Çocugu okula gidenlere müjde

Çocuğu okula gidenlere müjde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğu okula giden ailelere yönelik destek ödemelerini duyurdu. Bakanlık, ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere düzenli destek sağlamayı sürdürmektedir. Sosyal destek programları, kişilerin yaş, maddi durum ve özel ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterirken, bu yardımlar sadece maddi değil, aynı zamanda kişilerin sosyal hayata tekrar kazandırılmasını da hedeflemektedir.

SED Ödemesi ile Okula Giden Çocuklara 4358 TL DestekSED ödemesi, Aile Bakanlığı tarafından okula giden çocukları desteklemek amacıyla verilmektedir. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocukların ailelerine yönelik bu destek ödemeleri, çocukların birçok ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamaktadır. Vatandaşlar, bu yardıma nasıl başvuracaklarını merak etmektedirler

Kimler SED Desteği Alabilir? Şartlar nelerdir??

Okul öncesi (ana sınıfı) çocuklar için yapılan 2059 TL’lik ödeme, yeni düzenlemeyle birlikte 2421 TL olarak belirlendi. İlköğretim çağındaki çocuklara yönelik destek ödemesi ise önceki 3090 TL’lik tutardan yeni düzenlemeyle birlikte 3632 TL olarak güncellendi.

Ortaokul çağındaki çocuklar için yapılan 3295 TL’lik yardım ise yeni düzenlemeyle birlikte 3874 TL’ye yükseltilecek. Yükseköğretim (üniversite) düzeyindeki çocuklar için sağlanan destek ödemesi de önceki 3078 TL’den 4358 TL’ye yükseltildi.

Kimler SED Desteği Alabilir?

Sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklenmeleri durumunda ailesi veya yakınları yanına alınabilecek çocuklar için bakım tedbiri kararı verilmiş olanlar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmeleri durumunda korunmaya muhtaç hale gelecek çocuklar, bakım tedbiri kararı alınmasa bile sosyal ve ekonomik destekten yararlandırılarak aileleri veya yakınları tarafından bakılabilecek olanlar.

hatunzade

YORUM YAZIN