Bilinmeyen Faydası ile Brokoli,Ceviz,Soğan,Nar…

Kanser Hastalığı:

1-Brokoli

Selenyum, potasyum, kükürt ve diyet lifi bakımından oldukça zengin olan Brokoli, aynı zamanda kansere neden olan hücrelere etki ederek ortadan kalkmasını sağlar. İdrar yolları, kalın bağırsak ve göğüs kanserine karşıda koruyucu olan brokoli çiğ ya da buharda pişirilerek tüketilebilir.

2- Çörek Otu

İçerisinde A, C, B1 ve B6 vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum minerali içeren çörek otunun en önemli bileşimi ise thymol türevi thymoquinon’dur. Thymoquinon ise akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, karın zarı, lösemi, lenfoma, göğüs, pankreas, prostat ve yumuşak dokulu kanserlere faydalıdır. Çörekotu günde bir tatlı kaşığı tüketilebilir ancak hamile kadınların tüketilmesi önerilmez.

3-Nar

C vitamini, polyphenol, demir ve potasyumla bağışıklık sistemini güçlendiren Nar, kolesterolü ve kan şekerini dengeler ve kanser hücreleri engeller. Nar, özellikle de prostat kanserinde etkilidir. Aynı zamanda kanser hücrelerinin çoğalma hızını yavaşlatır.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI:

1-Soğan

Doğal bir antibiyotik olan soğan, kanı temizleme özelliğine sahiptir ve damar sertliğine yol açan kötü kolesterolü düşürür. İyi huylu kolesterolü ise yükseltir. Potasyum minerali ile B ve C vitamini içerir.

2-Aspir

Antibakteriyel ve antioksidan özelliğe sahiptir. Kanı düzenler ve pıhtılaşmasını sağlar. Ancak kan sulandırıcı ilaç kullananların tüketmesi tavsiye edilmez. Bir gram aspir çiçeği bir bardak sıcak suda kaynatılıp içilebilir.

ALZHEİMER:

1-Tarçın

Kokusunun hafızayı kuvvetlendirici etkisi bulunan Tarçın, tatlıların içinde ve çay olarak tüketilebilir. Tarçın yarım çay kaşığından fazla tüketildiğinde kabızlığa ve kan şekerinin düşmesine neden olur.

2-Zerdeçal

Hastalığın ilerlemesinde ve önlenmesinde büyük rol oynar. Zerdeçal yemeklere ve süte katılarak tüketilebilir. Ancak kan sulandırıcı ilaçla birlikte kullanılmaz.

3-Badem

BADEM

Zengin E vitamini içeren ve günde 5-6 tane tüketilmesi Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlen Badem, fazla tüketilirse kilo, alerji ve kabızlığa yol açar.

KOLESTEROL:

1-Ceviz

Kanda zararlı kolesterolün birikmesini engellen Ceviz, yüksek kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda günde iki adet tüketilen ceviz, yorgunluk ve bitkinliğe de iyi gelir.

Uykusuzluk:

1-Papatya Çayı

Papatya, hazmı kolaylaştırır ağrıyı keser ve antiseptik özelliğe sahiptir. Hafif derecede yaşanan uyku sorununa yardımcı olur. e bitkinliğe de iyi gelir.

2-Çarkıfelek Çayı

Sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği ile uykusuzluğa iyi gelen Çarkıfelek Çayı, içerisindeki harmin maddesi mutluluk sağlar ve uykuya dalma sorununa yardımcı olur.

Ömer Faruk Buz

YORUM YAZIN