Çocuk Hırka – Bere – Patik Yapılışı

yesil-yakadan-bebek-takimimerhaba Aysel’in hobi evi çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. Şimdiki modelimiz 3 yaş için uygun Kapşonlu yakadan başlama hırka, patik ve beredir.
YEŞİL AYICIKLI HIRKA
70 veya 80 ilmekle başlıyorum düz olarak önler 12 – 12 ilmek, kollar 11 – 11 ilmek kalanda arkaya ayrılacak şekilde örneği döşüyoruz. 12 ilmekten sonra 1 tane olmak üzere 4 tane direkleri var oralardan gizli artırma yapılacaktır. ve o direklerin yanındaki arttırma sayısı 22 sıra olunca kola ayırdığımız ilmekleri ayrı önler ve arkayı ayrı örerek hırkamızı şekillendiriyoruz. ve sadece kollarda dikişe ihtiyaç var buralar dikilecektir.
Kapşon Yapılışı:
Kapşon için Attığımız İlmek Kadar yakadan ilmek çıkartıyoruz. Düzgün bir şekilde düz örgü şeklinde belli bir yükseklige gelene kadar örülüyor. ve daha sonra örgü 3 e bölünüyor. mesela 75 ilmek ise oratada 25 ilmek bırakılıyor ve her iki taraftan birer ilmek keserek ortadaki 25 ilmek kalınca bi kerede kesip bitiriyoruz.
rkaya igneleyerek dikin hangisi kolayınıza gelirse tıg ile 5 sıra 2litrabzan yaptım kulaklarını agzını burnunu işledim resme bakarak yaparsanız anlarsınız muntazam şekilde diktim sagınıda solunuda işaretledim igneledim diktim dügmelerinide diktim hırkamı bitirdim
Yeşil Bere Yapılışı
 5 şişle 12 ilmek atarak başlanacak. 84 ilmek olana dek gizli arttırmalar yapılacak. bir karış olunca 2 parmak kadar daha lastik örgüsü yapılarak dikişsiz bitirilecek.
YEŞİL PATİK YAPIMI
5 numara şiş ile 40 ilmek attılacak. 1 ör 1 gizli artır 22 ör gizli artır 1 ör gizli artır 22 ör gizliartır 1 ör 4 artırma şeklinde örgü döşenecek. Daha sonra 4 delik yani 8 sıra haroşadan sonra 3e ayrılacak ortada 12 tane olucak sagınıda solunuda eşitlenecek. Her sırada eksiltme yapılarak. iki şiştede 14 veya 15 ilmek kalınca ortadaki 12 ilmegi 6 7 sıra haroşa örüp kapatın. Oyasını fıstık şeklinde yapıp üzerine figürünüzü dikiniz.

hatunzade

YORUM YAZIN