Araba Koltuğu Olmayan Bebek Hayatını Kaybetti

Bebek koltuğu özellikle ülkemizde çok ihmal edilmekte ve en ufak kazalarda bile en çok zarar gören çocuklar olmaktadır.

Araba Koltuğu Olmayan Bebek Hayatını Kaybetti

Dereek büyük oğlunu anaokuluna bırakmak için 9 aylık oğlu ile birlikte arabaya binerek yol açıktılar. 9 Aylık küçük oğlu sadece ana kucağı ile arabaya konulmuştu. Yolda aniden önlerine çıkan kedi ile hızlı bir fren manevrası yapan dereek çocukların savrulmasına neden oldu. Arabanın arka koltuğundan aşağıya yuvarlanan bebek kafası üzerine düşerek boynu kırıldı ve malesef hayatını kaybetti.

YAŞA VE KİLOYA GÖRE DEĞİŞİR
Oto koltuk sistemleri için dört ayrı yaş ve kilo grubu saptanmış… 0 grubu olarak adlandırılan ilk kategori yeni doğandan 9 aya ve 10 kiloya kadar olan bebekler için tasarlanmıştır. Bebeklerin tamamen ya da yarı yatar vaziyette (yaklaşık 45 derece açı olacak biçimde) taşınması gerekir. Kullanımda ise oto koltuğunun arkaya dönük olması şarttır. Sapı olanlar taşıma rahatlığı açısından tercih edilebilir.
İkinci kategori, yaşı 9 aydan 3 yaşa kadar olan ve 9-18 kilo arasındaki çocukları kapsar. Arka koltuğa sağlamca tutturulmuş, öne doğru bakan koltuk çeşitleridir ve oturma şekli diktir. Yüzünü öne dönük olarak kullanmaya başladığınızda, kemerleri yukarı hareket ettiren kuvvetlendirilmiş delikleri vardır.
Bir sonraki grup; 15-25 kilo arasındaki 3-7 yaş çocuklarını içerir. Bunlar ikinci grupla aynı olmakla birlikte gerek oto koltuğunun sağlamlığı gerekse kemerlerin ölçüleri yaş grubuna göre yapılmıştır.
Son kategori ise 22 ile 36 kilo arasındaki ve 6-12 yaş arasındaki çocukları kapsar. Yetişkinler için tasarlanmış kemerler, tam güvenlik sağlamadığından tercih edilmelidir. 36 kilodan itibaren yükseltici koltuk kullanılmaz.

ALTI YILDAN ESKİ OLAN I KULANMAYIN!
Araba koltuğunun bebeğiniz için hayati önem taşıdığını unutmayın! Kısa mesafelerde bile çocuğunuzun mutlaka araba koltuğuna oturmasını sağlayın.
Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalışın. Aldığınız ürünün arabanızla uyumlu olması önemli.
Beş noktalı emniyet sistemine sahip oto koltukları; çocuğunuzu hem omuz hem kalçadan kavrayacağı için daha güvenlidir.
Oto koltuğunun emniyet kemerlerinin çocuğu çok sıkmamasına dikkat edin.

OMU Z KEMERİ ŞART
0-12 ay bebekler için üretilen modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bebekler kemikleri güçleninceye yani yaklaşık 1 yaşına kadar oto koltuğunda 45 derecelik açı ve yüzü arkaya dönük şekilde oturtulmalıdır. Böylece kazalar önlenebilir.
Arabanızda ‘Bebek Var’ yazısı olması pek çok kötü durumda karşı taraf için caydırıcı olabilir.
Taşınabilir modellerde bebek; omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.
terletmemeli!
Araca takılırken, arabanın sabit emniyet kemeri ile otomobile bağlanmayan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. Eğer arka koltukta kemeriniz yoksa, sadece 0-9 ay arası olanlarda ön koltuğa takabilirsiniz. Bu durumda da ön koltukta hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.
Oto koltuğunun terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin. Baş kısmına yastık yüzü ya da minik bir havlu koymanız terlemeye karşı faydalı olabilir.
değiştirin!
Yola çıkacağınız her seferde oto koltuğunun doğru şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin.
Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda açın. Araba hareketliyken, bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
Kemeri aşınmış ya da yırtılmış bir oto koltuğunu kesinlikle kullanmayın. Altı yıldan daha eski bir oto koltuğunu da kullanmayıp değiştirin.

koltukbebek

hatunzade