Bunlar Kuru Göz Hastalığı Belirtisi

Klima ve bilgisayar kullanımının her gün artış gösteremsiyle birlikte bir çok insanda ‘kuru göz’ hastalığı görülmeye başlandı.

Kuru göz: Gözyaşının yetersizliği durumu olarak açıklanır. Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu tabaka, ve en dışta yağlı (lipid) tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.

Gözlerde kuruluk hissi, yanma, batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık, rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık, göz çevresinde mukus iplikçiklerin oluşması, ve/veya kontakt lens kullanmakta zorluklar kuru göz hastalarında görülen şikayetlerdir…

Gözde batma, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren rahatsızlığa karşı dikkatli olunmalıdır.

Zamanında tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilir.Sık sık göz kırpmak göz kuruluğu şikayetlerini azaltır.Kişi çok uzun süre bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiriyorsa, bu aktiviteler sırasında göz kırpma sıklığı azalıyor.

Dolayısıyla gözyaşının göz üzerinde tutunma süresi kısalıyor.

Bu kişilerin sık sık gözlerini kırpması gerekiyor.

Hastalığın belirtileri görülen hastalar kuru ve klimalı ortamlardan uzak durmalı, gözlerini kaşımamalı ve ovuşturmamalı.

Akın Bolat