Bayanların Erkeklerle Aynı Düğünde Dans Etmesi

Bayanların Erkeklerle Aynı Düğünde Dans Etmesi

 Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köyünde muhtarlık ve köy derneği, düğünlerde kadın ve erkeğin karışık oynamasının uygun olmadığı yönünde karar aldı. Alınan karar sosyal medyada tepkilere neden oldu.

BAĞLAYICILIĞI YOK

Karaağız Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Sönmez, kararın bağlayıcı olmadığını söyledi.

Alınan kararda, Karaağız Mahalle Muhtarı Arif Yılmaz ve Karaağız Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Sönmez’in imzası bulunuyor. Cemiyetlerde sadece davetiye gönderilmesi, davetiye olarak yazma, çorap, gömlek gönderilmesi yasaklandı. Kına, sünnet, düğün, asker eğlencesi gibi cemiyetlerde kadın-erkek karışık oynanması ‘dinen uygun olmadığı’ ve köy halkından gelen şikayetler üzerine uygun olmadığı görüşüne varıldığı belirtildi. Kararın, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. Buna sebep olarak da bu sene için herkesin düğün hazırlığını çoktan yapmış olması gösterildi.

Karaağız Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Sönmez, kararın bağlayıcılığının olmadığını söyleyen Sönmez, “Kararın resmiyeti yok. Büyükorhan’ın 40 tane köyü var. 30’unda zaten erkek-kadın ayrı eğlenir. Köydeki kadınlarımız bir senedir söylüyorlardı. Biz de öneri amacıyla, bağlayıcılığı olmayan bir karar aldık” dedi.

Sönmez, tepkilere karşı “Tepki de olur, beğenen de olur ama biz aldığımız kararın arkasındayız. Biz kadın ve erkeğin bir arada olmasına karşı değiliz. Bizim köylerimizde cemiyetlerde zaten kadın-erkek ayrı oynar” diye konuştu.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN