Arılar Nasıl Bal Yapar?

Arılar ısırması sonucu oluşan acı nedeniyle pek sevilen hayvanlardır. Fakat Dünya Hayvan İzleme Enstitüsünün bu yıl yaptığı araştırma sonucunda arıları en faydalı hayvan olarak seçildi.

Biyoyararlılık hakkında konuştuğumuz arılar insan için hayati %70 orana sahiptir. Kullandığımız bir çok ürün arılar sayesinde soframıza gelmektedir. Arılar, tarımsal bitkilerin tozlaşmasını sağladığından bizim için son derece önemlidir. Küresel ekonomik faydaları, (2015 yılı için) 265 milyar Euro’dur.

Arıların faydaları, genelde doğrudan onlardan gelen ürünlere dayalı olarak ölçülür. Bal, tabi ki en popüler olanlarıdır. Arılar, çiçek açan bitkilerden nektar veya iğne yapraklı ağaçlardan tatlı öz su toplar ve suları bal midelerinde depolar.
Toplananlar, kovandaki bal peteğinde saklanır ve de kovan arıları tarafından işlenip kurutulur. Sadece su içeriği yüzde 18’in altında ise bal toplanabilir ve bu yılda en fazla dört kere yapılır.

Ama son zamanlarda yapılan çalışmalarda arıların malesef çeşitliliğinin hızlıca kaybolduğu ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise kullandığımız akıllı telefonların yaymış oldukları radyason olduğunu göstermektedir. Telefon dalgaları malesef arıların yaşam dinamiklerini etkileyerek yavaş yavaş yok olmalarını sağlamaktadır. Arılar bu dalgaları bizim hissetiğimizin neredeyse 30 katı daha fazla hissetmektedir. Bu da onların kovanlarından hızlıca uzaklaşmalarını ve azalmalarını sağlar.

Arıların neslinin tükenmesini önlemek için bilim, insanların telekomünikasyon kullanımının farkında olduklarını, arıların sağlığını araştırdıklarını ve izlediklerini, toksik böcek ilaçlarından kaçındıklarını veya bunları ortadan kaldırdıklarını ve alternatifleri teşvik ettiklerini ileri sürmektedir. arılar için iyi bir ortam yaratan daha sağlıklı ürünler.

hatunzade

YORUM YAZIN