CD’den Bardak Altlığı Yapılışı

Çeşit çeşit bardak altlıkları var artık siz de isterseniz evde kullanmadığınız CD’lerle yeni bir tasarım aynı zamanda bir geri dönüşüm meydana getirebilirsiniz. Hadi kendi tasarımlarımızı yapalım çöpe gitmesin CD’ler :)

Eğer ahşap boyama,cam boyama gibi hobilerle ilgileniyor iseniz evinizde mutlaka bu malzemeler vardır. Malzemelerimiz öncelikle kullanılmayan CD’ler, akrilik boya,desenli peçeteler,dekupaj tutkalı,fırça,biraz su ve kumaş veya keçe, yapıştırıcı . Tutkal ve akrilik boyayı kırtasiyelerde,hobi marketlerde bulabilirsiniz. Fırçanız çoçuklarımızın kullandığı sulu boya fırçası da olabilir.

Öncelikle CD’mizin yüzeyi temiz olmalı, daha sonra seçtiğimiz renkte bir akrilik boya ile yüzeyi iki kat boyanmalı ve  ilk katdan sonra  mutlaka boyanın kurumasını bekleyip ikinci katı sürün. Peçetenizden desenleri makas yardımıyla kesin ve peçetenin katlarını ayırın. Bu arada kesmek yerine fırçanın ucunu biraz ıslatıp desenin etrafında gezdirerek peçetenin ıslanmasını ve deseni peçeteden ayırmayı da deneyebilirsiniz. Daha sonra fırçanızın ucunu biraz suda ıslatıp dekupaj tutkalına sürün, fırçanın her iki tarafına da dekupaj tutkalını  sürdükten sonra CD’nin üzerine desen yapıştırmak istediğiniz yerlere sürün ve peçetenizden kestiğiniz deseni sürdüğünüz kısma yerleştirip tekrar fırçamıza dekupaj tutkalı alarak desenimizin ortasından başlayarak yanlara doğru dekupaj tutkalımızı desenın üzerine sürüyoruz. Ortadan başlayarak yapıyoruz çünkü hava kabarcığı olmamalı. Artık CD’miz boyandı ve dekupaj deseni yapıştırıldı. İsterseniz 1 saat kadar kuruduktan sonra vernikte kullanabilirsiniz. Vernik hem dekupajınızın ve boyanızın uzun ömürlü olmasını sağlar hem de parlaklık verir. 2 veya 3 kat vernik sürmeniz yeterli. Her vernik arasında da mutlaka ilk katın kurumasını bekleyin. En son olarakta alttaki CD görünümünün kapatılması ve yumuşak bir yüzey için keçe veya kumaşı CD’nin boyutunda keserek altına yapıştırabilirsiniz. Hadi bakalım kolay gelsin :)

cd_den_bardak_altl_ recycled-diy-old-cd-crafts-4-1__605

hatunzade