Bulaşık Yıkamak Ömrü 10 Yıl Uzatıyor…

Bulaşık yıkamak, ev süpürmek, çamaşır yıkamak, çamaşır katlamak ve ütülemek gibi işler kadınlara adledil görevler gibi görünür. Kadınlar çalışma hayatının içerisinde bile olsalar evde bu işler onları beklemektedir. Tüm bu koşuşturma içerisinde yorulsak ta bugün bilimsel veriler bu işlerin insan ömrünü uzatmaya yardımcı olduğunu söylemekte ve dahası bunu kanıtlamaktadır.

Hepimiz kirli sepetinin hiç bir zaman boş kalmadığını, tezgahta sürekli bulaşık olduğunu gördüğümüzde şikayet ederek ev işlerinin nankör olduğunu biliyoruz. O günden ertesi güne iş bıtakmamak için sabahın erken saatinden gece yatana kadar sürekli koşturma halinde oluyoruz.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bulaşık yıkamak, çamaşır katlamak, çamaşır yıkamak, süpürmek ve hatta paspaslamak gibi işleri yapmamızın çok daha uzun yaşamaya yardım edebileceğini buldu.

Çalışmada yaşları 65 ile 99 arasında değişen 6 bin kadın katılımcı bulunmuş ve bazı işler için en az yarım saat yapmaları istenmiştir ve çalışma sonunda yaşam olasılığının% 12’ye kadar arttığı tespit edilmiştir.

Günde 30 dakika boyunca ev işi yapmak sizi stresten arındırır ve o anki duruma dikkatinizi çeker bu durumda ise bağışıklık sisteminiz harıl harıl çalışmasına neden olur. Bu çalışmada 3 yıl süre baz alındığında ise bu kişilerin kronik bir rahatsızlığa yakalanma riskinin %40 azaldığını göstemiştir.

Bu çalışmada araştırmacı olan La Croix, “Hafif ve orta dereceli olarak artmış fiziksel aktivite seviyeleri, büyük bir kronik hastalığı önlemede neredeyse düzenli sıkı egzersizler kadar etkili olabilir. Sağlıklı kalmak için maraton koşmak zorunda değiliz. “

hatunzade

YORUM YAZIN