bir durumda 3 çocuk sahibi bir anne 18 yıl kısmi süreli çalışabilir” dedi.

hatunzade

YORUM YAZIN