Bu Sabun Kanser Yapıyor

Evlerimizde özellikle de çocuklarımız okulda, parkta bahçede bir çok yere temas ettiği için onların zarar görmemesi ve mikroplardan uzak durması için pek çoğumuz antibakteriyel sabun kullanıyoruz.

Fakat bu sabunlar antibiyotik direncine yol açarak sağlığımızı tehdit ederek, bünyemizi zayıflatıyor.

Hormon Bozukluğuna Neden Oluyor

Evlerimizde kullandığımız deterjanlarda, Kırtasiye Ürünlerinde Çocukların Oyuncakların ve Birçok Maddede Bulunan ‘triklosan’ın kanserojen madde içerdiğini ve hormon bozukluğuna neden oluyor.

Triklosan içeren antibakteriyel sabun, deodorant gibi ürünlerin insan sağlığı üzerine pek çok olumsuz etkileri olduğu idda eden Küçükusta, “Kanada Tıp Birliği bu maddenin bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığını ve triklosanın sudaki klor ile reaksiyona girmesiyle kanser oluşumunu harekete geçirdiğini ortaya çıkarttı. Antibakteriyel sözüne kanmayın; sabun, jel, diş macunu, deodorant ve diğer benzeri ürünleri alırken triklosan bulunmayanları tercih edin” dedi.

ANTİBAKTERİYEL SABUNUN SAĞLIĞA ZARARLARI

Antibakteriyel sabun, deodorant ve diş macunu gibi bir çok ürünün içeriğinde bulunan triklosanın zararları:

* Antibiyotik direncine yol açan triklosan, kloroform gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumuna sebep oluyor.

* Triklosan sudaki serbest klorla birleşerek diklorofenol oluşumuna da yol açmakta; bu da ultraviyole ışınların etkisiyle dioksine dönüşmektedir. Oluşan dioksin çok toksiktir ve hormonları bozucu etkisi de vardır.

* Triklosanla temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur.

* Bu madde kanserojen kloroform oluşumuna yol açması, tiroit hormonlarını bozması ve çevre kirliliği yaratması gibi pek çok sağlık sorununa da sebep oluyor.

hatunzade

YORUM YAZIN