Çamaşırları İçeride Kurutanlara Kötü Haber !

Şehirde yaşayanların en büyük kurtarıcısı olan çamaşırları ev içerisinde kurutma düşüncesi aslında çok yanlış bir durum. Fakat bunu kullanmıyorsanız bu durumda size en iyi yardımcı olacak şey kurutma makineleridir.

Günümüzde herkesin deterjan kullandığına değinen Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Olcay Emel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

 “Herkesin temizlediğini düşünerek kullandığı deterjanların içinde bulunan kimyasal maddeler, suda çözünerek kirli çamaşırlarımızı temizler. Bu kimyasal atıklar yıkama işleminden sonra makinenin durulama yapmasına rağmen çamaşırlarda bir miktar kalır. Kurutmak için astığımız esnasında suyla birlikte buharlaşarak bulunduğu alana yayılarak vücudumuza girmeye ve hastalık kapmamıza sebep olur. Bu nedenle çamaşırlarımızı kapalı ortam yerine açık havada kurutmak en doğru seçenektir.”

Şehir hayatında yaşayanların bu konudaki en büyük kurtarıcı ise çamaşır kurutma makineleridir. Bu durumda kurutma makineleri iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Alerjik bünyeli kişilerde deterjan yerine sabun kullanılabileceğine dikkat çeken Emel, kuru temizlemeyi tercih edenleri şöyle uyarıyor: “Kuru temizlemede de perklor etilen hipoklorit kullanılmaktadır. Buharı solunduğunda karaciğer, santral sinir sistemine zarar verebilir ve karsinogendir. Bu nedenle kuru temizlemeden gelen eşyaların havalandırılmadan kullanılmaması gereklidir.”

Akın Bolat