Balık Yağının Vücuda Faydaları

Balık yağı haplarının cildi güzelleştirmekten, kemik yoğunluğunu güçlendirmekten, beyin gücünü arttırmaya kadar uzanan pek çok faydası bulunmaktadır.

Balık Yağı Faydaları

Balık yağı hapı, sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Sıklıkla yağlı balıklar tüketmiyorsanız balık yağı takviyesi kullanmak yeterli miktarda omega-3 yağ asidi almanıza yardımcı olabilir. Balık yağı hapının faydaları şunlardır:

Balık yağı, sağlığa faydalı özellikleri bakımından bilinir. Kalp sağlığına faydalı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının kan trigliseritlerini azalttığı, enflamasyonu azalttığı ve hatta romatoid artrit gibi durumların semptomlarını hafiflettiği birçok çalışma ile ortaya çıkmıştır. Ancak, daha fazla balık yağı her zaman daha iyi değildir ve çok yüksek bir dozda balık yağı almak sağlığınız söz konusu olduğunda aslında daha çok zarar verebilir.

Bununla birlikte, haftada 1-2 porsiyon balık yemezseniz, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olabilir.

Balık yağının yaklaşık %30’u omega-3’lerden, geri kalan% 70’i ise diğer yağlardan oluşmaktadır. Dahası, balık yağı genellikle biraz A ve D vitamini içerir.

Balık yağında bulunan omega-3 türlerinin, bazı bitki kaynaklarında bulunan omega-3’lerden sağlığa daha fazla faydası olduğunu belirtmek önemlidir.

BALIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Omega 3 içeren balık yağı, kalp dostudur. Kalbi koruyarak kalp ritmini düzenler.
  • Kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır.
  • Damarlarda kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kanı inceltici özelliği vardır.
  • Hafızayı güçlendirerek unutkanlığa engel olur. Böylece, olası Alzheimer hastalığına engel olur.
  • Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli Omega 3 yoksa depresyon, bipolar bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.
  • Çocuklar için kullanımı oldukça tavsiye edilmektedir; çünkü çocukların zihin gelişiminde son derece etkilidir. Öğrenme kapasitesinin artmasını sağlar.
  • Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu görülme oranını azaltır.
  • Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Şeker hastalığının vücutta yarattığı tahribatı onarır.

Akın Bolat

YORUM YAZIN