Bu Domatese Dikkat Edin…

Yediğimiz gıdaların çoğunluğu özellikle yurtdışından gelen ürünler hormonlu yani genetiği değiştirilmiştir.

İlk üretildikleri dönemden bu yana tartışma konusu haline gelen genetiği değiştirilmiş gıdalar, yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığını ve ekolojik çevreyi tehdit ettiği kesinleşti. ABD Tarım Bakanlığı, yaptığı araştırmalar sonucunda GDO’lu ürünlerin daha çok verim sağladığından üretildiğini, ancak insan sağlığının ihmal edildiğini gelindiğini ortaya koydu.

Bir canlıdaki genlerin DNA’dan ayırarak başka bir canlıya aktarılması sonucu ortaya çıkan yeni canlıya Gentiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denmektedir. Yaklaşık 25 yıl önce keşfedilen GDO’lu ürünlerin üretimi günümüzde hızla çoğaldı. Yediğimiz meyve ve sebzelerin yanı sıra tahıllar, bitkisel yağlar, ballar, marketlerde satılan hazır gıdalar hatta hazır bebek mamalarında dahi GDO’ya rastlamak mümkün. Yetişkin bir insanın sağlığını bile olumsuz etkileyen bu ürünler büyüme ve gelişme sürecinde olan bebeklerin hassas yapılarında kalıcı hasarlara yol açmaktadır.

Domateste; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.

hatunzade