Ayak Kokusundan 6 Yöntemle Kurtulun

Her mevsimde görülen ancak yaz aylarında özellikle sıcak hava ve ter yüzünden artan ayak kokusu toplum içinde bizi oldukça sıkıntılı bir durumda bırakabiliyor. İşte ayak kokusuna çözüm olabilecek doğal yöntemler ve kokuyu oluşmadan önlemeniz için önemli öneriler.

Ayak Kokusunda Hijyenin Önemi

Çorap Seçimi

Çorap seçimi ayak kokusunda büyük bir etkendir. Genelde uzmanlar tarafından günlük çorap değiştirilmesi önerilir çünkü terlediğimiz zaman bakteriler çoraba geçerek ayak mantarları gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Pamuklu çorapların ayaklardaki nemin azalmasına ve kızarmasına neden olmakta olduğu ve bu durumlar neticesinde de kokuya sebep olduğu gözlemlenmiştir

Ayakkabı Seçimi

Yanlış ayakkabı seçimi de ayaklardaki kokuları artıran etkenlerdendir. Eğer ayaklarınızın havasız kalmasını sağlayan bir ayakkabı tercih ediyorsanız ertesi gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen göstermeniz gerekmekte olduğunu bilmelisiniz.

Doğal Yöntemler

Kabartma Tozu

Kabartma tozu bilindiği üzere; kötü kokuların giderilmesinde etkili yöntemlerin diğer bir tercih edilenidir. Kabartma tozunun koku yapan ayakkabılarda kullanımı aynı zamanda nemin de giderilmesinde etkili olabilir .

Elma Sirkesi

Sirke, içerisinde bulunduğu asit, bakterilerin ihtiyaç duyduğu yaşam alanlarını gidermek için oldukça etkilidir. Ortalama 6 bardak sıcak suyun içine 1 bardak olacak şekilde döküp karıştırın ve bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 10 – 15 dakika bekletin

Bu işlemi tamamladıktan sonra ayaklarınızı güzel bir şekilde durulamayı da unutmamanız gerekiyor. Sirkede bekletilen ayaklar, yapılan bir çalışmada belirtildiği gibi yanmalara da neden olabilmektedir

Limon Suyu

Limon suyunda bulunan sitrik asitler, ayakta kötü kokulara neden olan bakterilerin edilmesinde etkili olmakta ve kokuları da aynı şekilde azaltabildiği yapılan çalışmalarda da gözlemlenmiştir.

Yaklaşık bir kap suyun içerisine yarım ya da bir bardak limon suyu döküp karıştırdıktan sonra, ortalama 15 dakika boyunca ayaklarınınzı dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra ayaklarınızı durulayıp yöntemi gün içerisinde 2 kere yapmayı unutmayın.

Tuzlu Su

Ayaklarınızdaki aşırı nemi emmeyi sağlayan tuz, kokulara neden olan bakterilerin de büyümesini engelleyecek özelliklere sahiptir. Bu tedavi yöntemi için yapılması gerekenlerin başında; ortalama 8 bardak sıcak su doldurmuş olduğunuz bir kaba yarım ya da 1 bardak tuz dökerek karışımı hazırlamak gerekecektir. Hazırladığınız bu çözeltide ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca dinlendirebilir ve bu işlemi günde 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Akın Bolat

YORUM YAZIN