Çamaşır Yıkaması Artık Daha Kolay!

Evde çok işinize yarayacak olan listelediğimiz bu bilgiler, küçük püf noktaları hayatınızı kolaylaştırmayı sağlayacak. Pratik bilgiler sayesinde çamaşırlarınızda bulunan lekelerden kolaylıkla kurtulabilecek ve çamaşırlarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ TEMİZLEMEK İÇİN AĞIZ GARGARASI

Çamaşır makinelerinin hatasız çalışabilmesi için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Makine temizliği için alabileceğiniz özel deterjanlar çok daha pahalı olduğu için size daha ucuz ve daha pratik olan ağız gargarasını tavsiye ediyoruz.

Deterjan koyduğunuz alana yarım bardak ağız gargarası koyup yıkamayı başlattığınızda çamaşır makinenizde biriken zararlı bakterileri ve mantarları öldürmüş olacaksınız.

ÇORAPLARINIZI YIKAMAK İÇİN ÖZEL YIKAMA FİLELERİ KULLANIN

Çorapların teki hep kayboluyorsa ve bu durumdan sıkıldıysanız özel yıkama fileleri satın alın. Küçük parçaları ve çorapları bu filelerin içinde yıkamak kayıp giysi probleminizi ortadan kaldıracaktır.

ASPİRİN İLE KIYAFETLERİNİZİ BEYAZLATIN

içinde salisilik asit bulunduran Aspirin, beyaz kıyafetlerinizde oluşan sararmaları yok eder. Çamaşır makinenizin içine birkaç aspirin koymak kıyafetlerinizin beyaz kalmasını sağlayacaktır

KİRLİ ÇORAPLARINIZI SOĞUK SU İLE YIKAYIN

Kirli çoraplarınızı sıcak su ile yıkamak çoraplarınızı kirlerden tamamen arındırmayacaktır. Kirli çoraplar için en iyi yıkma şekli onları soğuk suda yıkamaktır.

MAKYAJ LEKELERİNİ ÇIKARMAK İÇİN TIRAŞ KREMİ

Giysilerinizde kalan inatçı makyaj lekeleri için tıraş kremi kullanabilirsiniz. Makyaj Lekesinin üstüne tıraş kremi sürüp yıkamaya atarsanız bu lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

ÇEKEN KIYAFETLERİNİZİ ESKİ BOYUTLARINA DÖNDÜRMEK İÇİN BEBEK ŞAMPUANI KULLANIN

Bir leğene biraz bebek şampuanı ve ılık su doldurun ve çeken kıyafetlerinizi 10-15 dakika leğenin içinde bekletin. Sonrasında bir havlu ile kurulayın ve tamamen kuruması için yatay olarak yerleştirin. Bebek şampuanı giysinizin ipliklerini genişleterek eski boyutunu dönmesini sağlayacaktır.

ÇAMAŞIR MAKİNENİZİN İÇİNE BİRKAÇ TOP ALÜMİNYUM FOLYO ATIN

Çamaşır makinesinin içine atacağınız top şeklindeki birkaç alüminyum folyo kıyafetlerinizin elektriklenmesini önleyecektir.

İNATÇI LEKELERİ SAÇ KURUTUCUSU YARDIMIYLA ÇIKARIN

Giysilerinizden çimen, toprak, meyve suyu gibi lekeleri çıkarmak için lekelerin üstüne biraz saç kurutucusu tutun. Ardından lekelerin üstüne deterjan döküp çamaşır makinesine atın. Lekeleri saç kurutucusu ile ısıtmak deterjanın bu bölgede ki etkisini arttıracaktır.

Ömer Faruk Buz