Bir Bitkinin İnanılmaz Faydaları

Bir Bitkinin İnanılmaz Faydaları

Dereotunun faydalarını ev kadınları tarafından çokça bilinir.Doktorların sıkça önerdiği Dere Otu faydaları arasında şunları da bulundurur. Örneğin sindirimi artırmak, kemik sağlığını korumak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Dereotu aynı zamanda ağız kokusu ve ağız bakımı açısından da oldukça faydalıdır. Kalsiyum kaynağı olan dereotunun diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunur.

Dereotunun faydalarından iyi bir şekilde yararlanabilmek yaprakları yeterli olmayacaktır sadece yaprakları yerine tohumları ile birliktede tüketebilirsiniz. Dereotu yemeklere ve salatalara katarakta tüketebilirsiniz ayrıca yemeklere aroma katmanın yanı sıra içerisinde zengin amino asitler bulundurması sayesinde sağlık açısından da bir çok fayda sağlar.

Eski zamanlarda insanlar dereotunun faydalarından yararlanmak için bu bitkiyi tıbbı alanlarda ilaç niyetine kullanabiliyorlardı. Aynı zamanda eski Mısırlılar dereotunu parfüm yapımında ve kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanırlardı.

Dereotunun faydaları antik Roma’da çok iyi bilinir ve yaygın olarak kullanılırdı. Romalı gladyatörler gösteri ve savaş sırasında aldıkları kılıç darbelerini de geçirmek için dereotu yağını ciltlerine sürerek yaraları tedavi edebiliyorlardı.

Gelelim Dereotunun Faydalarına

1- Kemik Sağlığını korur

En başta belirttiğimiz gibi dereotunun kalsiyum içeriği , kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenir. Osteoporoz hastalığı her yıl milyonlarca insanı etkiler. Dereotunun içerisinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.

2- Depresyonu azaltır

Depresyon, hem yetişkinler hem de gençler için çok büyük bir sorundur. Dereotu aslında depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Dereotu bitkisi özütünü deneklere verdiklerinde, yapılan karşılaştırmalarda dereotunun antidepresan etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

3- Kanser hastalıklarından korur

Dereotu, vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşır. Doğal antioksidan özelliği nedeniyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttan atılmasını sağlar. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ adını vermişlerdir.

Etiketler:, ,

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir