Bir Gece Cevizi Suda Bekletirseniz

ABD’de yapılan iki klinik çalışmadan biri 23 ile 44 yaşları arasında 32 sağlıklı gönüllüde yürütülmüş. Bir gruba yüksek doymuş yağ içerikli diyet, diğer gruba ise ceviz (90 gram) verilmesinden 24 saat sonra ölçülen kan değerlerinde ceviz verilen grupta kan antioksidan kapasitesinin (gama-tokoferol ve kateşinler) belirgin bir şekilde yükseldiği, lipit değerlerinin ise düştüğü görülmüş. Yani tek sefer bile ceviz yenilmesiyle etki ortaya çıkmaya başlıyor. Bu çalışma dünyada en yüksek yaş ortalamasına sahip yerlerden biri olan Loma Linda’da (ABD) yapılmış.

Şeker Hastalığını Düzenliyor

Sabah kalkınca aç karnına önce bardaktaki sarı renkli su içilir ve ardından cevizler yenir. Suyun içinde çözünen antioksidan etkili tanen tipi polifenolik bileşenlerine bağlı olarak tadı buruktur. Yenen cevizlerde ise antioksidan E vitamini bulunur.

KOLESTEROLE DE KARŞI
Diğer çalışmada ise cevizin obez ya da aşırı kilolu orta derecede yüksek kolesterol hastalarında kan lipit değerleri üzerindeki etkisi incelenmiş. Bu defa ceviz tohumunun her parçasının etkisi ayrı ayrı değerlendirilmiş. Yani gruplara ayrı ayrı tek seferde; tüm ceviz (85 gram), ceviz tohumunun sarı zarımsı kısmı (5.6 gram), yağı alınmış ceviz tohumu (34 gram) veya ceviz yağı (51 gram) verildikten sonra biyokimyasal tahlil sonuçları değerlendirilmiş.

Kabızlık, Hazımsızlık ve Zayıflatıyor

Ayrıca bu kür sindirim sistemimizi çalıştırarak hazımsızlık, kabızlık, kilo verme, makat çatlağı ve basur problemlerini de 3 günde etkilemektedir.

Nasıl Uygulanır: Bir adet ceviz kabukları soyularak gece oda sıcaklığında 1 bardak su içerisinde bekletilir. Sabah aç karınla yudum yudum suyu içilip üzerine meyvesi yenir.ceviz-kuru

hatunzade

YORUM YAZIN