Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları

Böğürtlen içerisinde A, C, E ve B vitaminleri gibi çeşitli vitaminleri bulundurur. Peki Böğürtlenin insan sağlığına faydaları nelerdir ?  Tüm detaylarıyla yazımızda.

Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları

Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olurlar

Böğürtlen yüksek lif içeriği ile birlikte düşük şeker içeriği, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemek için onları mükemmel bir seçenek haline getirir.

Böğürtlen Beyin’e Yararlıdır

Böğürtlen meyvesi içerisindeki antioksidanların beyin iltihabını azaltmaya ve nöronların iletişim şeklini değiştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar yaşa bağlı hafıza kaybını önlemeye, motor eşgüdümünü korumaya ve bilişsel düşüşü engellemeye yardımcı olmaktadır.

Sindirimi Geliştirir

Böğürtlen, sindirim sisteminin normal çalışması için gerekli olan hem çözünmeyen hem de çözünür liflerin bir kaynağıdır. Böğürtlen içinde çözünmeyen lif, kalın bağırsakta suyun kolay ve daha iyi emilimini teşvik eder ve dışkıya hacim kazandırır. Bu, düzenli bağırsak hareketlerine, kabızlıktan kurtulmaya ve sindirim sağlığına yardımcı olur.

Kalbe Yararlıdır

Böğürtlendeki antosiyaninlerin zenginliği onu kalp dostu bir meyve yapar. Böğürtlen içinde bulunan magnezyum ve lif gibi diğer faydalı bileşenler, arterlerin tıkanmasını önler ve yumuşak bir kan akışını uyarır. Bu, inme ve ateroskleroz gibi çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltır ve kardiyovasküler sağlığı korur. Böğürtlenlerde magnezyum da kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur ve kalp ritmini ve düzensiz kasılmayı önler.

Bağışıklığı Artırır

Böğürtlen, fitoöstrojenler, vitaminler ve minerallerin varlığından dolayı vücudun bağışıklık sistemini iyileştirmede yardımcı olur. Böğürtlenin düzenli tüketimi, çeşitli patojenlerle savaşmaya yardımcı olur ve vücudu enfeksiyonlardan ve diğer ölümcül hastalıklardan korur.

Böğürtlenin Kemiklere Faydası

Böğürtlen, sağlıklı kemikleri korumak için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum gibi hayati mineralleri içerir. Kalsiyum kemikleri güçlendirir; magnezyum kalsiyum ve potasyumun vücuda emilimini kolaylaştırır. Buna ek olarak, böğürtlende bulunan fosfor kalsiyumun düzenlenmesinde yardımcı olur, böylece güçlü kemikler oluşturulmasına ve ayrıca düzgün hücresel işleyişe katkıda bulunur.

Ayrıca Böğürtlen ciddi bir lif kaynağıdır. Çoğu insan günlük beslenmelerinde yeteri kadar  lif alamaz. Düşük lifli bir beslenme alışkanlığı şişkinlik, kabızlık ve mide ağrısı gibi sindirim problemlerine neden olabilir. Günlük hayatta sağlık yorumlarında diğer mineraller kadar manganez hakkında da bir şey duymuyorsunuz, ancak sağlıklı kemik gelişimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati öneme sahip.çaylarında olduğu gibi böğürtlen çayının da gereğinden fazla miktarda tüketilmesi halinde vücutta alerjik bir reaksiyona sebep olma ihtimali bulunuyor.

Böğürtlenin içerisindeki etken maddelerden birine alerjisi olan bünyelerde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması, düşük bir ihtimal de olasıdır.

Akın Bolat