Ateşlenen Bebeğe Aspirin Tehlikesi

Çocuklarımız genellikle enfeksiyon ile karşılaştığında küçük bedenleri ateş vererek dışa vurum yapmaktadır. Ateşlenen çocuk ailelerin en çok rastladığı ve en tehlikeli olan rahatsızlıklardandır.

2 Yaşında Bebek Sağır Oldu

İspanyada 2 yaşındaki bebeğe annesi ateşlenmesi sonucu bir çay kaşığı içerisinde eriterek 1 bebek aspirini içirdi ve kısa süreli ateşi geçen bebeğin konuşulanlara tepki vermediğini anladı. hemen acil servise kaldırılan bebeğin Kulak duyusunu kaybettiği ortaya çıktı. Annenin ateşini düşürmek için kullandığı Asprin beyin fonksiyonlarına zarar vererek Çocuğun Malesef sağır olmasına neden olmuştu.

Asprin Beyin Fonksiyonlarına Zarar Veriyor

Aspirin: Çocuklarda ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Yan etkilerinin olması ve viral enfeksiyonu olan çocuklarda kullanıldığında karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden Reye Sendromu ile sonuçlanabilmesi nedeniyle tercih edilmez.”

BEBEĞİN ATEŞİ 40 DERECE ÜSTÜ İSE DOKTORA BAŞVURUN

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Gözcü, doktora başvurulma zamanını ise şöyle açıkladı: “Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarı, hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa, bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz ve hasta görünüyorsa doktora başvurulmalı. Bir de havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri bir noktaya doğru kayabilir. Çocuğunuz 3 ayın altındaysa, ateş 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa, ateşi 48 saatten (2 tam gece ve gündüz) daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse mutlaka doktora başvurulmalıdır.”

Bu Konuda Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Videomuzu İzleyebilirsiniz.

hatunzade

YORUM YAZIN