Babet Giyerken Bir Kez Daha Düşünün

Rahat oluşundan dolayı birçok Kadın tarafından tercih edilen babet ayakkabılar, ayaklarda farklı problemlere yol açıyor. Uzmanlar bu konuya dikkat çekerek diz ve kalçada hissedilen ağrılar ve bel fıtığı riskini vurgulayarak, kullanmak isteyen kadınlara bir taban desteği uygulamalarını öneriyor.

BABET AYAKKABILAR BİR ÇOK PROBLEME SEBEP OLUYOR

Uzman doktorlar babetlerin neden olduğu sorunlar hakkında açıklamada bulundular:

“Yabancı cisim batması yada kesilme gibi riskleri yeterince önleyemezler. Topuk desteği zayıf olduğu için ağrılara hatta topuk dikeni olarak bilinen şikâyetlere yol açarlar. Düztaban olma riskinin artmasına neden olur. Ayak tabanı derisi kalınlaşması sorunu ortaya çıkarabilir. Ayak destek zayıflığına bağlı ayak parmaklarında sürekli kasılma sonucunda parmak deformiteleri gözlenir. Ayak bilek bağlarındaki yüklenmede artış sonucu ayak bilek ağrıları artar.”

Kireçlenmeye Yol Açıyor

“Uzun süre kullanımlarında orta ve ileri yaşlarda ‘kireçleme’ denilen artroz oluşur. Diz ve kalça hissedilen ağrıların temelinde babet kullanımı vardır. Bel ağrısı ve bel fıtık şikâyetlerinde artışlar görülmektedir. Mutlaka kullanmak isteyen kadınlara önerimiz taban desteği uygulamalarıdır.

Akın Bolat

YORUM YAZIN