Chlorella Nedir? Chlorella Nasıl Tüketilmeli

Chlorella “Süper Besin”
Chlorella yeşil alglerden küre veya elips şeklinde mikroskobik bir alg (yosun) türüdür. Spirulina gibi Chlorella da 2,5 milyar yıldır genetik yapısı değişmeyen ender canlılardan biridir. 1890 yılında Hollandalı bilim adamları tarafından keşfedildi. Günümüzde Almanya, Amerika, Kanada, Japonya gibi ülkelerde besin desteği olarak kullanılmaktadır.

Chlorella zengin vitamin, mineral ve protein içeriği ve düşük kalorisi ile diyet programları için ideal bir besin takviyesidir. Zayıflamak isteyenlerin yaptıkları diyet esnasında eksik alınan vitamin, mineral ve proteinin vucütta yerine konulması anlamında da önemli bir besin takviyesidir. Chlorella %100 doğal bir besindir. Herhangi bir katkı maddesi içermez. Biotin, multivitamin, mineraller, B12 vitamini, A vitamini, E vitamini, demir, klorofil, PABA, C vitamini ve RNA & DNA nükleik asitlerini içeren önemli bir besin takviyesidir. Ayrıca hayvansal ürünler tüketmeyen ve bu nedenle B12 vitamini eksikliği yaşayan vejetaryenler için de önemli bir besin desteğidir.

Chlorella lif, klorofil, vitaminler ve mineraller için de iyi bir kaynaktır. Chlorella’nın hücre çeperinde kurşun ve civa gibi ağır metalleri tutma özelliğinde olan maddeler yer almaktadır. Bu sayede vücut için toksik olan bu maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Chlorella, 20’den fazla vitamin ve mineralin yanı sıra bol miktarda doğal alfa, beta-karoten de içermektedir. Chlorella, %50-60 oranında proteinden oluşmakta olup klorofilin doğada bilinen en yüksek oranlı kaynağıdır. Ayrıca demir, iyod, çinko, magnezyum, fosfor ve kalsiyum da içermektedir. Chlorella, sığır ciğerinin içermekte olduğu B12 vitaminden daha fazlasını içerir. Chlorella bu içeriğini saf, katkısız ve doğal olarak mükemmel bir denge içerisinde barındırır ve tek başına bile tam bir besindir. Bütün bitkilerden daha yüksek oranda klorofil (%3) içerir. Klorofilin hemoglobine (kanda oksijen taşıyan molekül) klorofil temin ederek vücudun oksijenlenmesini düzelttiği kabul edilmektedir.

Chlorella özellikle tahıl ve et ürünleri ağırlıklı asidik beslenme tipini tercih eden batı kültüründe vücudun doğal alkali dengesini sağlamak için kullanılan bir besin desteğidir.

Chlorella doğal multivitamindir. İçeriğindeki paba, c vitamini, e vitamini ile cilt bakım ürünlerinde de tercih edilen bir türdür. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi için de birçok ülkede kullanılan %100 doğal bir besin takviyesidir.

Mustafa UZUNAĞAÇ

Su Ürünleri Mühendisi / Mikroalg Uzmanı

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN